reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: Wrażenia po pierwszej transmisji na żywo w UHD w nc+

dodano: 2017-11-22 21:53 | aktualizacja: 2017-11-29 22:21
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

TV z satelitą 21 listopada 2017 r. niewątpliwie przejdzie do historii jako ważny dzień dla telewizji w Polsce. Platforma nc+ wraz z Canal+zgodnie z zapowiedziami z początku listopada br., jako pierwsi przeprowadzili udaną transmisję na żywo z wydarzenia sportowego w jakości Ultra HD (rozdzielczość 4K). Poprzednik nc+, czyli platforma n, swego czasu także obrała kierunek lidera technologicznego, w 2006 roku stawiając na wysoką rozdzielczość. Zatem tradycja jest kontynuowana. A jak to wypadło?

CANAL+ Now 4K 760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Do wszystkich, którzy się łudzili:
  • żadna europejska platforma nie pozwala na dostęp do 4K poza sprzętem dedykowanym, wszyscy operatorzy (Sky UK, Canal, Sky DE) dają dostęp do UHD na wąskim zakresie sprzętu (widzi ktoś gdzieś sharing UHD? :) ), nie widzę żadnego powodu dla którego tu miałoby być inaczej;
  • wszyscy tu (nie czarujmy się, jesteśmy na portalu dla specjalistów) wiemy, że poziom zabezpieczenia Cameleonów jest niski, więc wrzucenie uprawnień oznaczałoby, że oglądałoby pół Europy;
  • dopiero co nc+ miała przejścia z Premier League z sobotnimi spotkaniami o 16:00 właśnie przez Cameleony wywożone do UK i sprzedawane pubom; mając na uwadze, że akurat są przed walką o przedłużenie praw, to niewystarczające zabezpieczenie 4K byłoby samobójstwem;
  • zapytacie: ale dlaczego mają cierpieć niewinni? Ależ nie musicie, jest opcja przejścia na dekoder 4K UltraBOX+, choć nie ma ich za dużo w obiegu w tym momencie w APS (i jest to problematyczne przy Multiroom, ale nie uwierzę, że nagle wszyscy mają MR przy Cameleonach, jest możliwość zakupu modułu CAM CI+. Ale stracicie zalety Cameleonów. Na razie macie wybór. Jeszcze. Sam operator od dawna daje Caymany i nawet widzę, że wiele osób zapiera się rękami i nogami byleby ich uniknąć i siedzieć dalej na starej karcie. No to niestety - trzeba było się liczyć z tym, że w końcu do czegoś takiego dojdzie.

Problemy Cameleonów sprawiają, że nie ma żadnych szans, na to, żeby na nich 4K się pokazało, nawet gdyby nc+ bardzo chciała tak mecze puścić choćby w ramach promocji - szerszego dostępu. I z uwagi na powyższe nie miałem żadnych wątpliwości, że 4K docelowo nie będzie na starych kartach, co najwyżej zastanawiałem się, czy może nc+ nie zaryzykuje z jednym spotkaniem. Ale nie, nie dziwi mnie to, nikogo z nas tu w naszym specjalistycznym satelitarnym gronie także nie powinno. Byłoby fajnie, ale to nierealne. Bądźmy poważni.

Podsumowanie

Platformie nc+ i Canal+ należą się absolutnie gratulacje. Transmisja ze spotkania UEFA Ligi Mistrzów przebiegła bezproblemowo, nie wydarzyło się nic, żadna nawet najmniejsza usterka, ani z obrazem, ani z fonią. Jakość transmisji stała na wysokim poziomie i z radością mogę napisać, że pobiliśmy przynajmniej w kwestii przepływności obrazu większość Europy - nawet mimo tego, że nc+ wyłączyła jakiś czas temu jeden z transponderów. Jakoś udało się to wszystko pościskać i dać części abonentów gotowych do 4K prawdziwą piłkarską ultra-ucztę na wysokim poziomie jakościowym!

Brawo, brawo, brawo!

Ja osobiście jak i cała redakcja patrzymy optymistycznie w przyszłość i wierzymy, że kolejne transmisje w jakości UHD 4K będą równie udane, a z czasem może w zależności od dostępności po stronie dostawców transmisji - WCG albo HDR?
 
nc+ zaprasza na kolejną transmisję już w sobotę 25 listopada od 18:25
nc+ zaprasza na kolejną transmisję już w sobotę 25 listopada od 18:25

Dla przypomnienia plan transmisji UHD na Canal+ Now 4K do końca roku:
25.11 (sobota) Premier League: Liverpool – Chelsea
28.11 (wtorek) Premier League: Watford – Manchester United
2.12 (sobota) Premier League: Arsenal – Manchester United
5.12 (wtorek) UEFA Liga Mistrzów: Bayern Monachium – Paris Saint Germain
10.12 (niedziela) Premier League: Manchester United – Manchester City
12.12 (wtorek) Premier League: Huddersfield Town – Chelsea
16.12 (sobota) Premier League: Manchester City – Tottenham
22.12 (piątek) Premier League: Arsenal – Liverpool
26.12 (wtorek) Premier League: Liverpool – Swansea City
31.12 (niedziela) Premier League: Crystal Palace – Manchester City

Czekamy na wrażenia naszych czytelników, jeśli też mieli okazję oglądać transmisję na żywo? Jakie są Wasze oceny? 

PS: Kiedy Ekstraklasa w UHD? Nie napiszę za kim jestem, bo w Krakowie są dwie główne drużyny i jak nie od jednych, to od drugich można dostać bęcki. W Krakowie maczety nadal są w modzie!

PS2: Przypominam (jeśli ktoś dotrwał do końca), że to blog, co za tym idzie, wyrażam prywatne poglądy, to nie jest oficjalne stanowisko redakcji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 45cm

Aluminiowy stojak ścienny 45cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

72 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...