reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Czy Polsat zdominuje rynek telewizji naziemnej?

dodano: 2017-12-04 19:15 | aktualizacja: 2017-12-05 14:36
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

Zygmunt Solorz-Żak fot. K.Dubiel Za 103 mln zł Polsat kupił od Grupy ZPR Media wszystkie udziały w Eska TV, Polo TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i Vox Music TV oraz mniejszościowe udziały w Nowa TV i Fokus TV. Co to oznacza dla rynku naziemnej telewizji cyfrowej?

Zygmunt Solorz-Żak fot. K.Dubiel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zapewne inwestycja nie skończy się na 34 proc. udziałów w Nowej TV i Fokus TV.
Grupa Polsatu już zawarła przedwstępną umowę zakupu kolejnych 15 proc. udziałów w spółce, która jest właścicielem kanałów. To kwestia czasu, kiedy imperium Zygmunta Solorza-Żaka przejmie w całości obie stacje. Obserwowaliśmy to już w przypadku TTV. W 2011 roku TVN kupił 25 proc. udziałów w spółce Stavka, która nadawała kanał, aby w 2012 przejąć kontrolę. Podobnie zrobił Discovery, który w grudniu 2016 roku kupił 49 proc. udziałów w należącej do Agory spółce Green Content (nadawcy Metro TV). We wrześniu 2017 roku amerykański koncern kontrolował już 100 proc. udziałów. Jeśli Polsat przejmie wszystkie udziały w Nowej TV i Fokus TV, to będzie mieć tyle samo stacji naziemnych co TVP - osiem.

Po co Polsatowi tyle kanałów muzycznych?
Jego stacje o tej tematyce nie radzą sobie najlepiej. Polsat Music HD miał w pierwszym półroczu 0,02 proc. udziału w rynku, a Disco Polo Music 0,13 proc. W tym samym czasie Polo TV miał 0,76 proc., natomiast Eska TV 0,33 proc. (wszystkie dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami). Po przejęciu przez koncern Zygmunta Solorza-Żaka kanałów muzycznych można spodziewać się zamknięcia polsatowskich stacji, które się z nimi dublują.

Zmiany nie wyjdą zapewne na dobre Nowej TV.
Tutaj spodziewam się, że Polsat stworzy z kanału kolejną antenę powtórkową ze „Światem według Kiepskich” w ramówce. To się po prostu koncernowi Solorza-Żaka opłaca. Powtórkowy Super Polsat ma dwa razy lepsze wyniki niż sportowy Polsat Sport News w poprzednich latach.

Fokus TV to uzupełnienie oferty Polsatu o dokument.
Głównym rywalem Polsatu jest TVN, związany ze Scrippsem, a wkrótce z Discovery. Do pory Polsat miał tylko świeży projekt Polsat Doku oraz występował w nazwie stacji należących do szwedzkiego Viasatu - Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat Nature i Polsat Viasat History.

Nie sprawdziły się eksperymenty z nadawaniem kanałów przez spółki, które do tej pory nie miały kanałów telewizyjnych.
Wielkim koncernom typu Polsat czy TVN jest po prostu wygodniej dokonywać zakupy programowe na wiele stacji. Łatwiej o synergię, współpracę pomiędzy poszczególnymi redakcjami aniżeli między redakcjami radiowymi, prasowymi i telewizyjnymi jak przypadku ZPR (dziennikarze Radia Eska przygotowują materiały do Nowej). Agora też pozbyła się kanału telewizyjnego, chociaż kiedyś marzyła o telewizji. Mimo wielkich inwestycji Wirtualna Polska zrezygnowała z newsów w swojej telewizji. To może być kwestia czasu, kiedy Telewizja WP trafi do telewizyjnego gracza. Być może również Polsatu, bo grupa Zygmunta Solorza-Żaka kupuje pod koniec roku na potęgę. W tym samym dniu, kiedy pojawiła się informacja o przejęciu kanałów ZPR, światło dzienne ujrzały informacje o tym, że Cyfrowy Polsat przejmuje akcje telekomunikacyjnej spółki Netia.

fot. K.Dubiel


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...