reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanadyjska firma wycofała się z ukraińskiego satelity

dodano: 2017-12-26 18:11 | aktualizacja: 2017-12-27 01:04
autor: RO | źródło: mediasat.info

satelita Lybid Kanadyjska korporacja MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA) postanowiła wyjść z projektu tworzenia i wyniesienia na orbitę pierwszego ukraińskiego satelity telekomunikacyjnego Lybid. Powodem jest zniknięcie dużej sumy pieniędzy w spółce typu offshore na Seszelach. Ostatnim najnowszym terminem wystrzelenia Lybid był początek 2018 roku. Teraz okazuje się, że nic z tego nie będzie.

Lybid


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2009 roku MDA podpisała umowę z Narodową Agencją Kosmiczną Ukrainy (NKAU) na stworzenie narodowego systemu łączności satelitarnej o nazwie Lybid. W charakterze finansisty projektu wystąpiła kanadyjska agencja eksportowa EDS, zapewniająca 254,6 mln dolarów w ramach gwarancji ukraińskiego rządu.

Następnie z inicjatywy ukraińskiej strony do umowy została wciągnięta seszelska firma pośrednicząca Briklin Limited, która później straciła 8 mln dolarów przeznaczonych dla dniepropietrowskiego przedsiębiorstwa Jużmasz. Ostatnim etapem była budowa rakiety nośnej Zenit, która wyniosłaby satelitę na orbitę. Jednak nigdy to nie zostało sfinalizowane.

Prawie 8 lat od podpisania umowy Lybid nigdy nie trafił na orbitę, a kolejne terminy startów były przenoszone z roku na rok. Wszystko pomimo faktu, że satelita jest gotowy i znajduje się na terenie zakładów głównego kooperanta – ISS im. Reszetniewa w Krasnojarsku.

Lybid miał pracować na pozycji orbitalnej 48°E w trzech wiązkach: europejsko-ukraińskiej, zachodnio-afrykańskiej i indyjskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX 410

Najtańszy dekoder cyfrowy HDTV marki Opticum do współpracy z kartami...

129 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...
reklama