reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraińskie grupy medialne jednogłośnie o kodowaniu

dodano: 2017-10-28 10:00
autor: RO | źródło: biz.liga.net

Ukraina Cztery największe grupy medialne na Ukrainie osiągnęły wstępne porozumienie o szyfrowaniu bezpłatnych kanałów na satelicie. Przybliżony termin to wiosna 2018 roku. W sumie mogą zostać zaszyfrowane 23 stacje telewizyjne, które obecnie są dostępne FTA z satelitów Astra 4A (4,8°E) i Amos 3/7 (4°W).

1+1 Media uplink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dzisiaj wiodące grupy medialne Inter (Dmitrij Firtasz, Siergiej Lewoczkin, Walerij Choroszkowski), StarLightMedia (Wiktor Pinczuk), Media Group Ukraine (Rinat Achmetow) i 1+1 Media (Ihor Kołomojski) udostępniają drogą satelitarną bez żadnych ograniczeń następujące stacje: Inter, NTN, K1, K2, Mega, Piksel, Zoom, Enter Film, STB, ICTV, Nowyj, M1, M2, OCE, Ukraina, NLO TV, Indigo TV, 1+1, 2+2, TET, Plus Plus, Unian TV i Bigudi.

Namówili grupę Inter?
Szyfrowanie kanałów największych grup medialnych, związanych z różnymi oligarchami, stanie się wydarzeniem bezprecedensowym na całym rynku medialnym! Jeszcze nigdy nie działali oni w pełnej zgodzie. Inter do niedawna jeszcze nie był za wprowadzeniem systemu szyfrowania sygnału satelitarnego, podczas gdy pozostali nadawcy opowiadali się za tym jednogłośnie. Zdecydowanie po zaszyfrowaniu sygnału, Inter przejąłby część widowni swojej konkurencji. Jednak co się stało, że koncern Firtasza udało się przekonać? W pierwszych dniach listopada odbędzie się konferencja, na której być może padnie więcej informacji.

Grupy medialne chcą zarobić
Według doradcy przewodniczącego Narodowej Rady ds. telewizji i radia, Aleksandra Głuszczenko, negocjatorzy zdołali przekonać Inter, że na szyfrowaniu uda się zarobić. W końcu grupy medialne już czerpią pierwsze zyski z dystrybucji swoich kanałów w sieciach kablowych i IPTV. Zresztą po znacznym spadku wartości narodowej hrywny w 2014 roku, wszyscy nadawcy zaczęli szukać dodatkowego zarobku. Dochody z reklam były niewystarczające. Ukraińscy oligarchowie, aby utrzymać swoje zasoby medialne, musieli inwestować rocznie po setki milionów. W zeszłym roku udało im się zmusić operatorów kablowych do opłat za dystrybucję podstawowych kanałów.

Nad czym pracują spece od IT?
Nadawcy oczekują, że tą samą drogą pójdzie telewizja satelitarna. Teraz za legalny dostęp do kanałów satelitarnych płaci około 0,2 mln osób. Oczywiście po zaszyfrowaniu sygnału ich liczba może wzrosnąć. Ostateczny procent wzrostu będzie uzależniony od samych operatorów i ich działań marketingowych. Ogólna liczba gospodarstw domowych na Ukrainie z antenami satelitarnymi wynosi obecnie 4,5mln. Według wyliczeń, około milion gospodarstw nie będzie płacić i pozostanie przy oglądaniu pozostałych kanałów FTA z satelity.

Dochody nie będą duże?
Prognozy ekspertów są jednak bardzo pesymistyczne. Grupy medialne raczej nie przekonają wielu Ukraińców, którzy są przyzwyczajeni do oglądania telewizji bezpłatnie. Około 30-40% odbiorców w samych miastach przejdzie z satelitarnej na nieszyfrowane kanały w naziemnej sieci cyfrowej operatora Zeonbud. Sieci kablowe może preferować zaledwie 20-25% osób. Na ostateczne wyniki wpłynie postęp w wyłączaniu naziemnego sygnału analogowego i to, jak będzie działać oferta Zeonbud w DVB-T2.

Źródło: liga.net
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum AX Lion 2-M

Najnowszy i tani odbiornik DVB-T/T2 firmy AX Technology dla Naziemnej...

99 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

120 zł Więcej...

Konwerter Quad Triax TQD 007

Najnowszy konwerter Triax TQD 007 Low Noise 0,3dB - kompatybilny...

99 zł Więcej...
reklama