reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ARD i ZDF bez kanałów SD z 19,2°E od połowy 2020?

dodano: 2018-02-20 10:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: digitalfernsehen/satkurier.pl

ZDF KEF, niemiecka komisja do spraw określania potrzeb finansowych nadawców publicznych, chce, by ARD i ZDF wyłączyli wersje SD swoich kanałów najpóźniej w połowie 2020 roku. Dotyczy to pozycji orbitalnej 19,2°E, gdzie dostępne są także wersje HD kanałów ARD i ZDF. Celem tego kroku jest poczynienie oszczędności. Jednocześnie stawia to pod presją nadawców prywatnych.

ARD ZDF


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według KEF, nadawcy publiczni ARD i ZDF prowadzą rozmowy dotyczące przyszłości transmisji satelitarnej. Jednym z tematów jest kwestia, kiedy równoległe nadawanie kanałów telewizyjnych w SD i HD powinno zostać zakończone, czytamy w najnowszych sprawozdaniu KEF. - Jest nadzieja, że ​​taki ruch ze strony nadawców publicznych będzie możliwy do połowy 2020 roku - podaje KEF. W związku z tym Komisja nie uznaje już potrzeb finansowych związanych z transmisją satelitarną SD w drugiej połowie 2020 roku.

Przypomnijmy, że w 2017 roku ZDF przedłużył umowę na dystrybucję kanałów SD z 19,2°E do 2020 roku. Natomiast ARD szykuje się do startu kampanii informacyjnej o planowanym zakończeniu nadawania w SD na 19,2°E.

Podczas gdy wyłączenie wersji SD na 19,2°E byłoby stosunkowo łatwe do przeprowadzania dla nadawców publicznych, to sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku nadawców prywatnych. Wersje HD ich kanałów nie są bowiem dostępne FTA z satelity, a stanowią część płatnej platformy HD+. Jednak z HD+ korzysta obecnie mniej niż 20 proc. niemieckich gospodarstw domowych z odbiorem DTH HD, a większość gospodarstw jest zadowolona z niekodowanych wersji SD RTL, Sat.1, ProSieben i innych nadawców komercyjnych. Zamknięcie SD doprowadziłoby do znacznego ograniczenia zasięgu kanałów - z odpowiednim przełożeniem na przychody z reklam.

Wraz ze startem nowej platformy Diveo od M7 Group, niemieccy widzowie dostali alternatywną ofertę. Całkiem możliwe, że przyszłości w Niemczech wystartuje także satelitarna wersja oferty freenet TV dostępnej aktualnie tylko drogą naziemną. Doprowadziłoby to do zwiększenia konkurencji, a tym samym atrakcyjności płatnych ofert. Niewykluczone, że do połowy 2020 roku nie będzie już tak dużego jak dziś zapotrzebowania ze strony widzów na niekodowane wersje SD kanałów komercyjnych z satelity.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii FTA


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt Light

Wielostrumieniowy (dekoduje 4 kanały HD jednocześnie) i wielosystemowy moduł CI....

339 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...
reklama