reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy regularny kanał 8K od grudnia 2018

dodano: 2017-10-18 10:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: adtv/broadbandtvnews

8K 16 października o godz. 15:30 podczas tegorocznej edycji konferencji MIPCOM rozpoczęła się trwająca godzinę prezentacja „NHK Japan: The road map for UHD”. Przedstawiciele japońskiego nadawcy publicznego poinformowali, że NHK zwiększa swoje inwestycje w 8K, by jeszcze w grudniu 2018 roku uruchomić pierwszy na świecie regularny kanał 8K.

8K Super Hi-Vision


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Yukari Hayashi, odpowiedzialna w NHK za produkcję i rozwój oferty programowej, powiedziała delegatom MIPCOM, że w grudniu 2018 roku nadawca uruchomi pierwszy na świecie kanał 8K, który będzie stanowił w Japonii uzupełnienie dla kanału 4K.
 

- Nasz kanał 4K będzie pokazywał 18 godzin treści dziennie, natomiast kanał 8K - 12 godzin i 10 minut treści każdego dnia. To duże zobowiązanie, więc musimy stworzyć wiele różnych rodzajów treści 8K/4K, aby być gotowym do tego poważnego zadania. Zarówno 8K jak i 4K mają swoje własne zalety. 4K łączy w sobie wysoką rozdzielczość z mobilnością, dzięki czemu nadaje się na przykład dla sportu na żywo, podczas gdy technologia 8K pozwala nam tworzyć nowy rodzaj zadziwiających treści UHD - powiedziała Yukari Hayashi. - Każdy kanał ma swoje własne aspekty i chcielibyśmy współpracować z producentami z całego świata, aby tworzyć programy, które wykorzystają te mocne strony.

NHK rozpoczął transmisje testowe w rozdzielczości 8K w dniu 1 sierpnia 2016 roku. Teraz informuje, że rozpocznie regularne nadawanie satelitarne w grudniu 2018 roku. NHK pokaże w nowym kanale 8K relacje z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, po czym rozpocznie tour po Europie ze sprzętem 8K, by nakręcić własne treści w tej rozdzielczości. Zamierza także podjąć współpracę z innymi producentami. Wszystko to, aby stworzyć ofertę programową dla nowego kanału 8K.

NHK posiada już w swoim portfolio 8K m.in. 60-minutowy film dokumentalny dotyczący Parku Narodowego Yellowstone; projekt „Tokyo by Night” nagrany w HDR; 90-minutowy spektakl baletowy nagrany w słynnym Teatrze Maryjskim w Petersburgu z dźwiękiem 22.2-kanałowym; dokument o artyście rzeźbiarzu z Edo, Katsushika Hokusai, we współpracy z Muzeum Brytyjskim; czy dokument o Luwrze.

8K UHD (4320p) to rozdzielczość 7680 x 4320 (33,2 megapiksela). Super Hi-Vision to także dźwięk wielokanałowy 22,2, opracowany przez NHK Science & Technical Research Laboratories (wykorzystuje 24 głośniki, w tym dwa subwoofery, rozmieszczone w trzech warstwach).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Transmiter HDMI LKV388 Dongle do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału HDTV np....

730 zł Więcej...

Gimbal ręczny DJI Osmo Mobile 2 do smartfonów

DJI Osmo Mobile 2, to nowa wersja przełomowego gimbala stworzonego...

599 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap HDR1000

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

690 zł Więcej...
reklama