dodano: 2017-10-15 17:39 | aktualizacja:
2017-10-15 18:42
autor: Janusz Sulisz |
źródło: Heijmans
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przy A50 zostanie zainstalowanych 68 barier hałasochłonnych z panelami PV, które będą wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić od 40 do 60 domów. Projekt ten jest największym tego typu instalacją w Europie. Dlatego projekt zostanie dokładnie przetestowany i będzie monitorowany po jego zakończeniu, aby ocenić wartość dalszych inicjatyw tego typu.
Prace instalacyjne przy A50 mają rozpocząć się na początku 2018 r. Panele z ekranów tłumiących hałas powinny być podłączone do sieci przed końcem roku. Ekrany będą miały wysokość 5 metrów, przy czym górne 4 metry mają mieć dwustronne ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane ze szkłem (odporne na wandalizm).
Lokalizacja przy A50 w okolicach Uden została wybrana ze względu na istniejącą już potrzebę zmodyfikowania istniejących obecnie ekranów tłumiących hałas i ze względu na kierunek autostrady, co umożliwi zainstalowanie dwustronnych paneli na wschodzie i na zachodzie.
Po podłączeniu holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska (Rijkswaterstaat) planuje wykorzystać ten projekt do zbadania możliwości zainstalowania kolejnych projektów ekranów tłumiących hałas z panelami słonecznymi w całej Holandii. Heijmans będzie współpracował nad tym projektem z Scheuten, Van Campen Bayards i Libra Energy.
W zeszłym roku, przy współpracy z Politechniką Eindhoven, Van Campen Bayards, SEAC, Airbus Defense i Space Netherlands, ECN i Scheuten, Heijmans ukończył badania w terenie w zakresie wykorzystania ekranów tłumiących hałas do wytwarzania energii. Projekt SONOB (Solar Noise Barrier) w Hertogenbosch obejmował testy kilku różnych technologii produkcji energii słonecznej w ekranach w różnych warunkach pogodowych i ustawionych pod różnymi kątami na słońce.
Wykazano, że użycie ekranów tłumiących hałas z panelami PV przy drogach i szlakach kolejowych może być skutecznym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Pomimo tego, że możliwości wykorzystania energii słonecznej była porównywalna z innymi krajami europejskimi, to Holandia osiągnęła znaczący postęp w zakresie odnawialnych źródeł energii OZE.
Holandia właśnie ogłosiła zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do 2030 r.
Aż się prosi, by w Polsce wykorzystać część ekranów przy setkach kilometrów do produkcji energii i określić konkretny termin zamknięcia elektrowni węglowych, choćby to był 2050 r.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.