reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 14:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Natomiast osobom, które mają dość miejskiego zgiełku, polecić można spacer po wzgórzu Tâmpa, którego najwyższy punkt znajduje się na wysokości prawie 1000 m n.p.m., 400 m powyżej miasta. Na szczyt wzgórza prowadzi kolejka gondolowa, choć można też dostać się tam na nogach, szlakiem turystycznym. Charakterystyczny dla tego wzgórza jest biały napis Braşov, stylizowany na ten z Hollywood. W Rumunii podobny napis można spotkać w mieście Râșnov, ale o tym w dalszej części artykułu.
 
Napis Braşov na wzgórzu Tâmpa
Widok na Braszów ze Wzgórza Tâmpa
Wzgórze Tâmpa w Braszowie
Napis Braşov na Wzgórzu Tâmpa górującym nad Braszowem
Wieża nadawcza na Wzgórzu Tâmpa w Braszowie

Trzecią rzeczą oprócz starówki i wzgórza, która zdecydowanie wyróżnia to miasto, jest bliskie sąsiedztwo luksusowego ośrodka narciarskiego Poiana Brașov. Tu właśnie tutaj zatrzymała się ekipa filmu „Wzgórze nadziei” podczas jego kręcenia, w tym Nicole Kidman, Jude Law i Renée Zellweger. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o ulicy uchodzącej za jedną z najwęższych w Europie. Szerokość ulicy Sforii (ulica Powrozów) wynosi od 1,11 do 1,35 m, a długość 80 m.
 
Ulica Sforii w Braszowie

Tytuł najwęższej ulicy na świecie przypadł Spreuerhofstraße, która jest położona w niemieckim mieście Reutlingen (szerokość od 0,31 do 0,5 m). Natomiast Parliament Street w angielskim mieście Exeter ma szerokość od 0,64 do 1,22 m.
 
Jesień w Braszowie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

79 zł Więcej...
reklama