reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Co wyniknie z przejęcia Foxa przez Disneya?

dodano: 2017-12-17 23:07 | aktualizacja: 2017-12-24 03:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: adtv/NYT/ Digital-news

Fox_studio_360px.jpg Jak informowaliśmy Disney przejmie 21st Century Fox za rekordowe 52,4 mld dol. plus dodatkowe 13,7 mld dol. długu, o czym mało kto informuje. Bardzo interesujące są jednak różne opinie, wnioski i przewidywania, jak to przejęcie wpłynie na rynek medialny na świecie. Możliwości jest dużo - włącznie z tym, że wpływ mogą mieć urzędy - często występują przeszkody regulacyjne i co wtedy?

disney_fox_sky_mega_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Mała rewolucja w Hollywood.

To mega - połączenie toruje drogę pewnej rewolucji w Hollywood i poniekąd stanowi „zagrożenie" dla strumieniowych gigantów, takich jak Netflix i Amazon, na których pozytywnie wpłynie decyzja władz amerykańskich o zniesieniu neutralności sieci. W przypadku Disneya ta umowa pozwoli na umocnienie się na rynku cyfrowym i zagranicznym. 

Dla rodziny Murdocha jest to jednak swoista redukcja imperium zbudowanego od dziesięciolecia przez australijskiego potentata. Murdoch wyraźnie ma ból głowy, bo jeśli coś pójdzie nie tak, to akcje [Sky] trafią do Disneya, a oni będą musieli zdecydować, co z nimi robić. Murdoch nie będzie mógł nic z tym zrobić.

To nowy początek - mówi Murdoch, ewidentnie próbując puścić w niepamięć wszelkie głosy związane z faktycznym demontażem jego firmy.


Trzeba przyznać, że osiągnięte porozumienie przypomina podobne z 2006 r. ​​między firmami Disney i Pixar, kiedy Disney kupił firmę Steve Jobsa, pozwalając, aby numer jeden Apple stał się największym udziałowcem „kupującego". Podobnie w przypadku mega-połączenia, ze sprzedażą aktywów Disneyowi, to Murdoch staje się w rzeczywistości posiadaczem blisko 5% udziałów Disneya, tym samym przyjmując rolę pierwszego inwestora grupy wyłaniającej się z tej całej operacji. 

Zgodnie z zawartym porozumieniem Disney kupuje studia filmowe Fox, ale także Sky, Star India i serię płatnych kanałów telewizyjnych, w tym FX i National Geographic. Ważne dodatki, które pozwalają Disneyowi poszerzyć portfolio superbohaterów, w tym na przykład X-Men, oraz historycznych seriali animowanych, takich jak Simpsonowie. Ogłaszając historyczne porozumienie, Disney ogłasza, że ​​Robert A. Iger pozostanie na czele firmy do 2021 roku, nieco dłużej niż oczekiwano.

Zaskoczeniem jest brak wyraźnego odniesienia do możliwej roli Jamesa Murdocha po połączeniu biznesów:

...  z Jamesem Murdochem omówiliśmy jego możliwą rolę w Disney. James pomoże zintegrować Foxa przez kilka miesięcy - powiedział Bob Iger. 


Ostatnio krążyły pogłoski o tym, że młody Murdoch walczył o zastąpienie Boba Igera jako szefa Disneya. Operacja ma się zakończyć w ciągu 12-18 miesięcy, a Disney jest przekonany o zielonym świetle władz. Dowodem tego jest zobowiązanie do zapłaty 2,5 mld dol., jeśli mega - połączenie zostanie zablokowane przez władze.

Według obserwatorów amerykańskie prawo antymonopolistyczne może budzić pewne wątpliwości dotyczące nadmiernego wzmocnienia Disneya, ale niewielu przewiduje, że transakcja nie zostanie zatwierdzona. Jak twierdzą niektórzy analitycy, „przyjaźń" między Murdochem a prezydentem Donaldem Trumpem, jest jedną z przyczyn optymizmu, że jednak będzie zielone światło od amerykańskich władz. Zgodnie z pogłoskami, przed zaklepaniem umowy z Waltem Disneyem, Trump chciałby usłyszeć od Murdocha, że to właśnie Fox News nie jest objęty umową sprzedaży. Pogłoski te zostały odrzucone przez Biały Dom, nawet jeśli są jakieś wątpliwości w tym temacie.

Fox News jest tak naprawdę ulubioną siecią amerykańskiego prezydenta. Trump nie bardzo chciałby widzieć tę stację informacyjną w rękach Disneya pod rządami Boba Igera, który w przeszłości nie wykluczał kandydatury do wyborów w 2020 roku jako demokrata. Dlatego prawdopodobnie po transakcji w stajni Murdocha pozostaną kanał Fox News, sieć sportowa FS1 i sieć Fox w USA. Nowy Fox będzie miał przepływ pieniężny (cash-flow) w wysokości 2 mld dol. rocznie, a roczne przychody sięgną 10 mld dol. Murdoch - wielki potentat medialny opisuje sprzedaż jako powrót do korzeni, i to powrót - jak wielu twierdzi - do jego prawdziwej pasji, czyli telewizji. 

Kiedy wielkie firmy stają się gigantami i to groźnymi medialnie, to najczęściej występują takie lub inne przeszkody regulacyjne.
A Fox i Disney jako połączona firma będą jednymi z największych firm na świecie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...