reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Fokus TV: Sekielski o morderstwie Jaroszewiczów

dodano: 2017-10-12 01:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa ZPR Media

Fokus TV „Tomasz Sekielski. Teoria spisku” W czwartek, 12 października br. o godzinie 22:00 na antenie kanału Fokus TV wyemitowany zostanie premierowo drugi odcinek serialu dokumentalnego „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, zatytułowany „Człowiek, który wiedział za dużo”. Poświęcony on będzie sprawie morderstwa Jaroszewiczów.

Fokus TV „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1 września 1992 roku w podwarszawskim Aninie doszło do brutalnej zbrodni. Zamordowane zostało małżeństwo Jaroszewiczów. Z ich domu nie zginęło jednak nic wartościowego. To tym bardziej zagadkowe, ponieważ mordercy spędzili w domu Jaroszewiczów wiele godzin. W tym czasie torturowali byłego polityka, aby w końcu przy pomocy ciupagi i paska - udusić. Jego żonę, Alicję Solską zabito strzałem w tył głowy.

Od samego początku przyjęto w śledztwie, że zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów dokonano na tle rabunkowym. Czterej oskarżeni o ten mord włamywacze, po trzech latach procesu, zostali uniewinnieni na wniosek prokuratury. Po latach okazało się, iż prawdopodobnie nie zbadano wszystkich znalezionych na miejscu zbrodni śladów krwi, a folie z niezidentyfikowanymi odciskami palców w tajemniczych okolicznościach zginęły z sądowego archiwum...

Wydany w 1991 roku wywiad z Piotrem Jaroszewiczem o wymownym tytule „Przerywam milczenie” nie wywołał politycznej burzy i sensacji. Czy były premier chciał ujawnić coś więcej? Wiadomo, że przed śmiercią pracował nad kolejna książką.

- Były zbiory monet ojca, zostały zbiory banknotów. To wszystko było na miejscu. Brakowało moim zdaniem rękopisów, które ojciec pisał. Ktoś mógł je zabrać

- powiedział Jan Jaroszewicz.

- Miała być następna książka, bardziej szczegółowa, bardziej wskazująca na pewne czynniki, które zadziałały w tym systemie przejmowania właśnie, tworzenia Solidarności najpierw, potem przejmowania władzy i bycia u tej władzy. Tam miało być kilka szczegółów personalnych

- powiedział Andrzej Jaroszewicz.


Bohdan Roliński, autor wywiadu rzeki z Piotrem Jaroszewiczem, po śmierci byłego premiera wydał książki, w których twierdził, że zginął, gdyż chciał ujawnić prawdę o rosyjskich matrioszkach, czyli szpiegach, podstawianych w miejsce prawdziwych osób. Czy ktoś zadbał, aby prawda nie wyszła na jaw? Czy służby specjalne zarejestrowały to, co wydarzyło się w domu byłego premiera?

- Ojciec wiedział, że willa jest na podsłuchu, bo czasem mnie pytał o takie sprawy różne i mówił mi tak: „Chodź lepiej wyjdziemy z domu, pójdziemy do ogrodu na spacer, porozmawiamy, bo tutaj nas podsłuchują”

- powiedział Andrzej Jaroszewicz.


W pierwszych prasowych artykułach na temat zbrodni w Aninie, można znaleźć informacje o funkcjonariuszach służb specjalnych, którzy szukali czegoś w willi zamordowanego byłego premiera. Urząd Ochrony Państwa (UOP) oficjalnie zaprzeczał tym doniesieniom.

- Nie wiem czego szukali, nie wiadomo kto to był, bo próbowałem się delikatnie dowiedzieć

- powiedział Jan Jaroszewicz.


Gdy w 2005 roku sprawa Jaroszewicza trafiła do policjantów z tak zwanego Archiwum X, którzy zajmują się wyjaśnianiem skomplikowanych zagadek kryminalnych, okazało się, że zginęły kluczowe dowody - niezidentyfikowane odciski palców, znalezione na miejscu zbrodni. Mogły to być ślady zostawione przez jednego z zabójców.

- Dla mnie to był mord polityczny. Nie był rabunkowy. Zostało masę rzeczy na wierzchu. Nic nie zginęło. Wydaje mi się, że to był taki spisek na jego życie przeprowadzony z powodzeniem. Spisek, który był organizowany od dłuższego czasu. Nie wykluczam, że w tym spisku brały również udział osoby, które były blisko niego

- powiedział  Andrzej Jaroszewicz.


Piotra Jaroszewicz był jednym z najważniejszych i najpotężniejszych ludzi władzy czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Przez kilkadziesiąt lat zajmował on najwyższe partyjne i państwowe stanowiska. Czy śmierć Piotra Jaroszewicza ma coś wspólnego z informacjami, które posiadał i podobno chciał ujawnić? Czy zginął bo znał prawdę o rosyjskich matrioszkach? Nadzieja na rozwikłanie sprawy Piotra Jaroszewicza ożyła całkiem nieoczekiwanie. A wszystko za sprawą odnalezienia przez Tomasza Sekielskiego kartonowego pudła z rzeczami, które synowi Piotra Jaroszewicza zwrócił sąd. Na podstawie tych dowodów prokuratura wznowiła śledztwo.

Sprawie morderstwa Jaroszewiczów poświęcony będzie drugi odcinek serialu dokumentalnego „Tomasz Sekielski. Teoria spisku” (więcej tutaj).
 
Tomasz Sekielski w programie „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media
Tomasz Sekielski w programie „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media
Tomasz Sekielski (w środku) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Piotr Grzybowski/SE/East News
Tomasz Sekielski (w środku) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Piotr Grzybowski/SE/East News
Tomasz Sekielski (trzeci z lewej) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media
Tomasz Sekielski (trzeci z lewej) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media
Tomasz Sekielski (trzeci z lewej) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media
Tomasz Sekielski (trzeci z lewej) na planie programu „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, foto: Grupa ZPR Media


„Tomasz Sekielski. Teoria spisku” - emisja w czwartki o 22:00 w Fokus TV (Fokus TV HD).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel Megasat Quattro 90dB 10m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Chess...

70 zł Więcej...

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum AX Lion 2-M

Najnowszy i tani odbiornik DVB-T/T2 firmy AX Technology dla Naziemnej...

99 zł Więcej...
reklama