reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: Wrażenia po pierwszej transmisji na żywo w UHD w nc+

dodano: 2017-11-22 21:53 | aktualizacja: 2017-11-29 22:21
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

TV z satelitą 21 listopada 2017 r. niewątpliwie przejdzie do historii jako ważny dzień dla telewizji w Polsce. Platforma nc+ wraz z Canal+zgodnie z zapowiedziami z początku listopada br., jako pierwsi przeprowadzili udaną transmisję na żywo z wydarzenia sportowego w jakości Ultra HD (rozdzielczość 4K). Poprzednik nc+, czyli platforma n, swego czasu także obrała kierunek lidera technologicznego, w 2006 roku stawiając na wysoką rozdzielczość. Zatem tradycja jest kontynuowana. A jak to wypadło?

CANAL+ Now 4K 760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Wrażenia...

W redakcji SAT Kuriera telewizory UHD mamy takie, jakie mamy - nie są to najnowsze modele. Głównie w użyciu jest Samsung UE48HU7500L i jest to model Ultra HD z 2014 roku, natomiast dodatkowo do dyspozycji jest też Sony KD-43X8305C, który jest rok młodszy. Jak widać nie wykraczają ponad 50 cali (ale jak będziecie wyświetlać reklamy na portalu, to kupimy lepszy! :) ), chociaż też trzeba tu odnotować, że wymiar ekranu powinien być dopasowany do pomieszczenia, w którym zamierza się oglądać TV - nie można siedzieć „z nosem w ekranie”, nie można też wybrać modelu za małego, gdy odległość do ekranu jest większa, wspominał o tym Piotr Malicki w ramach świetnej prezentacji dekodera 4K UltraBOX+ na tegorocznej wystawie SAT KRAK 2017 (długa, ale warto obejrzeć w całości).

Z drugiej strony choć Samsung UE48HU7500L ma już swoje lata (co to się porobiło na świecie - telewizor ledwie 3 lata i już stary, a kiedyś korzystałem z GoldStar ze 20 lat :P ), to ma jedną zaletę - jest niezłym materiałem porównawczym, bo śledzę kolejne wydarzenia w Ultra HD powiedzmy na bieżąco, także testy czy transmisje okazjonalne, cały czas na tym samym ekranie, więc mam jakiś punkt odniesienia.

Zatem w moim prywatnym odczuciu pierwsza transmisja w wykonaniu nc+ wypadła świetnie. W trakcie nie wystąpiły żadne potknięcia, nie ma się kompletnie do czego przyczepić. Mogło być przecież różnie - to pierwsza transmisja, mogło się coś przyciąć, coś trzasnąć. A tu nic, czysta emisja pozwalająca w 100% skupić się na widowisku. Pochwały dla ekipy technicznej nc+, jak zawsze sprawili się wzorowo!

Jakość na obydwu TV była świetna, sam obraz zresztą nie pozostawiał jakoś szczególnie czegoś do życzenia. Ostrość i szczegółowość były dokładnie takie, jakie można było sobie wyobrazić i jakich ja się spodziewałem.

Dla osób, które nie mogły śledzić transmisji już w trakcie trwania, opublikowałem zrzut ekranowy - klatkę skompresowaną bezstratnie do PNG, można pobrać ją tutaj: POBIERZ, z zastrzeżeniem, że plik zajmuje 16,7 MB, poniżej podgląd:
 
CANAL+ Now 4K - zrzut ekranowy
Canal+ Now 4K - zrzut ekranowy w pełnej rozdzielczości 3840x2160

Oglądałem także spotkania Euro 2016, w tym ćwierćfinał z reprezentacją Polski - wtedy wyemitowany w UHD 4K przez włoską platformę tivùsat i także porównując do emisji Canal+ Now 4K - nie mam uwag.

Mogę podzielić się tylko bardziej ogólnym przemyśleniem, że dla Ultra HD 4K nadal dynamiczne ruchy kamery (i to nie tyczy się konkretnie tej emisji, a w ogóle transmisji sportowych) są jednak nadal problemem. Jeśli ktoś by mi powiedział, że poczuję się w trakcie oglądania tak jakbym patrzył przez okno, to bym odpowiedział, żeby nie przesadzał :)

Problemy, przemyślenia, wyzwania...

Pierwsza transmisja wskazała natomiast pewne wyzwania techniczne, gdyż była to zarazem pierwsza okazja do przetestowania współpracy i samego dekodera 4K UltraBOX+ na emisji treści UHD z TV i też odbiorników niededykowanych z modułami CAM CI+, które są określone jako gotowe do UHD 4K.

Tu muszę odnotować, że wielka szkoda, że kanał wyłączono (przełączono do H.264) zaraz po emisji meczu (rozumiem powód - kolejnego dnia zaplanowano tam emisję Multiligi w HD, ale nadal - szkoda), gdyż dało to mało czasu, aby zbadać wszystkie możliwe kombinacje sprzętowe i po tej emisji nadal mam pewne sprawy do skontrolowania i odhaczenia. Może uda się w najbliższą sobotę?

1) Wspomniany Samsung UE48HU7500L nie polubił się z dekoderem 4K UltraBOX+

Po wybraniu rozdzielczości 2160p w dekoderze o obrazie na TV można było zapomnieć, niezależnie od zastosowanego przewodu HDMI. Problem zapewne leży w tym, że TV jest (tak strasznie - 3 lata) stary, natomiast w dekoderze zastosowano zarówno najnowsze wyjście HDMI w wersji 2.0a, jak i aktualną wersję protokołu zabezpieczającego treści przed kopiowaniem HDCP - w wersji 2.2. TV nie ma już aktualizacji, sprawdzany był z najnowszym dostępnym oprogramowaniem.

Na problem nie pomógł popularny kabel iHDMI, który w dawnych czasach dekoderów n ratował niektórych przed problemami z HDCP, ale za to pomógł konwerter HDCP z 2.2 do 1.4 - takie urządzenia pojawiły się jakiś czas temu na rynku, nie są drogie (ok. 250 zł). Kwestię legalności przemilczę, dodając tylko, że nożem też można zabić, ale jednak większość normalnych ludzi smaruje z jego pomocą kanapki masłem (ja kupuję gotowe bułki, ale nie dlatego, że noża używam do czegoś innego, tylko bo jestem leniwy!)

2) Kabel HDMI kablowi HDMI nie równy

Od zawsze trwa święta wojna zwolenników drogich przewodów HDMI i przeciwników uważających, że to tylko zera i jedynki, więc co tam się może popsuć? Ci pierwsi zyskają pewien oręż w walce, gdyż owszem kabel ma znaczenie. Ale może nie tyle na jakieś detale, co na to ile takim przewodem danych można przesłać.

Przewody HDMI bardzo złej jakości mogą nie radzić sobie z wysoką przepływnością sygnału i/lub z kanałem zwrotnym dla HDCP, w efekcie uniemożliwiając odbiór i testując różne mniej lub bardziej przypadkowe przewody trafiliśmy jeden, który po podłączeniu między dekoderem, a TV zaoferował nam sam dźwięk, bez obrazu, radząc sobie po przestawieniu rozdzielczości na wyjściu HDMI na HD 1080p.
 
CANAL+ Now 4K - Tottenham wyrównuje na 1-1
Canal+ Now 4K - Tottenham wyrównuje na 1-1

Jednocześnie jednak uważałbym na marketingowe bajery typu kabel „HDMI 2.0 UHD” itp. Szczerze wątpię, aby w tanich przewodach z Chin ktokolwiek cokolwiek realnie testował. Zamiast na nazwy radzę uważać na podejrzanie niskie ceny.

3) Moduł CAM nie w każdym urządzeniu musi poprawnie pracować

Eksperymentując z modułem CAM CI+, nieoczekiwaną porażkę odnieśliśmy w przypadku modelu Vu+ Solo 4K, który z CAM współpracował i deszyfrował wszystkie kanały, ale już tego jednego Canal+ Now 4K nie chciał (aktualna wersja VTi). Jednocześnie nie wyświetlał jednak żadnego komunikatu o błędzie, nic. Po prostu ciemność. Różne próby, sprowadzające się do ponownego wyszukiwania kanału, kasowania itp. nie pomagały, na ekranie pozostawała ciemność.

Jednocześnie jednak ten sam CAM CI+ w stojącym obok Vu+ Ultimo 4K zadziałał natychmiast i nawet szło całkiem nieźle... nie licząc tego, że w trakcie oglądania zrestartował się dwukrotnie bez wyraźnego powodu. Za to pozwolił na rejestrację (przerywaną z uwagi na te nieszczęsne restarty).

No i cóż - testowy moduł CAM mamy tylko jeden, trzeba było wybrać - albo badam problemy Solo 4K, albo testuję we wszystkim, w czym się da, albo kontroluję, jak ze stabilnością na jednym modelu. Wybrałem opcję ostatnią, ale postaram się jeszcze przy kolejnych emisjach badać inne scenariusze.

Byłoby łatwiej, gdyby stale była prowadzona jakaś emisja, choćby materiałów promocyjnych lub animacji z logotypem i zapowiedzią transmisji. Ale aktualnie - 23 listopada - nie ma nic, więc i nie mam na czym dalej testować.

Trzeba będzie przyjść do redakcji w sobotę - cholercia... A już widziałem siebie na piwie w pubie... :/

4) Dźwięk

Dodatkowa ścieżka audio z fonią bez komentarza byłaby jednak mile widziana.

5) Większa jasność w kwestii dostępności - kto, na czym i na jakich warunkach

Wydaje mi się, że trochę zabrakło przejrzystości w kwestii jasnego komunikatu do abonentów - kto to będzie mógł obejrzeć, na jakim sprzęcie, czy na modułach, czy na kartach i na jakich warunkach.

Np. aktualnie szczerze to sam nie wiem, czy na modułach CAM prepaid, które na start mają miesiąc 8x Canal+ to Canal+ Now 4K działać powinien, czy nie. Oczywiście rozumiem, że z jednej strony platformie zależy na promocji nowego dekodera 4K UltraBOX+, jak i też pewnie nie jest to złoty interes od strony biznesowej, bo wiele osób mogłoby kupić te CAM-y właśnie teraz, żeby zobaczyć komplet spotkań w UHD do końca roku. Ale brak stanowiska sprawia, że pojawiają się tu i ówdzie negatywne komentarze dot. braku przejrzystości.
 
CANAL+ Now 4K - Tottenham ustala wynik na 1-2 i pogrąża BVB
Canal+ Now 4K - Tottenham ustala wynik na 1-2 i pogrąża BVB

Ci, którzy CAM CI+ mają, też do końca nie wiedzą, czy to działać powinno - jeśli tak, to czy tylko przy 8x Canal+, czy też 6x Canal+, a po tym, co napisałem o wpadce z Vu+ Solo 4K, to nawet może być tak, że ktoś powinien oglądać, nie mógł, bo zawalił tuner, a pomyśli, że to wina operatora. Przykłady skarg: tu czytelnik zgłasza, że na CAM CI+ meczu nie obejrzał, tu inny informuje, że uprawnienia były.

A problemy z odbiornikami i TV mogły wyjść, bo trzeba tu odnotować, że do transmisji użyto serwis Canal+ Now normalnie nadawany w HD. Zmieniono identyfikację kodeka wideo na HEVC i usunięto dodatkowe CAID. Sęk w tym, że z doświadczenia praktycznego wiem, że naprawdę w kwestii tego jak odbiorniki i TV mogą na to zareagować - nie ma żadnej reguły. Jedne serwis zaktualizują, na innych może trzeba go wyszukać od nowa albo skasować i dopiero wyszukać. Jest pewne ryzyko. Nie z winy platformy, ale trzeba to wziąć pod uwagę. O parserach strumieni DVB w odbiornikach mógłbym napisać książkę. Ale byłaby bardzo gruba i wprost proporcjonalnie do grubości - nudna, więc sobie daruję ;)

Jeśli wszyscy z modułami CAM CI+ (niebieskimi z logo 4K UHD na odwrocie) mają mieć dostęp przy wykupionej opcji np. 6x Canal+, to powinien paść jasny komunikat - Panie i Panowie, możecie oglądać, macie uprawnienia - jeśli posiadacie odpowiedni sprzęt, to musi działać. Tego moim zdaniem zabrakło.

Jedyne, w czym mogę bronić operatora, to to, że meczu nie udostępniono na starych kartach Cameleon (ani tym bardziej na czymkolwiek innym). Wprawdzie na testach stare CAID się pojawiały, co niektórzy wzięli za dobrą monetę w tej kwestii, ale finalnie na przekazie zostawiono tylko CAID 0x1884 Nagra MA.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...