reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Elektryczny satelita Eutelsat 172B już na orbicie geostacjonarnej

dodano: 2017-10-11 12:32 | aktualizacja: 2017-10-13 11:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat.com

Eutelsat 172B Nowy, całkowicie elektryczny satelita telekomunikacyjny Eutelsat 172B zakończył swoją orbitalną podróż od czasu startu rakietą Ariane 5 w dniu 1 czerwca 2017 r. i niespełna po 4 miesiącach jest już na blisko docelowej pozycji 172°E na orbicie geostacjonarnej, by tam podjąć pracę zamiast satelity Eutelsat 172A.

Eutelsat 172B ViaSat-2 Ariane 5


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Eutelsat 172B został zbudowany przez Airbusa dla Eutelsata, jednego z wiodących operatorów satelitarnych, dotarł na orbitę geostacjonarną, bijąc rekord dla najszybszego podnoszenia orbitalnego satelitów (EOR).

Eutelsat 172B został wyniesiony rakietą Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w dniu 1 czerwca. Centrum kontroli kosmicznych firmy Airbus w Tuluzie przejęło kontrolę nad początkowymi operacjami, inicjalizacją, rozłożeniem paneli słonecznych i uruchomieniem elektrycznego napędu oraz zakończeniem wstępnych testów przed rozpoczęciem fazy Electric Orbit Raising (EOR) w dniu 8 czerwca 2017 r. Podczas tej 4-miesięcznej fazy, elektryczne silniki płynnie i efektywnie kierowały satelitę na docelową orbitę, pochłaniając prawie 6 razy mniej energii pędnej niż przy podobnym satelicie z standardowym napędem chemicznym.

Po zakończeniu testów satelity i ostatecznym umieszczeniu na swojej pozycji operacyjnej 172°E, co przeprowadzi już zespół operatora Eutelsat, prawdopodobnie w listopadzie Eutelsat 172B ma wejść do komercyjnego wykorzystania, aby zapewnić lepszą telekomunikację, usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu i usług transmisji danych dla samolotów w regionie Azji i Pacyfiku. Oczekuje się, że jego okres pracy na orbicie przekroczy 15 lat dzięki napędowi elektrycznemu do podnoszenia i utrzymywania satelity.

- Jesteśmy pierwszą firmą, która zademonstrowała pełny napęd elektryczny satelitów o tym rozmiarze i pojemności, umożliwiając ich uruchomienie w najbardziej opłacalny sposób. Ponadto, dzięki naszemu projektowi systemowemu, strategii operacyjnej i zastosowanej technologii thripperu plazmowego, zakończyliśmy najszybsze wprowadzenie satelity z napędem elektrycznym na orbitę geostacjonarną, co umożliwi firmie Eutelsat sprawniejsze wprowadzenie do użytku swojego satelity - powiedział Nicolas Chamussy, szef systemów kosmicznych w firmie Airbus.


Yohann Leroy, Główny Dyrektor Techniczny Eutelsatu, dodał:

- Eutelsat 172B potwierdza znaczenie wczesnego zastosowania elektrycznych technologii napędowych przez Eutelsat w celu optymalizacji nakładów inwestycyjnych. Nasz nowy satelita odzwierciedla europejską zdolność do wykorzystania innowacji w celu zwiększenia konkurencyjności naszej firmy przez połączenie elektrycznego napędu, zdolności przepustowej, zrobotyzowanych ramion i technik druku 3D. Mamy nadzieję, że w przyszłym miesiącu Eutelsat 172B zacznie działać dla naszych klientów w regionie Azji i Pacyfiku.

Eutelsat 172B łączy 13 kW mocy z masą startową 3550 kg dzięki najnowszej wersji niezawodnej platformy Eurostar E3000 firmy Airbus.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

120 zł Więcej...
reklama