reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test: Canal+ Now 4K na nowych Vu+, DM920 i TechniSacie z CI+ [wideo]

dodano: 2017-12-12 22:56 | aktualizacja: 2017-12-18 21:35
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

CANAL+ Now 4K Nowość 360 Przedstawiamy suplement do pierwszej części testu Canal+ Now 4K z modułu CI+ na tunerach UHD, który opublikowaliśmy pod koniec listopada. Od tego czasu dzięki uprzejmości TechniSat Polska otrzymaliśmy możliwość sprawdzenia działania Canal+ Now 4K na odbiorniku TechniSat DIGIT ISIO STC UHD, chwilę później do sprzedaży trafił zapowiadany Dreambox DM920 ultraHD, a dodatkowo do redakcji dotarły pierwsze egzemplarze nowych tunerów Vu+ - Zero 4K i Uno 4K SE.

Odbiorniki 4K - testy Canal+ Now 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Vu+ Uno 4K SE
 
Odbiornik Vu+ Uno 4K SE
Odbiornik Vu+ Uno 4K SE

Tu, choć model jest dość świeży, to z CI+ się udało, ale trzeba zastrzec, że nie na każdej wersji oprogramowania.

16 grudnia stan był następujący:
- na oryginalnym oprogramowaniu OpenVuplus moduły CI+ nie działają, nie pomagają tu żadne dodatki (nie jest to zaskoczenie, raczej tak zostanie, soft oryginalny nie obejmuje obsługi CI+)
- oprogramowanie Black Hole/OpenBH nie było jeszcze dostępne - jak wyjaśniali twórcy: zostanie udostępnione, gdy będzie gotowe (prace są już prowadzone, gdyż opublikowano krótką prezentację pokazującą działanie BH na Vu+ Uno 4K SE)
- na aktualnej wersji RC OpenPLi 6.1 (tylko ta jest dostępna dla Vu+ Uno 4K SE, nie ma oficjalnie wydania 6.0) nie można doinstalować dodatku ciplushelper, ale to nie tylko problem na tunerach Vu+, zaszły jakieś zmiany, które zaburzyły zgodność pakietu i na razie nie było aktualizacji (nie pomaga też ręczna instalacja przez opkg w konsoli, ale nie wykluczone, że da się to jakoś ominąć... tyle, że mija się to z celem, bo wielu mniej zaawansowanych użytkowników nie dałoby sobie z tym rady, dlatego trzeba czekać na poprawki)

W efekcie zostają: VTi 13.0.1 i OpenATV 6.1.

Na aktualnej wersji VTi 13.0.1 nie ma problemów ze współpracą z modułem nc+, nie trzeba niczego doinstalowywać, a tylko umieścić CAM w kieszeni. W trakcie testów nie zaobserwowano problemów ze stabilnością - działa. Nie trzeba także nic specjalnie przełączać, przestawiać lub uruchamiać.

Na OpenATV 6.1 także nie ma problemów, ale tu potrzeba doinstalować dodatek ciplushelper.

W obydwu przypadkach działanie jest stabilne, obraz świetny.

Vu+ Zero 4K
 
Odbiornik Vu+ Zero 4K
Odbiornik Vu+ Zero 4K

Sytuacja z image wygląda podobnie, w przypadku chęci korzystania z modułu CAM CI+ od nc+ na razie można skorzystać przede wszystkim z oprogramowania VTi lub OpenATV (nie poszukiwaliśmy jakichś egzotycznych image, gdyż większość to i tak pochodne OpenPLi lub OpenATV).

Ale z działaniem jest niestety inaczej.

Zarówno w OpenATV 6.1 z dodatkiem ciplushelper jak i w VTi w aktualnej wersji 13.0.1 o ile sam moduł działa i kanały SD i HD oglądać można, to Canal+ Now 4K nie działa prawidłowo.

W obydwu wersjach oprogramowania są dwa problemy:

1. Odbiornik domyślnie startuje zawsze z wyłączoną obsługą wysokiej przepływności - przy każdym tzw. zimnym starcie, czyli po wybudzeniu z głębokiego czuwania, po pełnym restarcie oraz po odpięciu od zasilania. I to mimo tego, że w menu opcja ta jest włączona. Trzeba przez to za każdym wejść do Menu --> Ustawienie --> Moduł dostępu --> Moduł dostępu CI (lub Menu --> Konfiguracja --> Moduł dostępu w VTi) i tam przestawić najpierw na Nie, a później znowu na Tak opcję Obsługa wysokiego bitrate (Obsługa wysokiej szybkości przepływu w VTi).

2. Choć powyższe sprawia, że ruszają kanały SD i HD, także w DVB-S2, to jednocześnie wydaje się to kompletnie nie mieć żadnego wpływu na Canal+ Now 4K, którego deszyfrowanie nadal się zacina (szary obraz, przerywający dźwięk w tle). I na to ratunku w trakcie redakcyjnych testów nie znaleźliśmy.
 
Canal+ Now 4K na Vu+ Zero 4K z modułu CI+ nc+: widoczne problemy
Canal+ Now 4K na Vu+ Zero 4K z modułu CI+ nc+: widoczne problemy

Trudno powiedzieć jaka jest przyczyna, gdyż kanały HD z tego samego transpondera (np. szyfrowany Cinemax HD) działają prawidłowo. Nie jest to więc ani problem z sygnałem, ani z głowicą, ani z bitrate samego transpondera. Może chodzi o przepływność tego konkretnego kanału?

Co ciekawe - problem wystąpił także zaraz po umieszczeniu CAM nc+ nawet na kanale Ultra HD FTA, tj. Hot Bird 4k1, ale wystarczyło przełączyć kanał +/- i to zniknęło. Mimo tego podobne kombinacje nie robiły wrażenia na Canal+ Now 4K, który nie ważne jakby przełączać, na co i jak szybko - zawsze nie nadawał się do oglądania. Być może problemem jest sama nienajlepsza współpraca Vu+ Zero 4K z modułem CI+ od nc+.

Tego problemu nie ma na Vu+ Uno 4K SE. Niestety oznacza to, że w przypadku Vu+ Zero 4K trzeba będzie czekać na jakieś poprawki, ale też trzeba odnotować, że przynajmniej na razie odbiornik i tak nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w sprzedaży w Polsce.

Zarówno Vu+ Uno 4K SE jak i Vu+ Zero 4K do sklepów współpracujących z autoryzowanym dystrybutorem w tej części Europy, czyli słowackim AB-COM Europe - trafią kolejno zaraz przed świętami - ok. 21-22 grudnia model Vu+ Zero 4K, a ok. 27-29 grudnia Vu+ Uno 4K SE. Zobaczymy, czy do tego czasu pojawi się jakaś korekta dla działania modułu nc+ w Vu+ Zero 4K dla kanału Ultra HD.

Podsumowanie

Tym razem nie poszło tak bezproblemowo jak przy pierwszej części testu, gdzie generalnie zadziałały wszystkie modele badanych odbiorników. Jest 50% sukcesu. TechniSat DIGIT ISIO STC UHD poradził sobie bez problemów i nie zawiódł także Vu+ Uno 4K SE, mimo że w zasadzie nie jest jeszcze oficjalnie w sprzedaży w Polsce i to świeżutki produkt.

Poległy natomiast Dreambox DM920 ultraHD (wydaje się, że problem sprowadza się do błędu w działaniu funkcji obsługi wysokiej przepływności) oraz Vu+ Zero 4K (tu problem nieznany, choć także może chodzić o bitrate kanału).

Do końca roku pozostało jeszcze kilka transmisji na Canal+ Now 4K w jakości Ultra HD, ale z uwagi na okres świąteczno-noworoczny będzie nieco trudniej prowadzić dalsze eksperymenty i analizy. Jednakże w miarę możliwości redakcja będzie próbować diagnozować dalej i szukać rozwiązań zarówno dla Dreambox DM920 ultraHD jak i Vu+ Zero 4K. Np. dla Vu+ Zero 4K nie udało się sprawdzić, czy wpływ miałoby przypisanie kanału do modułu CAM (transmisje są dość krótkie, emisje po nich wracają dość szybko do HD, w efekcie gdy wysypało sporo różnych problemów i każdy wymagał udokumentowania - brakło już czasu).

Wykaz planowanych transmisji w jakości Ultra HD na Canal+ Now 4K do końca roku:

22.12 (piątek) Premier League: Arsenal – Liverpool
26.12 (wtorek) Premier League: Liverpool – Swansea City
31.12 (niedziela) Premier League: Crystal Palace – Manchester City

Spodziewamy się, że w przypadku Dreambox DM920 ultraHD oraz Vu+ Zero 4K problemy są czysto programowe i tak naprawdę ich rozwiązanie będzie dość proste - pomoże aktualizacja oprogramowania. A występują one tylko z uwagi na fakt, że są to świeże urządzenia, jeszcze nie przetestowane dobrze w różnych scenariuszach i z różnymi konfiguracjami na różnych rynkach.

Ale jeśli ktoś zdecyduje się na zakup jeszcze przed świętami, to szanse na rozwiązanie problemów, by zdążyć pooglądać transmisje Ultra HD w nc+ do końca roku nie są niestety zbyt duże. Chociaż trudno to przewidzieć - aktualizacje oprogramowania i sterowników dla nowych odbiorników wychodzą niezwykle często, a usterki są przekazywane do producentów, więc problem może zostać rozwiązany nawet z dnia na dzień.

Tradycyjnie na koniec parametry Canal+ Now 4K, gdyby ktoś potrzebował wyszukać i dodać stację na listę:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 110 (10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: CANAL+ NOW
PID V: 172 (HEVC/UHD)
PID A: 128 (pol, AC3)
PID PCR: 172
SID: 4413
PID PMT: 1013
Provider: nc+
Kodowanie: Nagra MA (N3 - 0x1884)

Jest to ten sam serwis, na którym emitowane są mecze w HD, gdy brakuje miejsca na pozostałych antenach Canal+, tylko na transmisję w Ultra HD przełączany jest kodek wideo na HEVC, zwiększany bitrate i usuwane są dodatkowe systemy dostępu warunkowego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX8 HD One

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem i Multistream...

129 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 290 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...
reklama