reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sky 4K HDR: włoski Sky wchodzi w Ultra HD?

dodano: 2018-01-12 15:52
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl

Sky Italia Logo Portal satkurier.pl w połowie listopada 2017 informował o inauguracji testów Ultra HD w ramach włoskiej platformy Sky. Wygląda na to, że emisja wkroczyła w kolejną fazę, kanał od 12 stycznia zgłasza się już pod poprawną nazwą: sky 4K HDR i sądząc po EPG - prowadzi emisję programów.

Sky Q Sky Italia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Testy emisji w HEVC/UHD ruszyły w połowie listopada 2017, ale serwis stale zgłaszał się na transponderze jako "TEST". 12 stycznia zmieniono nazwę i dodano EPG. W godzinach nocnych 15 stycznia w ramówce zgłaszały się m.in. „Matrimonio a prima vista Italia” oraz „MasterChef Italia”, znane z anteny Sky Uno. Ale ramówka nie pokrywała się ze Sky Uno, ani też z żadnym innym oferowanym przez Sky.

Na stronie domowej Sky.it także jak na razie nie ma informacji o emisjach w Ultra HD, co sugeruje, że nadal mimo nadania identyfikatora i pojawienia się ramówki - serwis nie jest jeszcze oferowany abonentom. Zapewne jednak zmieni się to dość szybko.

Włoski Sky dołączyłby tym samym do siostrzanych platform w Niemczech i Wielkiej Brytanii, które oferują już abonentom treści w jakości Ultra HD. Zobaczymy natomiast co to będzie, gdyż dopisek HDR w nazwie sugeruje, że od początku widzowie we Włoszech skorzystają z technologii High Dynamic Range.

Jednocześnie ramówka z EPG pokazuje programy produkowane przez Sky i pojawia się pytanie, czy faktycznie tak były realizowane i nadawca szykował się do tego kroku od dawna, czy np. będzie to upscale wymieszany z pozycjami emitowanymi w natywnym UHD.

Na plus zasługuje fakt, że kanał jest nadawany całodobowo - w przypadku nc+ w Polsce także możemy korzystać już z jakości Ultra HD z satelity, ale mamy tylko okazjonalne emisje, nie stały serwis.

Sky 4K HDR emituje obraz z przepływnością ok. 23,59 Mbit/s (HEVC) i dźwięk 384 kbit/s (AC3).

Przekaz jest nadal realizowany z transpondera pracującego w zwykłym DVB-S i z tej samej częstotliwości nadawanych jest 5 kanałów SD, zatem jest to dość egzotyczne towarzystwo, ale oczywiście strumień to strumień, więc nie ma znaczenia, czy emisja jest w DVB-S, czy DVB-S2, ważne, aby była zapewniona wystarczająca przepływność i UHD można nadawać nawet w DVB-S.

Parametry techniczne:
Eutelsat Hot Bird 13B (13,0°E)
tp. 88 (12,466 GHz, pol. V, SR: 29900, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)

ID: sky 4K HDR
PID V: 165 (HEVC/UHD)
PID A: 420 (ita, AC3)
PID PCR: 165
SID: 11628
PID PMT: 1106
Provider: SkyItalia
Kodowanie: VideoGuard

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 3m

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Stojak do anten siatkowych balkonowy

Stojak do anten siatkowych balkonowy gięty z 2 cybantami

25 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

279 zł Więcej...
reklama