reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Co to jest PVR i jak go podłączyć?

dodano: 2001-05-29 20:01 | aktualizacja: 2001-05-29 20:01
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Sprzętową przyszłością telewizji cyfrowej są tzw. PVR, czyli Personal Video Recorder, lub czasami DVR - Digital Video Receiver (Recorder). W skrócie są to urządzenia, które pozwalają nagrać na twardym dysku programy TV.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Recordery mogą występować w kilku wariantach. Najczęściej jest to odbiornik cyfrowy z wbudowanym twardym dyskiem, zwykle o pojemnosci 20GB lub 40GB. Wystarcza to w zależności od kompresji na kilka do kilkunastu godzin nagrań. Pojemności dysków będą szybko rosły wraz z lepszą technologią (cieńszymi, szybszymi dyskami przystosowanymi do tunerów, a nie do komputerów) i obniżaniem ich cen przy powszechniejszym zastosowaniu w recorderach.

Są też typowe recordery z twardym dyskiem, które nie mają wcale odbiornika cyfrowego. Można je podłączyć do dowolnego źródła z którego można nagrywać przez złącze Scart.

Jednym z nich jest Thomson TiVo, który jest m.in. zalecany dla tunerów największej platformy cyfrowej w Europie - Sky Digital. Opis TiVo można będzie przeczytać w dziale produkty.

Podłączenie DVR, czyli odbiornika cyfrowego z twardym dyskiem nie jest żadnym problemem, bo jest identyczne jak najzwyklejszego tunera analogowego czy cyfrowego. Różnice są dopiero na poziomie menu ekranowego przy nagrywaniu i odtwarzaniu programów, korzystaniu z EPG itd. Opisywaliśmy w drukowanym wydaniu SAT Kuriera 2/2001 odbiornik Axcent PVR, oznaczony też jako Grundig Sellex PDR5000 S DIG.

Skupmy się na podłączeniu recordera PVR typu TiVo, w którym nie ma tunera cyfrowego. Najprostszym jest podłączenie do tunera Sky Digibox dla Sky Digital, bo tuner jest do tego celu przeznaczony (opis w menu). Odbiornik cyfrowy (w praktyce dowolny) należy podłączyć pełnym kablem do złącza AUX Scart w TiVo. Do pozostałych dwóch Scartów TiVo podłączamy magnetowid (VCR) i telewizor (TV Scart). TiVo musi być podłączony do linii telefonicznej przez modem.

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z analogowej telewizji naziemnej i magnetowidu, bez potrzeby stosowania tunera cyfrowego. TiVo ma modulator UHF (angielski!) - można więc korzystać z podłączeń po kablu antenowym i ewentualnie z magnetowidu lub tunera analogowego (po Scarcie).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...