reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polskie Radio świętuje Światowy Dzień Radia

dodano: 2018-02-13 11:58
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Polskie Radio/IAR

Polskie Radio siedziba Z okazji Światowego Dnia Radia (13 lutego) publiczny nadawca zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie. Na antenach w tym dniu zabrzmi również wyjątkowa muzyka z radiem w tytule, a słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie. Jednocześnie Polskie Radio ogłasza, że Złote Mikrofony za rok 2018 zostaną wręczone właśnie w Światowy Dzień Radia w 2019 roku.

radio studio


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Światowy Dzień Radia został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Także w tym roku, w siódmy Światowy Dzień Radia, na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć doskonałą muzykę i interesujące audycje oraz reportaże. Przy radiowych mikrofonach nie zabraknie również znakomitych gości, wśród nich przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W Jedynce w Światowy Dzień Radia o godzinie 19:30 Krzysztof Michalski w audycji „Radio Dzieciom” pobudzi dziecięcą wyobraźnię w słuchowisku o wynalezieniu radia i początkach radiofonii. Najmłodsi słuchacze Anteny poznają także Sonię - zaprzyjaźnioną z Radiem kilkulatkę nagrywającą reportaże radiowe.

Dwójka w tym wyjątkowym dla radia dniu proponuje swoim słuchaczom przede wszystkim doskonałą muzykę z płyt wydanych w ostatnim czasie przez europejskie rozgłośnie radiowe. Na antenie zabrzmią m. in. kompozycje Henryka Warsa, dzieła z płyty „Chopin”, romantycznie przedstawione przez wybitnych polskich pianistów czy utwory w interpretacji Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka. W audycji „Wybieram Dwójkę” (godz. 16:00) gośćmi będą Teresa i Andrzej Solczakowie - wybitni radiowcy, reżyserzy dźwięku, realizatorzy nagrań i transmisji koncertów, od wielu lat związani z Polskim Radiem.

Dziennikarze audycji „Zapraszamy do Trójki” (Ranek - godz. 6:05, 7:07. 8:07; Popołudnie - godz. 16:05, 17:07, 18:05) przygotowali specjalne materiały reporterskie poświęcone m. in. przyszłości radia. Gospodarze „Do południa” (od godz. 9:00 do 12:00) sięgną po najciekawsze Trójkowe archiwalia, a w „Powtórce z rozrywki” (godz. 13:05) przywołany zostanie temat radia na wesoło. Radio będzie również jednym z tematów w nowym programie satyrycznym „3 po 3” (godz. 18:10).

Czwórka od 9:00 do 10:00 zaprasza słuchaczy na audycję „Po tytule”, w której zaprezentowane zostaną utwory z radiem w tytule - od kultowego „Radia Ga Ga” zespołu Queen, po przebój Sydneya Polaka i Pezeta „Radio Warszawa”. Nie zabraknie także opowieści o najsłynniejszych rozgłośniach radiowych oraz różnicach w słuchaniu radia kiedyś i dziś. W „Muzycznym Lunchu” (godz. 13:00-14:00) Norbert Borzym opowie o najważniejszych rozgłośniach radiowych w Europie, a na antenie zabrzmią nagrania zespołów, które oficjalnie reprezentowały publiczne stacje podczas tegorocznego festiwalu Eurosonic Noordeslag 2018. Zagrają m.in. Ulfur Ulfur z Islandii, Szwedka Janice i rodzimy Sonar. Czwórka przygotowała także dla słuchaczy konkurs „Złam hasło” polegające na odnajdywaniu na antenie i stronie internetowej słów, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło. Nagrodami w konkursie będą odbiorniki cyfrowe do słuchania Czwórki w DAB+.

Gościem Polskiego Radia 24 w Światowym Dniu Radia będzie przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (godz. 11:45). W tym dniu na antenie usłyszeć będzie można również m. in. profesora Sławomira Ratajskiego z Polskiego Komitetu ds. UNESCO (godz. 10:15), a także Janinę Jankowską (godz. 15:45) oraz Andrzeja Krusiewicza (godz. 18:06), którzy opowiedzą o fenomenie Polskiego Radia, doświadczeniach antenowych oraz mistrzach, którzy ich kształtowali.

Polskie Radio Chopin o godz. 18:00 wyemituje specjalną audycję, a w niej recital Raula Koczalskiego z okazji urodzin Fryderyka Chopina, nadany 21 lutego 1948 roku przez Polskie Radio z Sali Pompejańskiej w Belwederze. Koncert ten, sprzed niemal 70 lat, ma szczególną wartość również dlatego, że artysta grał na oryginalnym fortepianie Pleyela z 1847 roku, którego właścicielem był Fryderyk Chopin. Zachowały się także zapowiedzi spikera - Tadeusza Bochyńskiego. Interpretacje Raula Koczalskiego autorzy audycji zestawią z nagraniami tego samego repertuaru w wykonaniu Garricka Ohlssona - laureata VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku zagranymi na instrumencie współczesnym.

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliży słuchaczom swoją historię, począwszy od pierwszej audycji nadanej w 1936 roku. Program emitowany będzie w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

Jednocześnie Polskie Radio, podkreślając wagę Światowego Dnia Radia, pragnie poinformować, że w kolejny Dzień Światowego Radia, przypadający 13 lutego 2019, planuje przyznanie najważniejszych nagród radiofonii publicznej - Złotych Mikrofonów za rok 2018. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju oraz popularyzacji radia publicznego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...