reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mierniki i wskaźniki tv-sat: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-12-07 12:16 | aktualizacja: 2017-12-07 12:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2017

Mierniki i wskaźniki tv-sat: 10 pytań i odpowiedzi Televes H30 Flex Kontynuujemy cykl „10 pytań i odpowiedzi” z tego względu, że w drukowanym magazynie i na portalu satkurier.pl cieszy się on dużym zainteresowaniem. W wydaniu 9-10/2017 SAT Kuriera opublikowaliśmy tekst na temat mierników i wskaźników do instalacji anten, niekoniecznie tylko tych satelitarnych, ale także naziemnych. Zamieszczamy go poniżej.

Mierniki i wskaźniki tv-sat 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

4. Jakie są rodzaje mierników?

Mierniki dzielą się na proste tylko do instalacji DVB-S/S2 i combo w różnych konfiguracjach DVB-S2 + DVB-T + DVB-C. Starsze modele mierników (mogą być na wyprzedaży) mierzą tylko sygnały z transponderów DVB-S, a tych najnowszych w DVB-S2 już „nie widzi”.

Zdarzają się specjalne mierniki tylko do DVB-T/T2 lub DVB-C, ale są coraz rzadziej kupowane, bo po prostu nie opłaca się w nie inwestować. Lepiej dołożyć funduszy i zakupić miernik combo, który pozwoli na obsługę różnych instalacji antenowych i zbiorczych. Im bardziej skomplikowany miernik z dużą liczbą różnych opcji, czasami zbędnych, tym miernik jest droższy.

5. Co jest ważne przy wyborze dobrego miernika tv-sat?

Istotne jest wiele elementów, które wpływają na pracę z takim miernikiem. Na pewno najważniejsze jest szybkie i banalne ustawienie anten każdego rodzaju zgodnie z przeznaczeniem miernika. Pomagają podgląd odbieranego kanału na ekranie miernika, sygnał potwierdzający znalezienie satelity. Wypasem (kiedyś) był analizator widma sygnału czy wykres konstelacji dla bardziej zaawansowanych instalatorów, ale są też bardziej przyziemne sprawy, jak choćby masa miernika, bo trudno ustawia się antenę na dachu z miernikiem wielkości kobyły uwieszonym na szyi. Czasami koniecznością jest dobra i długo trzymająca (ponad 2h) szczególnie w warunkach jesienno-zimowych bateria miernika, a nawet ładowarka samochodowa. Gdy instalator przemieszcza się między miejscami instalacji, to bateria się ładuje.

6. Czy prostym wskaźnikiem ustawię sobie sam antenę tv-sat?

Tak, ale to nigdy do końca nie będzie idealnie i precyzyjnie ustawiona antena satelitarna (może na 90%?). Tylko miernik jest w stanie pokazać kilka istotnych parametrów dla odbioru cyfrowego. O ile przy odbiorze analogowym czy kanałach SD w DVB-S/QPSK miało to mniejsze znaczenie, to tu przy kanałach HD/UHD w DVB-S2/8PSK szczegóły odgrywają rolę. Wskaźnik nie pokaże prawidłowego ustawienia kąta skręcenia konwertera oraz jego ustawienia w ognisku anteny. Miernik może nawet w wybranych przypadkach pozwolić na dobór konwertera z lepszymi parametrami w potrzebnych zakresie częstotliwości, np. niskie pasmo od 10,7 GHz, gdzie konwertery czasami mają gorszą charakterystykę.

O ile instalator z praktyką może sobie szybko poradzić dzięki powtarzalności stosowania tych samych elementów instalacji, jeśli kupuje te same czasze i konwertery, to amator, który po raz pierwszy widzi na oczy wskaźnik i antenę, może mieć poważne problemy z jakimkolwiek ustawieniem czaszy na satelitę, który jest wymagany. Czasami przychodzi i twierdzi, że „ten miernik to chyba zepsuty jest” albo „nie mierzy Hot Birda”.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas AS-1800AE

Epoksydowa antena offset 2,0m w wersji AE polskiej firmy Laminas....

2 900 zł Więcej...

Inteligentny kabel 5m iHDMI

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 5m - działa dobrze z...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...
reklama