reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test: Canal+ Now 4K na nowych Vu+, DM920 i TechniSacie z CI+ [wideo]

dodano: 2017-12-12 22:56 | aktualizacja: 2017-12-18 21:35
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

CANAL+ Now 4K Nowość 360 Przedstawiamy suplement do pierwszej części testu Canal+ Now 4K z modułu CI+ na tunerach UHD, który opublikowaliśmy pod koniec listopada. Od tego czasu dzięki uprzejmości TechniSat Polska otrzymaliśmy możliwość sprawdzenia działania Canal+ Now 4K na odbiorniku TechniSat DIGIT ISIO STC UHD, chwilę później do sprzedaży trafił zapowiadany Dreambox DM920 ultraHD, a dodatkowo do redakcji dotarły pierwsze egzemplarze nowych tunerów Vu+ - Zero 4K i Uno 4K SE.

Odbiorniki 4K - testy Canal+ Now 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TechniSat DIGIT ISIO STC UHD
 
Odbiornik TechniSat DIGIT ISIO STC UHD
Odbiornik TechniSat DIGIT ISIO STC UHD

Tu nie wykryto żadnych problemów, odbiornik sprawdza się świetnie i z modułem CAM CI+ od nc+ współpracuje perfekcyjnie. Co więcej - w przeciwieństwie do wielu odbiorników linuksowych - tu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych operacji, cokolwiek doinstalowywać itp. Wystarcza mieć wyszukany Canal+ Now na liście i umieścić CAM w kieszeni odbiornika (na ścianie tylnej). Po jednorazowej dłuższej inicjalizacji, gdy CAM przeprowadza uwierzytelnienie później moduł działa bardzo szybko i Canal+ Now 4K deszyfruje prawidłowo.

Jakość obrazu jak przystało na TechniSat - świetna, niezmiennie firma trzyma wysoki poziom.

Dreambox DM920 ultraHD
 
Odbiornik Dreambox DM920 ultraHD
Odbiornik Dreambox DM920 ultraHD

Tu niestety mamy złe wiadomości. Przynajmniej na chwilę obecną. W trakcie redakcyjnych prób na czterech wersjach oprogramowania moduł CAM CI+ od nc+ ani razu nie zadziałał prawidłowo na odbiorniku Dreambox DM920 ultraHD. I to nie tylko na Canal+ Now 4K, ale w ogóle, także dla kanałów HD.

Odbiornik jest na rynku zaledwie od początku bieżącego tygodnia, więc dopiero pojawiają się zarówno pierwsze wersje image od znanych grup programistów jak i pierwsze raporty od nabywców. Podejrzewamy, że nie jest to problem sprzętowy, a czysto programowy wynikający z tzw. problemów wieku dziecięcego. Szkoda jednak, że to ma miejsce, bo odbiornik mimo wszystko nie jest tani i oczekuje się, że po wydaniu blisko 1700 zł dostaniemy sprzęt w 100% gotowy do działania.

Nie jest to na pewno problem pojedynczej sztuki, gdyż tak samo zachowały się dwa różne odbiorniki z różnymi głowicami.

OpenATV

Wymagane jest doinstalowanie dodatku ciplushelper, po wykonaniu tej operacji moduł CAM się uruchamia, ale na kanałach HD tnie się obraz, na UHD - słychać tylko trzaskający dźwięk.

Objawy są podobne do tych, które czasami w niektórych modelach tunerów linuksowych można obserwować, gdy wyłączona jest obsługa wysokiego bitrate w ustawieniach modułu CAM. Sęk w tym, że przynajmniej w bieżącej wersji OpenATV 6.1 dla modelu DM920 ultraHD po wejściu w Moduł Dostępu po prostu nie ma żadnych ustawień, nie pojawia się nic. Podobnie było na starszych kompilacjach OpenATV 6.1 dla DM920 ultraHD, być może jest tak od początku odkąd OpenATV pojawia się dla tego modelu.

W innym miejscu w menu można przełączyć tryb pracy CI+ (1.2 lub 1.3), ale nie robi to różnicy, a znowu jako że CAM nie jest widziany w ustawieniach, to nie można spróbować ręcznie przypisać kanałów do CAM, co też być może mogłoby mieć jakiś wpływ.
 
Dreambox DM920 ultraHD i OpenATV: brak opcji Modułów CAM
Dreambox DM920 ultraHD i OpenATV: brak opcji Modułów CAM

Jako że nie można włączyć obsługi wysokiego bitrate (czy nawet sprawdzić jaki jest aktualny stan tej opcji, bo może jest aktywna, tylko nie działa? albo to inny problem?) - ostatecznie kończymy z niepowodzeniem.

DreamboxOS 4.3.1r20 (wersja stabilna) / 4.3.1r23 (wersja testowa) / newnigma2 OE2.5 (wersja dzienna 16.12.2017)

Kolejna próba na oryginalnym oprogramowaniu w wersji stabilnej i testowej (eksperymentalnej) oraz dodatkowo sprawdzono alternatywny system pochodny - newnigma2. Tu moduł CAM uruchomi się nawet bez doinstalowywania czegokolwiek, ale jeśli tego nie zrobimy, to nie uświadczymy żadnych komunikatów ze strony modułu, nie będziemy mogli dostać się do jego ustawień ani też do opcji związanych z obsługą wysokiego bitrate. Ale uruchomienie jeszcze nic nie daje - ponownie obraz się tnie.

Aby uzyskać dostęp do ustawień - tu także potrzebny jest dodatek, ale inny - dreamciplus, jego aktualna wersja do znalezienia w sieci to 9.17, zwykle instaluje się go z wtyczką autopin (ta obecnie w wydaniu 5.3-r0). Należy je skopiować na pamięć (pliki o rozszerzeniu .deb) i załadować poprzez menu Konfiguracja --> Zarządzanie oprogramowaniem --> Instaluj lokalny pakiet, wybierając lokalny dysk twardy (oczywiście wcześniej podłączamy pamięć z plikami do urządzenia). W oprogramowaniu newnigma2 wtyczka dreamciplus jest dostępna z poziomu tzw. feeda, czyli można ją zainstalować przez zarządzanie wtyczkami, jeśli tylko urządzenie jest podłączone do sieci.

Po instalacji w menu Konfiguracja i Moduł Dostępu - wszystkie opcje dla gniazd są. Wsparcie wysokiej szybkości transmisji (tak tu nazywa się ta opcja) jest wyłączone. Po włączeniu jest lepiej, ale nadal nie ma mowy o stabilnym oglądaniu - ani Canal+ Now 4K, ani kanałów HD, które tną. Mniej niż bez włączonej obsługi wysokiego bitrate, ale nadal...

Poniższy materiał wideo, wykonany trochę na wariackich papierach telefonem, bo nie spodziewaliśmy się, że trzeba będzie coś kręcić, pokazuje problem. Najpierw widać Dreambox DM920 ultraHD i problemy, później dla porównania pokazujemy TechniSat DIGIT ISIO STC UHD, który na tej samej instalacji antenowej działa prawidłowo z tym samym modułem CAM.Skąd wiemy, że akurat o obsługę wysokiego bitrate chodzi? Okazało się, że dość prosto to sprawdzić - na satelicie jest emitowany nadal jeden szyfrowany kanał SD w zwykłym DVB-S/QPSK zamiast DVB-S2. Jest to Polsat Crime+Investigation (11,137 GHz, pol. H). Transpondery DVB-S mają o wiele niższą przepływność niż DVB-S2 i po przełączeniu na ten kanał nie tnie nic, choć kanały SD w DVB-S2 się zacinają.

Jednocześnie jak pokazał nasz poprzedni test - na Dreambox DM900 ultraHD problemów nie ma, więc nie podejrzewamy, aby w DM920 wykonano cokolwiek gorzej - wręcz przeciwnie. Dla Dreamboxa DM920 ultraHD będą zatem potrzebne poprawki oprogramowania (nowe sterowniki z 16 grudnia z godzin wieczornych wraz z aktualizacją oryginalnego oprogramowania do 4.3.1r23 nie wydają się pomagać).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...
reklama