reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Biełsat z 5 mln GBP od brytyjskiego rządu [wideo]

dodano: 2017-12-21 23:27 | aktualizacja: 2017-12-21 23:47
autor: Jerzy Kruczek | źródło: belsat.eu

Bielsat_TV_logosik_360px.jpg Kancelaria brytyjskiej premier przed rozpoczęciem wizyty Theresy May w Warszawie zapowiedziała dofinansowanie polsko-brytyjskich projektów wymierzonych w rosyjską dezinformację kwotą 5 mln funtów. Jedynym wymienionym z nazwy projektem jest TV Biełsat.

Bielsat_TV_May_2017_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W oświadczeniu podkreślono, że przekazane środki finansowe mają być przeznaczone na polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalając na szybsze wykrywanie i zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych. Polska ma w nich uczestniczyć na podobnym poziomie finansowym.Brytyjski rząd zapowiedział udzielenie wsparcia Biełsatowi, finansowanej przez Polskę telewizji, który dostarcza „obiektywne, wolne i prawdziwe informacje Białorusinom”.

Zdaniem dyrektor Biełsatu Agnieszki Romaszewskiej-Guzy Wielka Brytania wybrała Biełsat, gdyż dokładnie obserwuje, to co się dzieje w Rosji i ma w tej dziedzinie doświadczenie byłego supermocarstwa. Jej zdaniem w Polsce spory: wewnątrz polityczny i z UE przyćmiewa fakt, że Rosja nie zniknęła.

Zamiast tego w przestrzeni publicznej pojawiają się np. poważne rozważania, że na terenie Polski rywalizują Chiny z Europą. A fakt jest taki, że cokolwiek się nie stanie za lat 10, to teraz i w nieodległej przeszłości Polska nie przestanie graniczyć z Rosją, a Putin nie zniknie.


Zdaniem Agnieszki Romaszewskiej nawet polscy decydenci sprawiają wrażenie, że jest inaczej:

Sytuacja geopolityczna pozostała bez zmian. Rosja jest nadal nieprzyjaznym sąsiadem i Wielka Brytania ma tę świadomość. Tymczasem na scenie walki z rosyjską dezinformacją nie ma w Europie zbyt wielu graczy. Wolny świat jest bezradny i nie ma możliwości temu przeciwdziałać nawet na własnym terytorium, a co dopiero na terytorium umownego przeciwnika. 35 lat minęło od czasów solidarnościowego Posłania do Narodów Europy Wschodniej. Zapomniano o możliwości użycia broni ideowej.

Biełsat jest tu wyjątkowym zjawiskiem. Nie jesteśmy bowiem jakąś operacją służb specjalnych, a inicjatywą prawdziwie obywatelską. I takie inicjatywy obywatelskie wsparte przez państwo mogą odgrywać ogromną rolę na terytorium b. ZSRR. O tym jednak zapomniano. Skupiając się na grze interesów i mocarstw, zapomniano o ważnym graczu, jakim jest społeczeństwo

– podkreśla dyrektor Biełsatu.


W rozpoczynającej się wizycie w Warszawie Theresie May towarzyszyli ministrowie obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i gospodarki.

Biełsat od tego roku rozpoczął współpracę z BBC - brytyjskim nadawcą publicznym, który udostępnił do emisji wyprodukowane przez siebie filmy, dokumenty oraz seriale. Brytyjczycy też dofinansują produkcję show kulinarnego Biełsatu.

Z BBC rozpoczęliśmy współpracę od tego sezonu i otrzymujemy od nich szereg programów. Od następnego roku zaczniemy również współpracę w dziedzinie informacyjnej. Stacja dostarczy nam program poświęcony sprawom międzynarodowy. Będzie on częścią rosyjskojęzycznego programu „Wot Tak!” adresowanego nie tylko do Białorusinów, ale też do innych rosyjskojęzycznych mieszkańców byłego ZSRR 

– podkreśla szef programów informacyjnych Biełsatu Aleksy Dzikawicki.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...