reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

GigaBlue UHD Quad 4K vs odbiorniki 4K od Vu+

dodano: 2018-02-21 11:40 | aktualizacja: 2018-02-21 19:49
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

GigaBlue UHD Quad 4K W czerwcu 2017 roku do sprzedaży trafił kolejny linuksowy odbiornik gotowy na kanały w jakości Ultra HD. Na rynku jest już kilka urządzeń tego typu od paru producentów, ale GigaBlue UHD Quad 4K, bo o nim mowa, wyróżnia się na tle konkurencji istotną cechą – jest to pierwszy produkt po tunerach Vu+, który posiada wbudowany tuner FBC (Full Band Capture). Do tej pory żaden inny producent poza Vu+ nie odważył się zastosować głowicy FBC. GigaBlue jest zatem pierwszym, którzy rzuca rękawicę w kierunku Vu+.

GigaBlue UHD Quad 4K Vu+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć redakcji od razu przyszedł do głowy pomysł, aby wobec tego postawić nowy model GigaBlue właśnie obok któregoś z modeli Vu+, to jednak okazało się to nie takie proste. Z jednej strony GigaBlue jest naprawdę bogato wyposażonym urządzeniem i w gruncie rzeczy można byłoby nawet zaryzykować zestawienie go z Vu+ Ultimo 4K. Jednak z drugiej strony, patrząc na urządzenie od strony wykorzystanych podzespołów, to sercem GigaBlue UHD Quad 4K jest procesor Broadcom BCM7252S. Ten sam jest użyty w najtańszym i najsłabiej wyposażonym modelu Ultra HD od Vu+, czyli Uno 4K. Pozostałe modele Vu+ mają procesory z wyższych serii Broadcom z dodatkowymi możliwościami.

W efekcie nowy GigaBlue od początku jest odbiornikiem z pogranicza różnych klas – przy świetnym wyposażeniu znacznie tańszy niż Vu+ Ultimo 4K, ale zarazem oparty o nie aż tak zaawansowane podzespoły. Dlatego uznaliśmy w redakcji, że zestawimy go ze wszystkimi modelami Vu+ z klasy Ultra HD, pozostawiając interpretację i decyzję co do zakupu czytelnikom.

Uwaga! Artykuł pochodzi z lipca 2017 roku i nie uwzględnia nowych odbiorników 4K od Vu+, które pojawiły się na rynku w późniejszym czasie - Vu+ Uno 4K SE i Vu+ Zero 4K.

Zanim opis, to warto jeszcze dodać, że zapowiedziany jest jeszcze jeden model odbiornika Ultra HD od GigaBlue, oznaczony jako GigaBlue UHD UE 4K. Pierwotnie mówiło się o jego premierze jeszcze w lipcu, ale do drugiej połowy miesiąca nie trafił do sprzedaży – on według zapowiedzi będzie skromniej wyposażony, ale miałby mieć głowicę FBC gotową do DVB-S2X. Trzeba podkreślić, że ani obecne modele Vu+, ani prezentowany w tym materiale GigaBlue UHD Quad 4K nie są gotowe do odbioru sygnału DVB-S2X.

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

GigaBlue UHD Quad 4K jest dostarczany w sporym pudełku, co wynika z rozmiarów samego odbiornika. W środku poza samym urządzeniem znajdziemy dodatkowy karton z akcesoriami – wśród nich są: pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii AAA, zewnętrzny zasilacz (12 V, 5 A) z przewodem sieciowym, kabel pozwalający na podłączenie dysku twardego SATA wewnątrz odbiornika oraz komplet śrubek, aby móc go przykręcić. Poza tym w pudełku jest też rozbudowana instrukcja obsługi, ale wyłącznie w języku niemieckim i dotyczy tylko jednego z typów oprogramowania – firmowego OpenMips.

Pilot dodawany do urządzenia jest wysokiej klasy, pozwala na obsługę podstawowych funkcji dodatkowych urządzeń (TV, DVD, AUX), klawisze są dobrze opisane i oparte na mikroprzełącznikach, wydają przyjemny klik i zarazem nie ma wątpliwości kiedy dochodzi do wciśnięcia przycisku.
Odbiornik posiada obudowę w całości w kolorze czarnym, ale na panelu przednim dodano srebrne wykończenia. Od lewej na panelu przednim jest przycisk Power, dalej mamy kolorowy wyświetlacz 3’’, za nim pojawia się pionowy pasek, który pełni rolę diody (czerwona – czuwanie, niebieska – praca) i zarazem oddziela resztę panelu, który stanowi klapkę. Za nią schowano: 7 dodatkowych przycisków (Menu, Exit, OK i lewo/prawo, góra/dół), port USB 2.0, dwa gniazda na moduły CAM oraz dwa czytniki kart).
 
GigaBlue UHD Quad 4K z otwartą klapką na panelu przednim

Na panelu tylnym od lewej znajdziemy czytnik kart SD i zaraz nad nim miejsce na instalację dodatkowej głowicy, dalej są dwa wejścia dla niewymiennego tunera satelitarnego FBC, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, wejście i wyjście HDMI, dwa porty USB 3.0 i kolejne dwa porty USB 2.0, gniazdo gigabitowego Ethernetu, port RS-232, złącze e-SATA do podpięcia zewnętrznego dysku twardego, gniazdo dla zewnętrznego zasilacza oraz mechaniczny wyłącznik zasilania.
 
Panel tylny odbiornika GigaBlue UHD Quad 4K

Procesor w odbiorniku jest chłodzony radiatorem, wewnątrz nie ma żadnych wentylatorów, więc odbiornik działa bezgłośnie.

GigaBlue UHD Quad 4K

(1 / 7)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...