reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Airbus przygotowuje program rządowej komunikacji satelitarnej

dodano: 2017-09-12 12:29
autor: Jakub Sulisz | źródło: Airbus

Airbus_space_defence_360px.jpg Airbus zawarł z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na stworzenie demonstratora przyszłego programu europejskiej rządowej komunikacji satelitarnej (GOVSATCOM). Wspierany przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Obrony (EDA) i ESA, program GOVSATCOM ma zabezpieczone usługi komunikacji satelitarnej zapewnić kluczowym europejskim krajom, organizacjom i operatorom.

Airbus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Program, który powinien zostać uruchomiony do 2020 roku, idzie w ślady innych ważnych inicjatyw europejskich, takich jak Copernicus, Galileo i EDRS-SpaceDataHighway.

Umowa na demonstrator będzie trwała dwa lata i składa się z dwóch części. Pierwsza przewiduje stworzenie systemu dynamicznego współdzielenia możliwości satelitów. Kluczowy element systemu naziemnego jest oparty na technologii Newtec Dialog opracowanej przez belgijską firmę Newtec i będzie zainstalowany w obiektach firmy Airbus w Tuluzie. Będzie on obsługiwany przez różne europejskie agencje rządowe i stosowany zwłaszcza w pozaeuropejskich teatrach działań. Kompleksowy demonstrator rozwiązania zilustruje atrakcyjność, elastyczność i prostotę proponowanych usług.

Druga część projektu to badania technologiczne mające na celu ulepszenie platformy Newtec Dialog. Chodzi o to, aby uzyskać jak największe korzyści z połączenia możliwości przyszłej generacji satelitów rządowych, których obszary pokrycia będzie można konfigurować w czasie rzeczywistym. Innowacje te umożliwią użytkownikom mobilnym transparentne przełączanie się między wiązkami satelitarnymi, jednocześnie chroniąc poufność komunikacji.

Umowa na demonstrator następuje po dwóch wcześniejszych studiach projektowych, w których Airbus uczestniczył w latach 2015-2017 z ramienia odpowiednio ESA i EDA. Studia te miały na celu zdefiniowanie i doprecyzowanie potrzeb europejskich użytkowników rządowych oraz ocenę różnych technologii i architektur programu GOVSATCOM, a także korzyści płynących z modelu „łączenia i współdzielenia”.

Program GOVSATCOM powinien początkowo skupić się na łączeniu i współdzieleniu możliwości komunikacyjnych oferowanych przez satelity rządowe i komercyjne, które znajdują się już na orbicie. Demonstrator opracowywany przez ESA i Airbus przygotowuje się do tego pierwszego kroku i jest wspierany również przez EDA, od kiedy czternaście krajów unijnych (Austria, Belgia, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania) i Norwegia zgodziło się w czerwcu 2017 r. na stworzenie demonstratora łączenia i udostępniania satelitarnych możliwości komunikacyjnych.

Jako integrator segmentu naziemnego oraz producent i operator satelitów komunikacyjnych, Airbus dostarcza już systemy komunikacji satelitarnej rządom krajów europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia, a także agencji EDA i NATO.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...