reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Liczba gosp. z DVB-T2 osiągnie 72% w 2022

dodano: 2017-12-12 13:45 | aktualizacja: 2017-12-14 07:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: Dataxis

DVB-T2 Badanie Dataxis rzuca światło na to jak ważne będzie DVB-T2, rozszerzenie standardu telewizji DVB-T i jak ten nowy standard zyska w nadchodzących latach. Ten system został opracowany w celu umożliwienia lepszej kompresji sygnału dla nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W Polsce na razie mamy standard DVB-T  (MPEG-4/H.264). Teoretycznie możliwe, że w Polsce w latach 2021-22 może nastąpić przejście na DVB-T2 (najprawdopodobniej w HEVC/H.265). Na razie trwają konsultacje.

DVB_T2_logosik.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
DVB-T2 stało się powszechnym standardem we wszystkich najnowszych wdrożeniach naziemnej telewizji cyfrowej (DTT). Aktualnie jest wdrażane w celu zastąpienia DVB-T w wielu częściach świata (głównie w Europie). Mimo że uwolnione widmo częstotliwości może pozwolić na nadawanie na przykład treści HD czy nawet UHD, ew. dodatkowych kanałów, to konieczność wprowadzenia DVB-T2 pozostaje wątpliwa w kilku krajach europejskich.

W 2017 r. 12 krajów nadal korzysta z sieci hybrydowych, a dwa standardy są stosowane w różnych multipleksach. Dataxis przewiduje, że liczba ta zmniejszy się do 8 w 2022 r., pod warunkiem, że władze nie wstrzymają procesu przełączania z DVB-T na DVB-T2, tak jak to stało się w niektórych krajach np. w Belgii czy Szwecji. Za to bardzo sprawnie trwa przejście na DVB-T2 w Czechach, a także płatnej DVB-T2 w Niemczech.

W związku z tym prognozy Dataxis kładą nacisk na wzrost wdrożenia DVB-T2 w Europie: podczas gdy w 2017 roku 30 proc. gospodarstw domowych otrzymuje NTC przy użyciu standardu DVB-T2, to prognozuje się, że liczba ta wzrośnie do 72 proc. do 2022 roku.

Wzrost ten wynika przede wszystkim z planowanego przejścia w kilku krajach europejskich, takich jak Włochy i Hiszpania, które mają osiągnąć 25,8 mln gospodarstw domowych DVB-T2 (tj. 57 proc. wszystkich gospodarstw domowych DVB-T2).

Pozostaje pytanie, czy inwestycje wymagane przy przejściu na DVB-T2 będą opłacalne dla pozostałych krajów, którym udało się wdrożyć HDTV za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, świadomie wybierając zamiast MPEG-2 nowszy MPEG-4 (m.in. Polska). Co więcej, wzrost będzie głównie napędzany odbiorem niekodowanym (FTA), który pozostanie podstawowym sposobem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej do 91 proc. wszystkich gospodarstw domowych z NTC.

Standard DVB-T2 będzie również dominować w płatnej telewizji naziemnej, ponieważ w niektórych krajach przejście z DVB-T na DVB-T2 spowoduje zniknięcie niekodowanej NTC.

Niemniej jednak rozwój ten rodzi pytania dotyczące potrzeb sprzętowych, z którymi kraje będą musiały sobie poradzić w ciągu kilku lat, jeśli zmiana infrastruktury nie będzie zgodna ze znaczącym odnowieniem włączonych urządzeń (dekoderów).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 9-10/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2020

10 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama