reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kotor - fiordy w Czarnogórze?

dodano: 2017-10-20 20:33 | aktualizacja: 2018-08-02 11:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Kotor Czarnogóra Zatoka Kotorska w Czarnogórze to podobno to najdalej położony na południe fiord Europy, choć wcale nim nie jest! Warto zobaczyć Kotor i okolice, zwłaszcza z góry, czyli po pokonaniu 1500 stopni wzdłuż średniowiecznych murów twierdzy św. Jana. Kotor jest nazywany czarnogórskim Dubrownikiem, tylko płaci się tam w euro, a nie w kunach. Za to apartament w Czarnogórze można znaleźć za 30 euro, a w Chorwacji za min. 50 euro.

Kotor Czarnogóra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Historyczną ciekawostką, o której niewielu Polaków zapewne wie, jest fakt obecnej bliskiej turystycznej współpracy rosyjsko-czarnogórskiej. Z czego ona wynika?

W czasie wojen napoleońskich (1797-1814) Kotor przechodził z rak rąk. Najpierw Kotor trafił z rąk władców Wenecji do monarchii austriackich Habsburgów, ale w 1805 r. w ramach królestwa włoskiego znalazł się w rękach imperium Napoleona. Dla mieszkańców okupacja francuska była wyjątkowo niepożądana, ponieważ żyli głównie z handlu, podczas gdy Napoleon walczył wówczas z Anglią „królestwem mórz". Przejście Kotoru pod kontrolę Francji oznaczało blokadę wszystkich portów Morza Śródziemnego pod kontrolą Anglii, a także całkowitą niemożność dalszego handlu.

Zatoczka niedaleko Budvy - rozrywkowej miejscowości turystycznej

Dlatego mieszkańcy Kotoru posłali po pomoc do dowódcy floty rosyjskiej na Morzu Śródziemnym - admirała Dmitrija Seniawina. W lutym 1806 r. rosyjskie okręty i oddziały czarnogórskie zajęły miasto. Po dalszych wspólnych sukcesach wojsk Rosji i Czarnogóry złożono nawet apelację do cara Aleksandra I z propozycją stworzenia pod rosyjskim protektoratem państwa słowiańsko-serbskiego ze stolicą centrum w Dubrowniku, w którym byłby też Kotor. Jednak porażka wojsk rosyjskich pod Friedlandem 2 czerwca 1807 r. doprowadziły do oddania Kotoru Napoleonowi. Ewakuacja rosyjskich sił morskich została zakończona 14 sierpnia 1807 r., ale to wywarło pierwszy wpływ Rosji na Czarnogórę.

Mury twierdzy Św. Jana w Kotorze
Mury twierdzy Św. Jana w Kotorze

Czarnogórcy ponownie zwrócili się do cara Aleksandra I z prośbą o przyjęcie Czarnogóry pod protektorat Rosji, ale car odmówił Czarnogórcom i nakazał oddanie Zatoki Kotorskiej Austrii na mocy decyzji Kongresu Wiedeńskiego. I w taki o to sposób 1 maja 1814 roku Czarnogórcy utracili Kotori dostęp do morza. Do I wojny światowej rządziła tam Austria.

Klimaty czarnogórskiego wybrzeża

W I wojnie światowej Rejon Zatoki Kotorskiej był miejscem zaciętych walk pomiędzy Czarnogórą i Austro-Węgrami. W dniach 1-3 lutego 1918 r. w Kotorze odbył się bunt marynarzy austro-węgierskiej marynarki (około 6000 marynarzy - głównie Chorwaci, Słoweńcy, Czesi i Węgrzy). Bunt zgnieciono w zarodku - aresztowano 800 osób, a przywódców buntu rozstrzelano. Od 1918 r., po klęsce Austro-Węgier w I wojnie światowej, miasto stało się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 r. - Królestwa Jugosławii).

Kolejną ciekawostką i istotnym wpływem rosyjskim w tym rejonie był fakt, że w 1920 roku, ponad 100 lat po wizycie eskadry rosyjskich okrętów admirała Seniawina w Zatocei Kotorskiej znów pojawiła się tam flota rosyjska, ale tym razem z resztkami carskiej armii barona Wrangla i rosyjskich uchodźców. W regionie Kotoru otwarto rosyjski szpital, a carscy uchodźcy otrzymali pomoc medyczną. Co bardzo ważne dla czasów teraźniejszych, carscy żołnierze licznie osiedlili się na terenie Czarnogóry, szczególnie wokół Zatoki Kotorskiej, bo klimat był tam wyjątkowo łagodny (nigdy temp. nie spada poniżej zera). Do tego czasu mówi się tam po rosyjsku i to bardziej swobodnie niż po angielsku. Rosjanie uwielbiają Czarnogórę i wręcz traktują ją jak swój kraj - mają tam swoje inwestycje: posiadłości i hotele.

Pięknie oświetlone góry wokół Zatoki

Podczas II wojny światowej w 1941 roku Kotor został zajęte przez wojska włoskie i niemieckie. Mussolini dołączył ten rejon do Włoch a konkretnie do włoskich prowincji Dalmacji (wł. Provincia di Cattaro). Kotor odzyskał wolność 21 listopada 1944 r. Potem ta część Czarnogóry stała się członkiem reaktywowanej Jugosławii, już komunistycznej.

15 kwietnia 1979 roku u wybrzeży Czarnogóry nastąpiło potężne trzęsienie ziemi - niestety było około 100 ofiar. Połowa starego miasta została zniszczona, a katedra św. Tryfona uszkodzona. Podczas wojny domowej w Jugosławii w latach 90. XX wieku na szczęście sam Kotor nie był tak jak Dubrownik w obrębie działań wojskowych. Od 3.06.2006 miasto jest częścią niepodległej Czarnogóry. Czuć tam pewną swobodę europejską, z wpływem Serbii, Chorwacji, a przede wszystkim rosyjskich turystów, którzy wyraźnie są tam dużo lepiej traktowani niż ci z Unii Europejskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...