reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Inea zmienia właściciela

dodano: 2017-12-05 10:21 | aktualizacja: 2017-12-05 10:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Inea/MIRA

Inea Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5), Warburg Pincus i Grupa Inea poinformowały o podpisaniu umowy zakupu, na podstawie której MEIF5, zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), nabędzie większościowe udziały w Inea. Szczegółowe warunki inwestycji nie zostały ujawnione. Zamknięcie transakcji jest spodziewane na początek lutego 2018, a jej finalizacja jest zależna od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Inea


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Założona w 1992 r. Grupa Inea jest obecnie największym operatorem telekomunikacyjnym w Wielkopolsce, który dociera do 500 tys. gospodarstw domowych, a swoim zasięgiem obejmuje 250 tys. klientów. Szacuje się, że do końca 2017 r. spółka wygeneruje przychody na poziomie 342 mln zł. Inwestycja MIRA ma przyczynić się do znacznej rozbudowy sieci NGA Inea, zapewniającej dostęp do nowoczesnych, szerokopasmowych usług telekomunikacyjnych.

W 2013 r. Warburg Pincus został mniejszościowym udziałowcem w spółce Inea, a następnie przejął nad nią kontrolę. W ciągu 5 lat Inea zbudowała 4500 km światłowodowej sieci szkieletowej (Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa), dzięki czemu objęła swoim zasięgiem kolejne 140 tys. gospodarstw domowych (z 360 tys. do 500 tys. HP). Podpisane zostały również umowy na budowę kolejnych 200 tys. HP. Inwestycja ta będzie współfinansowana z funduszy UE.

MIRA wesprze Inea w realizacji strategii dalszego rozwoju spółki. Mowa tu m.in. o olbrzymiej inwestycji, jaką jest rozbudowa infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014-2020 (program "POPC"). Operator zamierza rozszerzyć swoją działalność także poza Wielkopolskę. Transakcja z Inea jest trzecią inwestycją MIRA w Polsce, po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz bazie paliw TanQuid w Radzionkowie.

Założyciel i prezes zarządu spółki, Janusz Kosiński, pozostanie w Inea i będzie wspierał MIRA w realizacji strategii dalszego rozwoju spółki.
 

To kolejny wielki dzień w historii Inea. Po inwestycji Warburg Pincus, która pozwoliła Spółce ponad dwukrotnie zwiększyć swoje przychody, w atmosferze pełnego zrozumienia i zgodności, stoimy przed szansą kolejnego podwojenia naszych wyników. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIIRA będzie równie zgodne i efektywne, jak dotychczasowa współpraca z Warburg Pincus

- powiedział Janusz Kosiński, założyciel i prezes zarządu Inea.

Jesteśmy dumni z transformacji jaką Inea przeszła w ciągu 5 lat naszego partnerstwa – w szczególności z rozbudowy infrastruktury NGA. Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do dalszego rozwoju. Życzymy Januszowi oraz całemu zespołowi Inea dalszych sukcesów. Jako większościowy udziałowiec czujemy szczególną dumę, że mieliśmy szansę wspierać rozwój operatora oferującego najlepsze usługi oraz zapewniającego najnowocześniejszą infrastrukturę w Polsce

- powiedział Adarsh Sarma, dyrektor zarządzający Warburg Pincus.

Jako jeden z największych operatorów sieci światłowodowych (FTTH) i sieci kablowych w Polsce, Inea z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową, dającą dostęp do nowoczesnych usług w sektorach B2C i B2B. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej ekspansji Spółki poza dotychczasowy obszar jej działania. Cieszymy się też, że będziemy mogli wspierać dalszy rozwój Inea oraz współpracować z obecnym zespołem zarządzającym w celu umacniania pozycji Spółki na rynku telekomunikacyjnym

- powiedział Leigh Harrison, szef europejskiej części MIRA.

Doradcy uczestniczący w transakcji: po stronie sprzedającego - UBS & PwC oraz Clifford Chance; po stronie kupującego - Rothschild i Allen & Overy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...
reklama