reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W Unii Europejskiej nadaje się kanały w 61 językach

dodano: 2017-11-01 11:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVT Media/satkurier.pl

kanały telewizja TV Badania przeprowadzone przez Media Asset Capital na zlecenie TVT Media pokazują, że w całej Unii Europejskiej i Turcji kanały nadawane są w 61 językach. Podkreśla to dużą różnorodność językową na rynku telewizyjnym obejmującym 600 mln osób. Badania ujawniają również, że Francja jest zdecydowanym liderem wielojęzycznych treści w tym regionie. Emisje są tam prowadzone w aż 18 językach w ramach 567 kanałów - w tym po arabsku, khmersku, mandaryńsku, ormiańsku, romsku, tamilsku i turecku.

kanały telewizja TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z badania wynika, że angielski jest najczęściej wykorzystywanym językiem dla telewizji w Europie. Po angielsku nadawane są 792 spośród 8.236 kanałów liniowych w Unii Europejskiej i Turcji. Inne główne języki na europejskim rynku telewizyjnym to: niemiecki (749 kanałów), francuski (600), hiszpański, turecki i włoski (ponad 500). Najczęściej używanym językiem pozaeuropejskim jest arabski (64 kanały), a po nim hindi (23), mandaryński (15), urdu (15), perski (12), bengalski (11) i kurdyjski (10).

Badania wykorzystano do stworzenia mapy obrazującej języki drugorzędne w każdym kraju (z wyłączeniem języków urzędowych i angielskiego).
 

Kluczowe wnioski z przeprowadzonych badań rynkowych:
  • Wielka Brytania jest drugim najbardziej zróżnicowanym językowo rynkiem telewizyjnym w Europie, z 15 językami w 568 kanałach - w tym walijski i gaelicki szkocki. Wśród języków innych niż angielski dominują języki indyjskie (hindi, urdu, bengalski, tamilski i pendżabski) - 62 kanały.
  • Niemcy to kolejny najbardziej zróżnicowany rynek i posiada kanały nadawane w 11 językach, a turecki jest najczęściej używanym językiem w kanałach telewizyjnych poza niemieckim - inne to rosyjski, polski, grecki, japoński, mandaryński i perski.
  • W Hiszpanii, pomimo największej liczby kanałów liniowych w całej Unii Europejskiej (686 kanałów), odnotowano tylko 5 języków innych niż hiszpański - z czego tylko 2 to języki niebędące rodzimymi (angielski i portugalski) - co czyni ten kraj jednym z najmniej zróżnicowanych rynków.
  • Chociaż rosyjski rynek telewizyjny nie został objęty badaniami, to język rosyjski jest 17. najczęściej używanym językiem ze 135 kanałami - i nadal dominuje w wielu krajach byłego ZSSR, np. w Estonii i na Łotwie.

Zastanawiające są wyniki dla Polski. Według załączonej przez autorów raportu mapki, w naszym kraju dominującym językiem dla kanałów telewizyjnych, poza polskim i angielskim, jest język włoski. Można by to tłumaczyć obecnością dużej liczby niekodowanych włoskich kanałów na Hot Birdzie (13°E). Z drugiej strony mogłoby się wydawać, że najbardziej popularnym językiem powinien być niemiecki za sprawą niekodowanych kanałów z 19,2°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 090 zł Więcej...

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...
reklama