reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Dlaczego Android TV rozwija się w Polsce tak wolno?

dodano: 2018-01-11 00:19 | aktualizacja: 2018-01-11 11:53
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

Mi Box Android TV Choć wersja systemu operacyjnego Android dla telewizorów pojawiła się w czerwcu 2014 roku, to w sklepie Google Play Store wciąż nie ma zbyt wielu polskich aplikacji. Brakuje np. Playera TVN.

Mi Box Android TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niedawno zatęskniłem za oglądaniem teledysków z YouTube na moim telewizorze.
Okazało się jednak, że sprzęt ze Smart TV jest zbyt stary, aby obsługiwać ów serwis. Firma Google zakończyła bowiem wsparcie dla usługi na starszych systemach Smart TV, czyli wyprodukowanych przed 2013 rokiem. Musiałem zdecydować: kupić nowy telewizor, niewielką przystawkę Google Chromecast 2 (koszt około 180 zł) albo inną, nowszą przystawkę z Android TV. Zdecydowałem się na trzecią opcję i znalazłem w MediaMarkt urządzenie Mi Box, które kosztuje nieco ponad 400 zł i jest podłączone do telewizora jak dekoder, czyli przez HDMI. Producentem sprzętu jest chińska firma Xiaomi, znana m.in. ze smartfonów Redmi. Wystarczy domowe Wi-Fi i można cieszyć się funkcjonalnością Android TV. W przypadku Mi Box (wymiary 101 x 101 x 20 mm) nawet w jakości 4K i technologii HDR. Internetowy set-top-box jest wyposażony w procesor quad-core Cortex-A53 2.0GHz, 2 GB RAM-u i system operacyjny Android 6.0.

Z jakich usług można korzystać na urządzeniach z Android TV?
Z punktu widzenia polskiego rynku najciekawsze wydają się biblioteki z wideo na żądanie Netflix, Showmax, ipla oraz darmowy serwis społecznościowy YouTube. Zaskakuje brak Playera. Zwłaszcza po uruchomieniu płatnej oferty Player+ we współpracy z platformą cyfrową nc+. Być może operator uznał, że jeszcze nie czas, aby inwestować w osobną wersję na Android TV. Polskich akcentów w sklepie Google Play Store (specjalna wersja dla telewizorów) jest mniej niż w przypadku początków Smart TV w 2011 i 2012 roku. Wówczas swoje aplikacje uruchamiały np. rozgłośnie radiowe typu RMF FM i Polskie Radio czy instytucje, takie jak Policja, Muzeum Narodowe. Najwyraźniej takie aplikacje nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wydaje, że strona internetowa poszczególnych instytucji wystarcza. Na uwagę zasługuje jednak aplikacja WP Pilot (Wirtualna Polska). Za darmo możemy w niej oglądać w sieci wszystkie naziemne stacje i MTV Music, VH1, Eska TV Extra, VOX Music TV, Eska Music TV, Eska Rock TV, 4fun.tv, 4fun Gold Hits, 4fun Dance, Stars.tv, France 24, TVS, Echo24, TVR, Echo24, TV Trwam, Opoka, Ezo TV i Twoja.TV. Wystarczy zarejestrować się na portalu. W przypadku nc+ GO nadal nie można się doczekać TVP1, TVP2, TVN czy Polsatu drogą internetową. Ceny w Player+ też nie są niskie, a najdroższy pakiet WP Pilota obejmujący 83 kanały to koszt 24,90 zł (w ofercie m.in. kanały Viasat, Eleven Sports, AXN, MTV czy Nickelodeon).

Android TV to gratka dla fanów rozgłośni radiowych czy konkretnych gatunków muzycznych.
Dzięki aplikacjom typu myTuner albo TuneIn można słuchać stacji radiowych z całego świata, także licznych polskich. Szkoda, że więcej polskich firm nie inwestuje w Android TV. W Stanach Zjednoczonych aplikacji jest znacznie więcej. Swój serwis ma tu np. informacyjny FOX News. Można za jego pośrednictwem oglądać treści na żądanie i na żywo z anteny stacji. Aplikacje tutaj uruchomili też giganci rynku typu sieć CBS czy amerykański kanał premium Showtime. Wiele filmików pogodowych z całego świata znajdziemy natomiast w aplikacji kanadyjskiego kanału The Weather Network. W przypadku przystawki Mi Box sterowanie jest proste, bo posiadana ona pilot wyposażony w mały mikrofon. Wystarczy nacisnąć przycisk i powiedzieć "Uruchom Netflix". Już możemy się cieszyć ulubionymi filmami i serialami. W podobny sposób można korzystać z serwisu YouTube. Jeśli komuś nie chce się mówić, dostępne jest sterowanie z poziomu smartfona. Wydaje się, że takie „dekodery” będą zyskiwały na popularności w młodym pokoleniu, które coraz częściej odchodzi od tradycyjnych platform cyfrowych i sieci kablowych. Szuka taniej i elastycznej oferty, którą zapewnia hybryda telewizji oraz internetu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...