reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szwecja zwolni w październiku pasmo 700 MHz

dodano: 2017-10-23 12:03 | aktualizacja: 2017-10-23 16:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: broadbandtvnews/teracom/satkurier.pl

Szwecja 700 MHz 31 października br. szwedzka firma Teracom zakończy proces zwalniania pasma 700 MHz, które do tej pory było używane na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej.

Teracom Szwecja DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
17 października częstotliwości z zakresu 694-790 MHz zostały zwolnione w południowej części Szwecji (Helsingborg, Hörby, Malmö, Karlshamn i Karlskrona) z wyjątkiem Sztokholmu, gdzie do zmiany dojdzie 31 października. Będzie to także dzień zakończenia procesu zwalniania pasma, które następnie zostanie przeznaczone na potrzeby usług mobilnych.

W konsekwencji liczba krajowych multipleksów została zmniejszona z siedmiu do sześciu - MUX-4 przestał działać, a MUX-5 został przełączony z DVB-T do DVB-T2. Migracja dokonywana jest na zasadzie region po regionie, z północy na południe w okresie prawie 18 miesięcy (od marca 2016 do października 2017 roku).
 

- Konsekwencją dla nas jest to, że mamy mniej częstotliwości do nadawania telewizji. Jednocześnie mamy ponad 50 kanałów, które mają pozwolenia na emisję w sieci naziemnej do 2020 roku - powiedział Håkan Axén, menedżer produktu ds. telewizji w Teracom.

Technologia DVB-T2 umożliwia, by sieci SFN były używane na większych obszarach niż w przypadku DVB-T. Oznacza to, że wiele sąsiadujących ze sobą nadajników może działać na tej samej częstotliwości, co z kolei oznacza oszczędność pasma.

W pierwotnym planie pomysł polegał na wykorzystaniu DVB-T2 w większym stopniu i zapewnieniu możliwości zwiększenia liczby kanałów HD. Jednak po konsultacji z nadawcami i siecią Boxer, Teracom opracował poprawiony plan. Nie przewiduje on wzrostu liczby kanałów HD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...
reklama