reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Słowacki operator testuje w DVB-T kodek HEVC

dodano: 2017-12-27 16:12 | aktualizacja: 2017-12-27 16:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: satelitnatv.sk

Tecko_slovakia_360px.jpg Lokalny słowacki operator telekomunikacyjny Gecom postanowił przetestować dystrybucję kanałów w nowym kodeku H.265/HEVC. W jednym ze swoich naziemnych multipleksów DVB-T w miejscowości Michalovce zaczął nadawać Retro Music Channel w kodeku H.265/HEVC.

Tecko_slovakia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co ciekawe czeski program Retro Music Channel jest nadawany w wersji niekodowanej (FTA). GeCom rozprowadza kanały z dwóch lokalnych nadajników DVB-T w Michalovcach na kanałach 28 (530 MHz) i 32 (562 MHz). Większość stacji jest tam jednak kodowana w systemie Conax i dlatego konieczne jest posiadanie karty platformy Téčko, którą można nabyć bezpośrednio u operatora.

Retro Music Channel w kodeku HEVC nadaje na 28. kanale - trzeba mieć więc dekoder DVB-T, który obsługuje ten format. Pozostałe kanały z obu multipleksów korzystają już kodeka H.264.

Nowy kodek H.265/HEVC, w porównaniu z poprzednim H.264 /MPEG-4, redukuje strumień danych programu telewizyjnego o prawie połowę przy zachowaniu porównywalnej jakości obrazu. W jednym multipleksie operatorzy mogą nadawać więcej kanałów lub zastępować SD wersjami HD. Nowy kodek testowany już był przez Towercom w lokalnym multipleksie w Bratysławie (Kamzik), które nadawano m.in. Jednotka HD, Dvojka HD i RTVS UHD. Obecnie ten nadajnik na 6. kanale w paśmie VHF jest wyłączony.

Źródło: satelitnatv.sk

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

550 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...
reklama