reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Belintersat 1 i TürkmenÄlem: sąsiedztwo kłopotliwe - nowe zakłócenia

dodano: 2017-10-24 00:39 | aktualizacja: 2017-10-24 13:53
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl

Belintersat 1 TürkmenÄlem Wygląda na to, że operatorów satelitów Belintersat 1 (51,5°E)TürkmenÄlem (52,0°E) czekają ciężkie czasy, gdyż wraca problem interferencji, który jak informowaliśmy we wrześniu poważnie utrudnił działanie operatorowi Pantelio, korzystającemu z transponderów tego pierwszego. Tym razem poszkodowali są obydwaj operatorzy.

Belintersat 1 TürkmenÄlem


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
4 października na portalu satkurier.pl informowaliśmy o starcie testów nowego transpondera Pantelio. Jest to czwarty i zarazem ostatni transponder na satelicie Belintersat 1 (51,5°E) o szerokości 54 MHz (11,230 GHz, pol. H, SR: 45000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK). Od początku jest jednak wyraźny problem z odbiorem sygnału z niego. Redakcji udało się uzyskać dostęp 13 października i zgłosiła się wtedy pojedyncza plansza Pantelio wyszukiwana jako TEST.

Do teraz, tj. do 24 października, więc po ok. 20 dniach od startu testów sytuacja z sygnałem nie uległa poprawie. Poziom sygnału jest nie mniejszy niż z pozostałych transponderów Pantelio, ale jednocześnie C/N jest na tyle niski, że uniemożliwia wstrojenie, co wskazuje, że mimo zachowania poziomu występuje znaczny szum - zakłócenie z innego źródła.

Jednocześnie od pewnego okresu zauważalne są także zakłócenia w odwrotną stronę. Transpondery Pantelio „powielają" się ze słabym sygnałem na satelicie TürkmenÄlem (52,0°E), redakcja satkurier.pl zauważa „odbicia" na parametrach 10,790 GHz, pol. H, 10,850 GHz, pol. H i 10,910 GHz, pol. H. Są to przypuszczalnie odpowiedniki 11,290 GHz, pol. H, 11,350 GHz, pol. H i 11,410 GHz, pol. H.
 
Transpondery Pantelio widoczne na innych niż zwykle parametrach - wynik interferencji 51,5°E z 52°E
Transpondery Pantelio widoczne na innych niż zwykle parametrach - wynik interferencji 51,5°E z 52°E

W Krakowie sygnał "duchów" jest zbyt słaby, aby uzyskać wstrojenie, ale jednocześnie jest on na tyle silny, że jeśli pojawi się tu jakaś emisja, to nadawca będzie zderzał się z problemem może nawet podobnym do tego z 11,230 GHz, pol. H operatora Pantelio.

Brak odbicia 11,230 GHz, pol. H, ale możliwe, że ono byłoby obecne, ale na TürkmenÄlem (52,0°E) aktywny jest transponder z parametrami 10,719 GHz, pol. H, który "ducha" może ukrywać. Jednocześnie może to właśnie ta emisja szkodzi 11,230 GHz, pol. H, co wyjaśnimy poniżej.

Przyczyny takiego stanu rzeczy przy dwóch blisko ze sobą sąsiadujących satelitach mogą być dwie. Zakłócenie może wynikać:
- z bezpośredniej emisji na zbliżonych parametrach w tej samej polaryzacji z satelity obok. Tak było z zakłóceniami na transponderach Pantelio we wrześniu.
- z pokrywających się częstotliwości uplink, wykorzystywanych do komunikacji na drodze ziemia->satelita.

Duble emisji Pantelio na 52°E nie mogą wynikać z żadnych zakłóceń, bo emisje pojawiają się na zupełnie innych parametrach. Analizując dostępne parametry techniczne potwierdza się scenariusz o pokrywających się częstotliwościach uplink.

Belintersat informuje na swojej stronie domowej, że transpondery wiązki europejskiej pasma Ku, w tym 4 o szerokości 54 MHz używane przez Pantelio, korzystają z uplinku na częstotliwościach 12,75 GHz do 13,125 GHz.

Tymczasem w sieci krąży układ transponderów TürkmenÄlem wskazujący, że transpondery w paśmie Ku z zakresu 10,7 do 10,95 GHz i 11,2 do 11,45 GHz są uplinkowane w zakresie od 12,75 do 13,25 GHz - niemal tym samym, tylko nieco szerszym.
 
Układ części transponderów uplink/downlink satelity TürkmenÄlem (źródło: frequencyplansatellites)
Układ części transponderów uplink/downlink satelity TürkmenÄlem (źródło: frequencyplansatellites)

Wygląda na to, że na etapie projektowania obiektów mimo bliskiego sąsiedztwa operatorzy nie byli ze sobą w kontakcie. W efekcie Belintersat 1 zbudowany przez CAST (China Academy of Space Technology) na bazie platformy DFH-4 nieszczęśliwie częściowo pokrywa się częstotliwościami uplink z TürkmenÄlem zbudowanym przez zupełnie innego producenta - Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus-4000C2.

To oznacza też, że gdy jakiś operator zacznie emisję na transponderach górnego pasma TürkmenÄlem - jako że będzie znów działać na tych samych częstotliwościach uplink - może zakłócać transpondery Pantelio z Belintersata 1 (poza zakłóceniami mogącymi wynikać z doraźnych transmisji na transponderach TürkmenÄlem między 11,2, a 11,45 GHz jak było we wrześniu br.)

Co najgorsze - przy takim sąsiedztwie w zasadzie nie można nic na to zaradzić. Manewrowanie wiązkami wiele nie da, być może sprytne ograniczenie mocy emisji na satelitę po stronie operatora (w tym przypadku Pantelio) pomoże ograniczyć skutki, ale do tego potrzebne byłoby porozumienie pomiędzy operatorami satelitów - Białorusią i Turkmenistanem, tak żeby jednocześnie Pantelio mogło bezproblemowo korzystać z nowego transpondera.

Będziemy śledzić jak dalej potoczą się losy pozycji 52,0°E i 51,5°E.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD51 S2X

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

730 zł Więcej...

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...
reklama