reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 14:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Natomiast osobom, które mają dość miejskiego zgiełku, polecić można spacer po wzgórzu Tâmpa, którego najwyższy punkt znajduje się na wysokości prawie 1000 m n.p.m., 400 m powyżej miasta. Na szczyt wzgórza prowadzi kolejka gondolowa, choć można też dostać się tam na nogach, szlakiem turystycznym. Charakterystyczny dla tego wzgórza jest biały napis Braşov, stylizowany na ten z Hollywood. W Rumunii podobny napis można spotkać w mieście Râșnov, ale o tym w dalszej części artykułu.
 
Napis Braşov na wzgórzu Tâmpa
Widok na Braszów ze Wzgórza Tâmpa
Wzgórze Tâmpa w Braszowie
Napis Braşov na Wzgórzu Tâmpa górującym nad Braszowem
Wieża nadawcza na Wzgórzu Tâmpa w Braszowie

Trzecią rzeczą oprócz starówki i wzgórza, która zdecydowanie wyróżnia to miasto, jest bliskie sąsiedztwo luksusowego ośrodka narciarskiego Poiana Brașov. Tu właśnie tutaj zatrzymała się ekipa filmu „Wzgórze nadziei” podczas jego kręcenia, w tym Nicole Kidman, Jude Law i Renée Zellweger. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o ulicy uchodzącej za jedną z najwęższych w Europie. Szerokość ulicy Sforii (ulica Powrozów) wynosi od 1,11 do 1,35 m, a długość 80 m.
 
Ulica Sforii w Braszowie

Tytuł najwęższej ulicy na świecie przypadł Spreuerhofstraße, która jest położona w niemieckim mieście Reutlingen (szerokość od 0,31 do 0,5 m). Natomiast Parliament Street w angielskim mieście Exeter ma szerokość od 0,64 do 1,22 m.
 
Jesień w Braszowie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

590 zł Więcej...
reklama