reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska przegłosowana

dodano: 2017-11-30 22:03 | aktualizacja: 2017-11-30 22:27
autor: Anna Sulisz | źródło: wroclaw.eska.pl/gazeta-olawa.pl

Wroclaw_bez_wegla_360px.jpg 30 listopada 2017 r. sejmik Dolnego Śląska przyjął uchwałę antysmogową. W skrócie oznacza to: koniec palenia węglem i drewnem za 10 lat we Wrocławiu i okolicy. Sprawdź, co się zmieni i kiedy?

smog_antenka_dym_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za 10 lat nie będzie możliwości ogrzewania domów węglem czy drewnem.
Te zmiany będą wchodzić stopniowo, ale to jest nieuniknione - koniec z węglem i drewnem. Od 2018 r. na całym Dolnym Śląsku nie będzie można palić najbardziej trującymi paliwami, czyli tzw. mułami. Natomiast do 2024 r. z domów na Dolnym Śląsku będą musiały zniknąć tzw. kopciuchy, czyli piece o najniższej klasie. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy, którzy po lipcu 2018 r.  będą ubiegać się o pozwolenie na użytkowanie instalacji grzewczych, będą musieli zainstalować takie źródła ciepła, które będą zgodne z przepisami.

- Ta uchwała nie ma być zmuszaniem ludzi do pozytywnych zmian, dlatego udało się wypracować wiele kompromisów - powiedział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

- Kompromis chociażby we Wrocławiu polega na tym, że będzie można palić instalacjami na węgiel i drewno wszędzie tam, gdzie nie będzie się można podłączyć do gazu i sieci elektrociepłowniczej oraz na tym, że będzie można użytkować kominki. Jednak tylko wtedy kiedy dany kominek nie będzie stanowić podstawowego źródła ciepła w lokalu - mówi Jerzy Michalak.

Od 2028 r. we Wrocławiu i wszystkich dolnośląskich uzdrowiskach nie będzie można spalać węgla i drewna w celu ogrzewania mieszkań. Co prawda, palenie drewnem będzie dopuszczalne, ale tylko, jeśli kominek będzie jedynie dodatkowym źródłem ogrzewania.

Uchwała zakazuje również od 1 lipca 2018 r. spalania odpadów węglowych - flotokoncentratów i mułów węglowych oraz węgla brunatnego i mieszanek z jego wykorzystaniem. Również od 1 lipca 2018 r. wszystkie kominki będą musiały spełniać emisyjne wymagania zgodne z Ekoprojektem.

Zakaz palenia węglem i drewnem będzie obowiązywał w niektórych miejscowościach uzdrowiskowych po to, by nie straciły one swojego statusu uzdrowisk. W pozostałej części Dolnego Śląska dom będzie mógł być ogrzewany węglem tylko dobrej jakości i to w piecach o odpowiedniej klasie - kotłach na paliwa stałe klasy 5.

Ponad rok trwały prace nad stworzeniem uchwał antysmogowych dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza w regionie, pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

- Uchwały „antysmogowe" zostały przyjęte przez sejmik województwa. Dziękuję radnym za tą decyzję. Dziękuję też wszystkim osobom pracującym nad ich kształtem. To kompromisu pomiędzy koniecznością ich szybkiego wprowadzenia a sytuacją społeczno-ekonomiczną mieszkańców naszego regionu - przekazał Cezary Przybylski, Marszałek Woj. Dolnośląskiego.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...