reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kazachstan z kosmodromem Bajkonur i wieżą Bajterek

dodano: 2016-11-29 18:26 | aktualizacja: 2017-09-08 13:32
autor: RO | źródło: SAT Kurier 4/2014

Flag_of_Kazakhstan Kazachstan to największe państwo w Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Na północy i zachodzie graniczy z Rosją, na południu z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem, a na wschodzie z Chinami. Kraj ten powstał w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Jego stolicą jest Astana, choć największym miastem tego kraju są Ałmaty. Powierzchnia Kazachstanu wynosi 2 717 300 km2.

Europe_map_kazakhstan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Językiem urzędowym Kazachstanu jest kazachski, a językiem oficjalnym - rosyjski, który jest używany na równi z językiem państwowym. Obecnie Kazachstan zamieszkuje około 18 mln ludzi. Największą grupę etniczną stanowią Kazachowie i Rosjanie (w sumie ok. 80% całego społeczeństwa). Pozostali to mieszkańcy ponad 100 innych narodowości - Ukraińcy, Niemcy, Tatarzy, Uzbecy, Białorusini, Estończycy, Łotysze, Ujgurzy, Koreańczycy czy Polacy (70 tys. ludzi polskiej narodowości). Ta różnorodność jest konsekwencją zsyłek obywateli innych państw po 1939 roku.

Kazachstan na świecie kojarzy się przede wszystkim z kosmodromem Bajkonur. To właśnie stąd startują statki kosmiczne i rakiety z satelitami telekomunikacyjnymi dla najważniejszych operatorów satelitarnych. Z czym jeszcze kojarzy się nam Kazachstan? Z ropą naftową, biedą, zsyłkami, daleką Syberią? Czas skończyć ze stereotypami. Kazachstan to wspaniałe państwo, zamieszkiwane przez ciekawy naród o niezwykłej kulturze. Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej przyrodzie. Zobaczymy tu tajgę, góry, tereny zaśnieżone, pustynie, delty rzek i kamienne kaniony. Poznajemy ten kraj pod względem turystycznym. W drugiej części artykułu przyglądamy się kazachskiej telewizji.

Wieża Bajterek symbolem stepowej stolicy Kazachstanu

Astana to najmłodsza stolica świata (od 1998 roku). Leży w bardzo niegościnnym otoczeniu - w rozległym, wysuszonym stepie, gdzie zimą temperatury sięgają nawet -40°C, a latem panują duże upały. Nie bez powodu jest drugą najzimniejszą stolicą na świecie. Jej symbolem jest wieża Bajterek, podobnie jak wizytówką Paryża jest wieża Eiffla. Konstrukcja, która jest utworzona z malowanej na biało stali, liczy ponad 100 metrów wysokości. Na szczycie wieży króluje pozłacana kula o średnicy 22 metrów. Inicjatorem dzieła jest sam Nursułtan Nazarbajew, który rządzi Kazachstanem od odzyskania niepodległości w 1991 roku.
 
Wieża Bajterek w Astanie

Bajterek z języka kazachskiego oznacza „topolę”. Wieża nawiązuje właśnie do kazachskiego mitu o drzewie życia i zniesionym na jego szczycie magicznym jaju (pozłacana kula). Teraz jest symbolem aktualnego statusu Astany jako stolicy i atrakcją dla zagranicznych gości oraz samych mieszkańców. Na jej szczycie można podziwiać panoramę całego miasta i stepy, które znajdują się zaraz za budynkami. Można jeszcze przybić piątkę z samym prezydentem dzięki złotemu odciskowi jego ręki. Wieża Bajterek znajduje się na odwrocie każdego banknotu waluty kazachskiej - tenge. W niedalekiej okolicy mieści się wybudowany w latach 2001-2004 pałac prezydencki AK Orda, który przypomina Biały Dom z Waszyngtonu. Po obu stronach AK Orda stoją fantazyjne złote wieże nazywane przez mieszkańców „puszkami piwa”.
 
Pałac prezydencki AK Orda w Astanie

Bardzo interesująca jest Piramida Pokoju i Pojednania w Astanie. Budowla liczy 62 metry wysokości. Tyle samo mają też boki jej kwadratowej podstawy. W piramidzie znajdują się miejsca modlitwy różnych religii, w tym judaizmu, islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu. Budynek mieści też operę, muzeum narodowe, bibliotekę i uniwersytet. Pomysłodawcą projektu jako światowego centrum porozumienia, zgody, wiary i równości był oczywiście prezydent Nursułtan Nazarbajew. W zasadzie wszystko, co w Astanie warto zobaczyć, powstało w ciągu ostatnich 15 lat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak ścienny 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

55 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...
reklama