reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dziewiczy lot Falcona Heavy już 6 lutego

dodano: 2018-01-30 12:54 | aktualizacja: 2018-01-30 17:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: adtv

SpaceX Falcon Heavy Falcon Heavy, nowa rakieta nośna SpaceX do wynoszenia ciężkich ładunków, zostanie po raz pierwszy wystrzelona dnia 6 lutego br. (o ile pozwolą na to warunki pogodowe). Elon Musk poinformował, że dziewiczy lot tej gigantycznej rakiety odbędzie się z pola startowego 39A, które było używane do historycznych misji Apollo, a ostatnio także do lotów kosmicznych NASA.

SpaceX
SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Założenia próbnego lotu Falcona Heavy są dość skomplikowane, a w pierwszej kolejności trudny będzie sam start. Bowiem 27 silników rakiety jest zgromadzone w trzech grupach po dziewięć każda, a zgodnie z planem - wszystkie mają być odpalone w tym samym czasie. Musk podkreślił, że podczas tego dziewiczego lotu Falcona Heavy ryzyko porażki jest spore, dlatego rakieta nie przewozi konwencjonalnego ładunku, tylko samochód sportowy Tesla Roadster. - Gwarantuję, że to będzie ekscytujące - zapowiedział Musk. - Samo oderwanie się od Ziemi bez uszkodzeń będzie już sukcesem - dodał.

Falcon Heavy przeszedł testy zapłonu silników dnia 24 stycznia. Wszystko poszło wtedy zgodnie z planem. Musk chce, by docelowo każda z trzech grup silników wracała na Ziemię.

Misję w dniu 6 lutego będzie można uznać za w pełni udaną, kiedy rakieta (z samochodem Muska na pokładzie) dostarczy ładunek na heliocentryczną orbitę, dzięki czemu Tesla Roadster będzie mogła zbliżyć się do Marsa.

Kolejne loty będą już komercyjne - najbliższy z satelitą Arabsat 6A ma odbyć się jeszcze w tym roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2020 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2020 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Wskaźnik Red Eagle Sat Finder SF-200

Wskaźnik satelitarny z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i podświetleniem. Pomiar wyrażony procentowo....

59 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...
reklama