reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Paz oraz Tintin A i B wyniesione rakietą Falcon [wideo]

dodano: 2018-02-23 12:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: space.com

SpaceX Falcon 9 Paz Amerykańska firma SpaceX wyniosła 22 lutego br. eksperymentalne satelity, które mają pomóc w stworzeniu fundamentu dla Starlink - sieci, która, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie składać się z tysięcy satelitów zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu dla ludzi na całym świecie.

SpaceX Falcon 9 Paz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pierwsze dwa satelity demonstracyjne Starlink, zwane Tintin A i B, trafiły na orbitę i komunikują się już z naziemnymi stacjami - napisał na Twitterze Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX.

 
Eksperymentalna jednostka Starlink została wyniesiona jako towarzyszący ładunek na pokładzie rakiety Falcon 9 z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Podstawowy ładunek stanowił wojskowy satelita obserwacyjny Paz, który będzie obsługiwany przez hiszpańską firmę Hisdesat. Paz został dostarczony na docelową orbitę, powiedział Musk.

Przedstawiciele SpaceX poinformowali, iż mają nadzieję, że Starlink zacznie działać, przynajmniej w ograniczonym zakresie, do 2020 roku. Tintin A i Tintin B zgromadzą dane niezbędne do realizacji celu Starlink, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, podkreślili przedstawiciele firmy.

- Nawet jeśli te satelity zadziałają zgodnie z planem, nadal mamy przed sobą znaczną pracę techniczną nad zaprojektowaniem i rozmieszczeniem konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej - powiedział Tom Praderio, inżynier ds. firmware w SpaceX. - Ten system, jeśli się powiedzie, zapewniłby ludziom na terenach o niskim lub średnim zagęszczeniu ludności dostęp do szybkiego internetu w przystępnych cenach, w tym dla wielu, którzy nigdy wcześniej nie mieli dostępu do internetu - dodał.

Musk ujawnił plany na temat Starlink w 2015 roku, ale firma SpaceX od tego czasu raczej milczała w kwestii konstelacji. W ubiegłym tygodniu przewodniczący Federalnej Komisji Łączności (FCC), Ajit Pai, ogłosił, że poparł projekt Starlink, ale plan musi jeszcze zyskać oficjalną zgodę FCC. FCC zatwierdziła już wnioski innych firm, które mają na celu stworzenie dużych konstelacji internetu satelitarnego, w tym OneWeb, Space Norway i Telesat.

Lot w dniu 22 lutego był również pierwszą próbą SpaceX, mającą na celu odzyskanie stożka Falcona 9 za pomocą szybkiej, wyposażonej w sieć łodzi o nazwie Mr. Steven. Próba nie powiodła się - łódź była w odległości kilkuset metrów od stożka, gdy ten spadł do Pacyfiku, ogłosił Musk.

Stożek o wartości 6 mln dol., znany również owiewką ładunku, przetrwał podróż w kosmos i powrócił w dobrej formie, powiedział Musk. Zdjęcia z Mr. Stevena pokazują owiewkę podskakującą na falach Pacyfiku, bez widocznych poważnych uszkodzeń. SpaceX chce ponownie wykorzystywać owiewki, tak jak ponownie wykorzystuje pierwsze człony Falcona 9, aby obniżyć koszty lotów kosmicznych. Podczas ostatniej misji użyto członu z lotu, który odbył się w sierpniu 2017 roku.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel AnkaSat ANK SK-CU120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU120 -...

1,70 zł Więcej...
reklama