Kazachstan to największe państwo w Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Na północy i zachodzie graniczy z Rosją, na południu z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem, a na wschodzie z Chinami. Kraj ten powstał w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Jego stolicą jest Astana, choć największym miastem tego kraju są Ałmaty. Powierzchnia Kazachstanu wynosi 2 717 300 km2.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ałmaty największym miastem Kazachstanu
Ałmaty to największe miasto w Kazachstanie i dawna stolica tego kraju, umiejscowione w pobliżu granicy z Kirgistanem. Jeszcze kilkanaście lat temu nosiło nazwę Ałma Ata, czyli Ojciec Jabłek. Nie jest to przypadkowy przydomek, ponieważ okolice Ałmatów są ojczyzną najpopularniejszego owocu na świecie. Przeniesienie stolicy do Astany było osobistą decyzją prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.
W pobliżu Ałmatów znajduje się sporo ciekawych przyrodniczo miejsc, jak np. Kanion Szaryński (namiastka Wielkiego Kanionu w USA), dolina rzeki Ili, Wodospady Turgieńskie i Wielkie Jezioro Ałmatyńskie. Ten ostatni cud natury jest położony zaledwie 15 kilometrów na południe od Ałmatów i stanowi główne źródło wody pitnej dla mieszkańców miasta. Woda tutaj jest bardzo czysta i smaczna. Co interesujące, Wielkie Jezioro Ałmatyńskie przypomina polskie Morskie Oko, tyle że jego powierzchnia jest nieco większa. Ponadto warto przyjrzeć się z bliska dolinie rzeki Ili. Dolina jest położona około 50 kilometrów od Ałmatów i ma charakter pustynnego krajobrazu. Na płaskim stepie rozciąga się piaskowa wydma, której cechą są niezwykłe odgłosy. Można je usłyszeć wskutek podmuchów wiatru. Przemieszczające się ziarna piasku powodują wibracje, które ucho ludzkie odbiera jako coś podobnego do śpiewu lub wycia syreny na statku rzecznym.
Odwiedzając dawną stolicę, warto wybrać się do Medeo - najwyżej położonego kompleksu sportowego na świecie, na wysokości 1691 metrów n.p.m. Znajduje się tu wysokogórskie lodowisko. Nieco wyżej na wysokości 2200 metrów n.p.m. jest ulokowany najpopularniejszy ośrodek narciarski w Kazachstanie - Szymbułak.
Nad miastem Ałmaty można podziwiać piętrzący się potężny łańcuch górski Tien-Szan, który przebiega wzdłuż pogranicza Kazachstanu, Kirgistanu i Chin.
Informacje praktyczne
Do Kazachstanu można się wybrać na dwa sposoby - pociągiem lub samolotem. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy środek transportu, to podróż zajmie nam 4-5 dni. Wybierając samolot, to z obowiązkową przesiadką wyniesie ponad dobę, ponieważ do Astany jest około 5 tys. kilometrów, a do byłej stolicy Ałmaty ponad 6 tys. kilometrów. Jeszcze w 2014 roku, kiedy pisany był ten artykuł, z Polski nie było bezpośrednich połączeń lotniczych z Kazachstanem, jednak uległo to zmianie. Co więcej Kazachstan zniósł z początkiem 2017 roku wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Okres pobytu nie może jednak przekraczać 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej.
Po kraju można przemieszczać się pociągami. Jest to stosunkowo tani środek transportu i bardzo popularny. Niestety bilet na pociąg należy kupować z dużym wyprzedzeniem, gdyż na kilka dni przed wyjazdem może ich już nie być. Można jeszcze zdecydować się na wypożyczenie samochodu, ale należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, co dla wielu taki wymóg może być zaskoczeniem (tutejsi kierowcy jeżdżą nieprzepisowo - nawet nie używają kierunkowskazów!). W samych miastach najlepiej poruszać się trolejbusami, autobusami albo marszrutkami.
W Kazachstanie bez większych problemów dogadamy się po rosyjsku i angielsku.