reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ekstremalna trasa „Stare Góry” - kopalnia soli w Bochni [wideo]

dodano: 2018-02-04 15:54 | aktualizacja: 2019-10-16 13:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: bochniaisol.pl/kopalnia-bochnia.pl

Kopalnia_soli_bochnia_1248_360px.jpg Warto wybrać się na ekstremalną trasę turystyczną w najstarszej kopalni soli w Polsce, która jest w Bochni (a nie w bardzo skomercjalizowanej Wieliczce, jak wielu myśli!). Ta trasa w bocheńskiej kopalni funkcjonowała już kiedyś jako geologiczna. Została jednak odświeżona jako wyprawa historyczna w „Stare Góry” - do tego powiększona o niedostępne wcześniej miejsca. Bochnia jest położona tylko 40 km na wschód od Krakowa - 40 minut autostradą A4. Do kopalni w Wieliczce jeżdżą tłumy zagranicznych turystów, a w Bochni jakby spokojniej, a na tej trasie jest luz i tzw. klimat.

Kopalnia_soli_bochnia_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Wyprawa w Stare Góry” od 2014 r. została przez bocheńską kopalnię odpowiednio zabezpieczona i przygotowana dla turystów. Trasa liczy prawie 3 km - prowadzi przez najstarsze, bardzo surowe, średniowieczne wyrobiska kopalni w Bochni, choć i tak nie jest jeszcze tak nisko, jak były pokłady soli w tej kopalni. To tylko taki przyczółek dla przyszłej trasy, która powinna być jeszcze niżej.
 
Idziemy pod górkę po stromych schodach

Po drodze pokonuje się ciasne chodniki, przedziały drabinowe, komory i bardzo strome pochylnie. Trzeba uważać na głowę, a bywa też bardzo ślisko. Trasa obejmuje szereg wyrobisk od poziomu Danielowiec (70 m głęb.) do poziomu IV August na głębokości 176 m. Przewodnik szczegółowo opowiada o wszystkich wyrobiskach i pokonywanych poziomach. Zwiedzanie tej trasy kopalni to zetknięcie się z komorami z XVIII i XIX wieku, które na szczęście zostały zachowane w doskonałym stanie.
 

Na trasę „Stare Góry" zjechaliśmy szybem Campi (na trasę tradycyjną teraz też zwykle zjeżdża się Campi, bo jest wydajniejsza winda w transporcie góra-dół niż winda szybu Sutoris). Sama trasa wyprawy odbywa się korytarzami bliżej szybu Sutoris, który jest w centrum Bochni. Trasa z tego co sprawdzaliśmy na mapie biegnie na wschód od szybu Sutoris - pod Babicą, halą targową „Gazaris", pl. Pułaskiego i koło przychodni na ul. Floris, bo to tam w średniowieczu zaczynano wydobywać sól.
 
Szyb Campi kopalni soli w Bochni od strony zachodniej
Po lewej nasz superprzewodnik: Lucjan Łysik

Przez wieki korytarze wielokrotnie były przebudowywane, ale nadal są surowe i robi to wrażenie w świetle małej lampki na kasku. To zupełnie coś innego niż najbardziej znane turystom zwiedzającym tę kopalnię korytarze podłużni August, po której jeździ podziemna kolejka albo ogromnej Komory Ważyn, w której odbywają się imprezy sportowe, koncerty, bale i studniówki. Trasa zaczyna się na głębokości 70 m na poziomie Danielowiec (od nazwiska Mikołaja Daniłowicza, który był żupnikiem w kopalni w Bochni na początku XVII w.). Nasza trasa kończyła się na poziomie Sienkiewicz - 223 m pod ziemią. Podobno teraz kończy się na poziomie IV August na 176 m - przynajmniej tak jest napisane na stronie http://kopalnia-bochnia.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...
reklama