reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Czy Polsat zdominuje rynek telewizji naziemnej?

dodano: 2017-12-04 19:15 | aktualizacja: 2017-12-05 14:36
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

Zygmunt Solorz-Żak fot. K.Dubiel Za 103 mln zł Polsat kupił od Grupy ZPR Media wszystkie udziały w Eska TV, Polo TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i Vox Music TV oraz mniejszościowe udziały w Nowa TV i Fokus TV. Co to oznacza dla rynku naziemnej telewizji cyfrowej?

Zygmunt Solorz-Żak fot. K.Dubiel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zapewne inwestycja nie skończy się na 34 proc. udziałów w Nowej TV i Fokus TV.
Grupa Polsatu już zawarła przedwstępną umowę zakupu kolejnych 15 proc. udziałów w spółce, która jest właścicielem kanałów. To kwestia czasu, kiedy imperium Zygmunta Solorza-Żaka przejmie w całości obie stacje. Obserwowaliśmy to już w przypadku TTV. W 2011 roku TVN kupił 25 proc. udziałów w spółce Stavka, która nadawała kanał, aby w 2012 przejąć kontrolę. Podobnie zrobił Discovery, który w grudniu 2016 roku kupił 49 proc. udziałów w należącej do Agory spółce Green Content (nadawcy Metro TV). We wrześniu 2017 roku amerykański koncern kontrolował już 100 proc. udziałów. Jeśli Polsat przejmie wszystkie udziały w Nowej TV i Fokus TV, to będzie mieć tyle samo stacji naziemnych co TVP - osiem.

Po co Polsatowi tyle kanałów muzycznych?
Jego stacje o tej tematyce nie radzą sobie najlepiej. Polsat Music HD miał w pierwszym półroczu 0,02 proc. udziału w rynku, a Disco Polo Music 0,13 proc. W tym samym czasie Polo TV miał 0,76 proc., natomiast Eska TV 0,33 proc. (wszystkie dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami). Po przejęciu przez koncern Zygmunta Solorza-Żaka kanałów muzycznych można spodziewać się zamknięcia polsatowskich stacji, które się z nimi dublują.

Zmiany nie wyjdą zapewne na dobre Nowej TV.
Tutaj spodziewam się, że Polsat stworzy z kanału kolejną antenę powtórkową ze „Światem według Kiepskich” w ramówce. To się po prostu koncernowi Solorza-Żaka opłaca. Powtórkowy Super Polsat ma dwa razy lepsze wyniki niż sportowy Polsat Sport News w poprzednich latach.

Fokus TV to uzupełnienie oferty Polsatu o dokument.
Głównym rywalem Polsatu jest TVN, związany ze Scrippsem, a wkrótce z Discovery. Do pory Polsat miał tylko świeży projekt Polsat Doku oraz występował w nazwie stacji należących do szwedzkiego Viasatu - Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat Nature i Polsat Viasat History.

Nie sprawdziły się eksperymenty z nadawaniem kanałów przez spółki, które do tej pory nie miały kanałów telewizyjnych.
Wielkim koncernom typu Polsat czy TVN jest po prostu wygodniej dokonywać zakupy programowe na wiele stacji. Łatwiej o synergię, współpracę pomiędzy poszczególnymi redakcjami aniżeli między redakcjami radiowymi, prasowymi i telewizyjnymi jak przypadku ZPR (dziennikarze Radia Eska przygotowują materiały do Nowej). Agora też pozbyła się kanału telewizyjnego, chociaż kiedyś marzyła o telewizji. Mimo wielkich inwestycji Wirtualna Polska zrezygnowała z newsów w swojej telewizji. To może być kwestia czasu, kiedy Telewizja WP trafi do telewizyjnego gracza. Być może również Polsatu, bo grupa Zygmunta Solorza-Żaka kupuje pod koniec roku na potęgę. W tym samym dniu, kiedy pojawiła się informacja o przejęciu kanałów ZPR, światło dzienne ujrzały informacje o tym, że Cyfrowy Polsat przejmuje akcje telekomunikacyjnej spółki Netia.

fot. K.Dubiel


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...
reklama