Kazachstan to największe państwo w Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Na północy i zachodzie graniczy z Rosją, na południu z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem, a na wschodzie z Chinami. Kraj ten powstał w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Jego stolicą jest Astana, choć największym miastem tego kraju są Ałmaty. Powierzchnia Kazachstanu wynosi 2 717 300 km2.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co nadają kazachskie stacje telewizyjne?
Muzyka, dobra zabawa i humor podstawą oferty kazachskich kanałów
Kazachscy widzowie chętnie oglądają widowiska estradowe. W każdy niedzielny wieczór Pierwyj kanał Ewrazija przyciąga ponad milion osób programem „Dobryj wieczier Kazachstan!”, w którym najpopularniejsi artyści rosyjskiej i kazachskiej sceny muzycznej prezentują swoje najgłośniejsze hity. Wystąpili już m.in. Filip Kirkorow, Walerij Sjutkin, Wiktorija Dajneko czy Nikołaj Baskow. Każdy odcinek to też wywiad z gościem honorowym, którego nazwisko trzymane jest do końca w tajemnicy. Na KTK można obejrzeć „Toj BestStar”. Jest to muzyczno-rozrywkowe show, odzwierciedlające zabawę jako integralną cechę narodu kazachskiego. Głównymi gośćmi są największe gwiazdy krajowego show-biznesu, kina, sportu a nawet polityki. Kanał 31 arna emituje „Kazaksza koncert”, muzyczne show, które prowadzą dwaj popularni showmani: Nurłan Kojanbajew i Nurdaułet Szertim. W programie nie brakuje występów najlepszych wykonawców kazachskiej estrady czy pokazów tańca znanych grup tanecznych.
Wśród mnóstwa programów komediowych dużym zainteresowaniem cieszą się gry Klubu Wesołych i Pomysłowych. Ta forma rozrywki jest bardzo popularna w każdym kraju Wspólnoty Niepodległych Państw. Zabawa polega na rywalizacji pomiędzy zespołami/drużynami kabaretowymi na skecze. Każda drużyna wymyśla żarty, zabawne scenki i odpowiedzi na jak najbardziej niekonwencjonalne i wyszukane pytania publiczności. „KWN na BIS” emituje kanał NTK. Konkurencyjny kanał KTK stworzył autorski program „KTK-da Kabatow”, nazwany na cześć jednego z uczestników KWN w krajach WNP. Tursynbek Kabatow, bo o niego chodzi, dostarcza dodatkową porcję humoru w swoich występach i śmiesznych komentarzach. W programie „Aina on-line”, emitowanym przez kanały TV7 i 7 Kazakhstan czekają na widzów różnorodne filmiki z Internetu, oprawione śmiesznym komentarzem prowadzącego. Ciekawy pomysł ma program informacyjno-analityczny „Snoski”, nadawany w Khabar TV. Mówiące lalki-skarpetki w sposób humorystyczny i prześmiewczy przedstawiają najciekawsze wydarzenia.
Reality show
W kazachskiej telewizji nie brakuje programów opartych na formule reality show. Jednym z nich jest produkcja „Osoboje zadanie” kanału KTK. Program ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży narodowych sił zbrojnych i patriotyzmu. Uczestnikami są mężczyźni i kobiety. Wszyscy muszą wykonywać zadania sprawnościowe, które sprawdzają ich poziom fizycznego i psychicznego przygotowania do służby dla kraju. Każdy uczestnik musi dowieść, że jest silny, stanowczy, z powodzeniem pokonuje każdą przeciwność losu i jest patriotą swojej ojczyzny. Wygrywa najlepszy. Dużo emocji dostarcza program „Fobia” na kanale El Arna. Trzynastu znanych w kraju osobowości wykonuje najmniej oczekiwane i najbardziej obrzydliwe zadania, takie jak spotkania ze szczurami czy jedzenie żywych karaluchów. Osoba, która przezwycięży swój strach we wszystkich konkurencjach, otrzymuje nagrodę w postaci wyjazdu za granicę. Hitem NTK jest „Bitwa ekstrasensów” - tu obserwujemy zmagania ludzi posiadających nadzwyczajne możliwości komunikowania się z ‘wyższym rozumem’. Uczestnicy pochodzą z całego świata.
Na Pierwyj kanał Jewrazija leci „Łuczszij gorod KZ”. Jest to projekt, który ma na celu wyłonić najbardziej rozśpiewane i roztańczone miasto Kazachstanu. W walce bierze udział 16 drużyn, po jednej z każdego miasta. Zespoły wykonują zadania, które ocenia surowe jury. Ciekawą formułę ma program „Tańcuj! Tańcuj” w TV7. Mężczyźni i kobiety walczą ze swoją nadmierną wagą. Wszyscy żyją w specjalnym domu. Każdego dnia zajmują się nimi zawodowi dietetycy, psycholodzy, trenerzy i tancerzy. Muszą jak najwięcej schudnąć i jak najlepiej zatańczyć - swoje wyniki pracy prezentują co tydzień przed publicznością i jury. W innym reality show tego kanału, pt. „Ja shopoholik” występują ludzie, którzy są uzależnieni od robienia zakupów. Trzech uczestników projektu otrzymuje pieniądze na kupno modnego stroju. Wydaje się, że zadanie jest bardzo proste, ale sprawa się komplikuje, gdy trzeba ze sobą rywalizować i walczyć o przychylną opinię ekspertów mody. Wśród jurorów występują redaktorzy czasopism, styliści, projektanci i fotografowie.