reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jaką antenę kempingową wybrać?

dodano: 2018-02-06 12:47 | aktualizacja: 2018-02-06 14:06
autor: Konrad Dąbek / Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 6/2015

Zestawienie anten kempingowych Mimo że do sezonu letnich urlopów jeszcze daleko, warto już teraz zastanowić się nad ewentualnym zakupem anteny kempingowej. Oczywiście najlepiej byłoby chociaż te kilka wakacyjnych dni odpocząć od telewizji. Czasem jednak bywa tak, że mamy swój ulubiony program czy serial i w sezonie letnim jest on nadal emitowany. Można go nagrywać albo... oglądać bez poślizgu i to nawet jeśli jesteśmy na wakacjach na kempingu. Są odbiorniki satelitarne, które można zasilić napięciem 12 V, turystyczne telewizory oraz małe anteny satelitarne, przeznaczone do montażu i użytku przenośnego. Tym ostatnim się przyjrzymy.

Zestawienie anten kempingowych


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Selfsat Twin H50D2
 

PLUSY:
– antena sama w sobie nie wygląda na typową antenę, można ją łatwo kamuflować
– zestaw w pudełku ze styropianu, dobrze zabezpiecza i ułatwia przenoszenie, o wymiarach 54,5 x 16 x 53,5 cm, elementy w środku są umocowane lub umieszczone w szczelinach, więc nie ma ryzyka uszkodzenia elementów podczas transportu
– nie potrzeba osobnego konwertera, tu wersja Twin, ale istnieje też wersja na dwa satelity (Astra + Hot Bird) i to jedyna z anten turystycznych, która nadaje się do odbioru sygnału z dwóch satelitów, brak konwertera upraszcza instalację – jeden element mniej do ustawiania, ale za to trzeba pamiętać o kącie skręcenia anteny
– konstrukcja w pełni samowystarczalna, w zestawie klucz, który służy do skręcania wszystkich śrub
– solidne wykonanie, elementy spasowane, wykonane starannie i z dobrych materiałów (elementy identyczne jak Strong, zapewne ten sam producent, a tylko inny rozmiar i marki)
– w zestawie instrukcja, bez języka polskiego, ale grafiki wyjaśniają montaż
– w zestawie kompas ułatwiający określenie kierunku
– osiągi zbliżone do anten 70 cm (dla pewnych transponderów lepsze, dla innych gorsze), większa od anteny Strong (po lewej)
– możliwy montaż na standardowym maszcie do 55 mm

MINUSY:
– w zestawie brak wskaźnika ułatwiającego ustawienie anteny
– wymaga mocnego dokręcenia, zwłaszcza samej anteny do metalowego uchwytu, trzeba użyć większej siły
– nie jest to typowa antena satelitarna, montaż i ustawianie nie są takie, jak zwykłych anten, trzeba się tego nauczyć
– sam proces składania nie jest zbyt szybki
– dość ciężka, ok. 8,5 kg wraz z mocowaniami, należy mieć to na uwadze przy przygotowywaniu stojaka do montażu
– bardzo wysoka cena (ok. 890 zł, a 1190 za wersję na dwa satelity Astra + Hot Bird)


PODSUMOWANIE

Analizując wyniki zamieszczone w tabeli, nie trudno zauważyć, że w Polsce najmniejsza antena 35 cm na niewiele się zda. Próby odbioru na niej przeprowadzono przy dobrych warunkach atmosferycznych (bezchmurne niebo), więc pogorszenie pogody może jeszcze bardziej skomplikować sytuację. Ale trzeba też pamiętać, że są to pomiary dokonane w Polsce – w Krakowie. Antena ta powinna sprawdzić się lepiej w zachodniej Europie, w szczególności we Francji i we Włoszech, gdzie sygnał z pozycji 13°E jest najsilniejszy. Zatem w tej sytuacji wiele zależy od tego, gdzie będziemy anteny używać.

Ważny jest też dobór konwertera, choć tu werdykt nie jest jednoznaczny i pewne plusy miał przy pomiarach zarówno Inverto Black Ultra jak i... tani Sharp BS1K1EL100A.

Wyraźnie lepiej sprawuje się już antena TechniSat DigiDish 45, która najlepiej wypadła z konwerterem Televes Single LNB, umożliwiając odbiór kompletu testowych transponderów. Niestety redakcja nie miała możliwości przetestowania konwertera z zestawu z anteną – trudno powiedzieć, czy wybrano tu konwerter dobrze dobrany do tego typu anteny, czy raczej kurtuazyjnie dorzucono najtańszy LNB.

Pomiary wskazują jednak, że część transponderów jest w zasadzie na granicy poprawnego odbioru i może brakować marginesu na gorsze warunki atmosferyczne.

Antena Famaval 60PP wypadła w zasadzie najlepiej, a biorąc poprawkę na to, że pomiarów dokonywano przy całkowitym zachmurzeniu, to tylko plus dla niej. Dodatkowo zachęca świetna cena, ale trzeba mieć na uwadze, że nie jest to antena typowo turystyczna i nie posiada ułatwień znanych z anten przeznaczonych do zastosowania kempingowego.

Anteny płaskie w zestawieniu można uznać za pewną ciekawostkę, ale dającą stosunkowo dobre efekty. Antena Strong nie odebrała wszystkich transponderów testowych, ale niewiele zabrakło, a także trafiła na gorsze warunki atmosferyczne, natomiast produkt Selfsat poradził sobie ze wszystkimi transponderami (z czterech nie wykonano pomiaru, oznaczono to w tabeli). Niestety cena tych anten jest bardzo wysoka i kwestią dyskusyjną jest, czy warto aż tyle wydawać, jeśli antena miałaby być użyta tylko na czas wyjazdu, np. dwa tygodnie. Dodatkowo Selfsat jest jednak dość duży i ciężki, jego montaż się przez to komplikuje.

Pomiary dowodzą jednak, że nawet schodząc poniżej 60 cm jest szansa na dostęp do kanałów telewizji satelitarnej i oglądanie ulubionych programów na kempingu jest możliwe. Schodząc w dół z rozmiarem, największym problemem staje się poprawne ustawienie czaszy. Mając profesjonalny miernik (pomiary wykonano za pomocą Televes H45 Advance) jest to bardzo proste i łatwo tak ustawić antenę, by wycisnąć z niej dziesiąte części dB. Tymczasem bez miernika, widząc tylko mało precyzyjne paski siły i jakości sygnału, których wartości nawet nie wiadomo do końca z czego i na jakiej zasadzie są wyliczane, a samo urządzenie reaguje z opóźnieniem, czasami znacznym – dojść do idealnego ustawienia jest o wiele trudniej. Niestety trzeba mieć to na uwadze i najlepiej z góry założyć, że uzyskanie takich samych efektów jak redakcja, ale bez urządzeń pomiarowych, „w ciemno” może się nie udać.

Następną kwestią jest miejsce, gdzie zamierzamy używać takiej anteny – najprościej rzecz ujmując – im bardziej przemieszczamy się na zachód, tym lepiej. Sygnał satelitarny z pozycji 13°E poprawia się w tym kierunku, osiągając maksimum we Francji i Włoszech.

W tabeli z pomiarami warto zwrócić uwagę na transpondery DVB-S2. Jak widać, ich odbiór nie jest prosty i sprawiają one problemy. Jesienią 2015 roku polskie platformy satelitarne przeszły ze standardu DVB-S do DVB-S2, przez co anteny kempingowe, które wcześniej radziły sobie z kanałami MPEG-2/SD, teraz, gdy są postawione przed wyzwaniem zapewnienia odbioru bardziej wymagającego DVB-S2, mają kłopot...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...