reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kabaret Dudek w TVP Kultura

dodano: 2018-01-13 01:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kultura „Niedziela z...” W niedzielę, 14 stycznia br. o godz. 17:15 w TVP Kultura wyemitowany zostanie kolejny odcinek cyklu „Niedziela z...”. Z okazji 53. rocznicy pierwszego programu Kabaretu Dudek odcinek ten poświęcony będzie temu klasykowi polskiej rozrywki. Agnieszka Szydłowska wraz z zaproszonymi do studia gośćmi: Magdaleną Zawadzką, Adrianną Godlewską, Pawłem Wawrzeckim oraz Romanem Dziewońskim, porozmawiają o fenomenie kabaretu.

TVP Kultura „Niedziela z...”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Premierowe przedstawienie Dudka, „Spotkajmy się na Nowym Świecie”, odbyło się 13 stycznia 1965 roku. Przez dziesięć lat (1965-1975) widzowie przychodzili do kawiarni Nowy Świat, by posłuchać i obejrzeć swoich ulubionych aktorów opowiadających skecze, odgrywających scenki, śpiewających i tańczących. Trzon Dudka stanowiło pięcioro artystów: Irena Kwiatkowska, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski i Jan Kobuszewski. Publiczność pilnie nadstawiała uszu, by wyłapać wszelkie dwuznaczności odnoszące się do polityki i życia społecznego, które pojawiały się w tekstach autorów takich, jak Stanisław Tym, Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Sławomir Mrożek a przede wszystkim Wojciech Młynarski, piszący dla Dudka od samego początku. Piosenki z jego tekstami jak „W Polskę idziemy”, czy „W co się bawić” nucił cały kraj, a tytułowe frazy weszły do języka potocznego. Edward Dziewoński był zdania, że „jedyne życie, jakie ma sens, to życie towarzyskie” i właśnie taki klimat nieoficjalnego spotkania aktorów z publicznością udało mu się wytworzyć u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Nowy Świat.

Kabaret Dudek wykonał w ciągu dziesięciu lat około tysiąca przedstawień, w których wzięło udział wielu wybitnych aktorów, m.in. Barbara Rylska, Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska, Irena Karel, Wieńczysław Gliński, Bogumił Kobiela, Bronisław Pawlik i Wojciech Pokora.

Po spotkaniu w studiu (o 17:15), o godzinie 18:10, TVP Kultura zaprasza widzów na przedstawienie „Dudek w Trójce”, zarejestrowane w studio koncertowym Trójki Polskiego Radia w 1994 roku, a o godzinie 19:20 antena wyemituje występ Dudka w telewizyjnej kawiarni Kaprys w 1980 roku, z udziałem m.in. Ireny Kwiatkowskiej, Magdaleny Zawadzkiej, Janusza Gajosa, Wiesława Gołasa, Wiesława Michnikowskiego i Edwarda Dziewońskiego (więcej tutaj).
 
Magdalena Zawadzka w programie „Niedziela z...”, foto: TVP
Magdalena Zawadzka w programie „Niedziela z...”, foto: TVP


„Niedziela z... Kabaretem Dudek” - emisja w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku o 17:15 w TVP Kultura.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas OFC-1200 AE

Antena epoksydowa 1,3m z zawieszeniem AE na 1 satelitę -...

570 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...
reklama