reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVN stworzy anglojęzyczny kanał informacyjny?

dodano: 2017-12-14 21:20 | aktualizacja: 2017-12-14 23:01
autor: Daniel Gadomski | źródło: Dziennik.pl

TVN24 TVN 24 Jak dowiedział się portal dziennik.pl Grupa TVN rozważa stworzenie anglojęzycznej telewizji informacyjnej. Tym samym może uprzedzić TVP, o której kanale adresowanym do widzów spoza Polski cisza.

studio_TVN_blue_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie cichnie dyskusja o 1,5 mln zł kary, którą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na najstarszy kanał informacyjny za relacjonowanie wydarzeń z 16 grudnia 2016 roku. Zaniepokojenie wyraził amerykański Departament Stanu, bo nadawca należy do koncernu Scripps, a ten wkrótce stanie się własnością Discovery.

Decyzja KRRiT jest bez precedensu, bo do tej pory regulator polskiego rynku nie karał za brak obiektywizmu czy nierzetelność, co może być pojęciem względnym. Zwłaszcza, że za krytyczną opinią o TVN na zlecenie rady stoi dr Hanna Karp ze szkoły ojca Tadeusza Rydzyka. Nie brakuje głosów, że mamy do czynienia z próbą oddziaływania na treści emitowane w telewizjach komercyjnych, bo kilka miesięcy wcześniej podległy rządowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył  40 mln zł kary na Cyfrowy Polsat. Urząd bada też praktyki stosowane przez brokerów reklamowych TVN i Polsatu a KRRiT nałożyła w październiku 100 tys. zł kary na Superstację za prowokację Kuby Wątłego wymierzoną w dziennikarzy TVP. We wszystkich przypadkach sprawy skończą się w sądzie.

Wzbudziły one zainteresowanie Komisji Europejskiej, która już w przyszłym tygodniu ma uruchomić procedurę, które może pozbawić Polskę części praw w Unii Europejskiej

- Mogę ze swojej strony powiedzieć że wolne media są ogromną wartością i my oczywiście chcemy żeby było jak najwięcej wolnych mediów. Nawet jeżeli one są stronnicze, bardzo stronnicze, to jak najbardziej jesteśmy za tym aby wolne media mogły dalej funkcjonować

- mówił o karze nałożonej na TVN premier Mateusz Morawiecki (cytat za 300polityka.pl).


Stwierdził, że KRRiT jest autonomicznym organem, choć to nie do końca prawda, bo jej członków powołuje prezydent, Sejm i Senat, a więc ludzie wskazani przez PiS

Jeśli TVN będzie chciał zagrać va banque to stworzy kanał anglojęzyczny, który będzie krytykował działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Ma do tego o wiele lepsze zaplecze niż TVP, która najpierw mówiła o kanale Poland 24, później TV V4, ale o projekcie telewizji Grupy Wyszehradzkiej cisza, bo ponoć nie są nim zainteresowane media publiczne z Czech i Słowacji.

TVN posiada wsparcie w postaci potęgi medialnej Scripps i Discovery, więc kanał anglojęzyczny o Polsce mógłby zyskać dystrybucję na przykład w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. TVN24 International mógłby otrzymać koncesję od np. czeskiego regulatora rynku RRTV albo brytyjskiego Ofcomu, aby dalej nie wojować z KRRiT. Niekoniecznie stacja musi się ograniczać tylko do informacji. Zagraniczne platformy cyfrowe i sieci kablowe mogłoby przyciągnąć programy podróżnicze, których po przejęciu TVN przez Scripps jest coraz więcej.

TVN24 dekadę temu już eksperymentował z anglojęzycznym serwisem informacyjnym. Później projekt jednak zaniechano. Teraz może mieć cały kanał po angielsku. Chyba, że plotki na ten temat mają zmusić PiS i KRRiT do wycofania się z decyzji o karze finansowej. Dziennik.pl pisze, że ostateczna decyzja czy projekt kanału anglojęzycznego zostanie wcielony w życie zapadnie na początku przyszłego roku. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...