reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kotor - fiordy w Czarnogórze?

dodano: 2017-10-20 20:33 | aktualizacja: 2018-08-02 11:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Kotor Czarnogóra Zatoka Kotorska w Czarnogórze to podobno to najdalej położony na południe fiord Europy, choć wcale nim nie jest! Warto zobaczyć Kotor i okolice, zwłaszcza z góry, czyli po pokonaniu 1500 stopni wzdłuż średniowiecznych murów twierdzy św. Jana. Kotor jest nazywany czarnogórskim Dubrownikiem, tylko płaci się tam w euro, a nie w kunach. Za to apartament w Czarnogórze można znaleźć za 30 euro, a w Chorwacji za min. 50 euro.

Kotor Czarnogóra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kotor nigdy nie został zdobyty przez wojska tureckie.
W jaskiniach otaczających okoliczne góry odkryto różne narzędzia i ceramiki wskazujące, że ludzie mieszkali tam od neolitu. W czasach starożytnych mieszkały tu plemiona Ilijczyków. Rzymianie zaczęli zdobywać te ziemie od III wieku p.n.e. , a od 168 roku p.n.e. Rzym rządził już w pełni w rejonie Kotoru (a po jego upadku w 476 r. jego spadkobierca, czyli Bizancjum). Podczas bizantyjskiego panowania Kotor nazywano „Decateron" lub „Decater" (od starożytnego greckiego „katareo" , czyli „bogaty w gorące źródła").

Zatoka Kotorska z twierdzy św. Jana z flagą Czarnogóry

W 1002 roku miasto zajęły wojska cara Bułgarii, by potem oddać Kotor Serbom. Okres serbski w historii Kotoru to lata 1185-1371, potem był okres pewnej niezależności, ale pod bokiem rosnącego w siłę cesarstwa ottomańskiego Kotor wolał być pod władzą Wenecji od 1420 roku. Tak miasto stało się częścią prowincji weneckiej... Albanii w Republice Weneckiej od 1420 do 1797 r. W tym czasie Kotor był oblegany trzykrotnie przez Turków w latach 1538 (od morza 30 okrętów, 30 tys. Turków, po 4 dniach odstąpiono), 1571 (flota turecka przez 7 dni) i 1657 (5 tys. Turków, 2 miesiące oblężenia). Twierdza za każdym razem oparła się Turkom. Te cztery wieki panowania weneckiego dały Kotorowi typową architekturę wenecką, którą teraz podziwiają turyści.

Stare miasto w Kotorze

Turcy nie byli jedyną katastrofą zagrażającą miastu. Kotor w ciągu wieków miał problem z epidemiami zarazy i trzęsieniami ziemi. Kotor ucierpiał podczas trzęsień ziemi w latach 1537 i 1563. Najgorsze z nich, gdy Kotor został prawie całkowicie zniszczony przez wielkie trzęsienie ziemi z 6 kwietnia 1667 roku. Wtedy zniszczone zostały 2/3 wszystkich budynków, w tym wieża katedry św. Tryfona, a śmierć poniósł sam gubernator Wenecji Alvise Foscarini.

Katedra Świętego Tryfona w Kotorze
Stare miasto w Kotorze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum AX Lion 2-M

Najnowszy i tani odbiornik DVB-T/T2 firmy AX Technology dla Naziemnej...

99 zł Więcej...
reklama