reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ważne tematy społeczne pod lupą HBO [wideo]

dodano: 2018-03-08 10:37
autor: Jakub Sulisz | źródło: HBO

Ebola HBO Najważniejsze wyzwania współczesnego świata takie jak przemoc w przestrzeni publicznej, dyskryminacja społeczna czy rasowa, zatajanie faktów mających niebagatelny wpływ na zdrowie setek ludzi to tematy filmów dokumentnych produkcji HBO emitowanych w marcu na antenach stacji i dostępnych w serwisie HBO GO. Jednym z nich jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy Traffic Stop.

Notatki z terenu HBO


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HBO jako producent filmów dokumentalnych znany jest z podejmowania ważnych kwestii, które poruszają widzów bez względu na ich narodowość czy światopogląd. Dokumenty te dotykają często kwestii drażliwych czy trudnych i odwołują się do uniwersalnych wartości, przez co wzbudzają zainteresowanie i emocje na całym świecie. W marcu na antenach HBO, a także w serwisie HBO GO widzowie znajdą kolejne premierowe produkcje.

Notatki z terenu (Notes from the Field) - ze szkoły prosto do więzienia
Jednym z najnowszych obrazów jest monodram z silnym dokumentalnym zacięciem oparty na bardzo dobrze przyjętej przez krytyków sztuce o tym samym tytule – Notatki z terenu (Notes from the Field). Zrealizowany przez HBO projekt dotyka problemu amerykańskiego systemu szkolnictwa, który często pcha uczniów z nizin społecznych do kryminału. Jego autorką i zarazem odtwórczynią jest Anna Deavere Smith (serial Siostra Jackie).

W swoim zekranizowanym monodramie przedstawia osiemnastu różnych bohaterów z krwi i kości – obecnych oraz byłych więźniów, działaczy społecznych, nauczycieli, polityków i innych. Każda z prezentowanych przez nią postaci pokazuje problem z innej perspektywy, oczami osoby inaczej zaangażowanej w walkę o lepszą przyszłość dla amerykańskiej młodzieży z nizin społecznych.

Notatki z terenu przerywają milczenie w kwestii edukacji, otwierając dyskusję o przyszłości szkolnictwa. Produkcja HBO pokazuje system, który często nie chroni dzieci z biednych rodzin przed przestępczym światem. Całość oparta jest na prawdziwych przeżyciach i wypowiedziach osób zaangażowanych w problem. Z myślą o książce, która jest puntem wyjście tego projektu, Deavere Smith zbierała materiały jeżdżąc po Stanach i przeprowadzając osobiste wywiady z dziesiątkami ludzi. Pytała ich o ułomności systemu sprawiedliwości, brutalność funkcjonariuszy policji czy walkę o prawa obywatelskie.

Polska premiera telewizyjna tego obrazu odbędzie się na antenie HBO już dzisiaj - 8 marca o godz. 20:10. Produkcja dostępna jest już także w HBO GO.
 

 
Traffic Stop - stróże prawa czy bezprawia
Innym ważnym dokumentem jest film Traffic Stop (Traffic Stop), wyróżniony nominacją do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, opowiadający o młodej afroamerykańskiej nauczycielce, która została brutalnie potraktowana przez policję. Bohaterką jest Breaion King, która jako pierwsza w rodzinie zdobyła tytuł magistra i wielkim zaangażowaniem i sercem podchodzi do swojej pracy. Pewnego czerwcowego dnia 2015 roku kobieta zostaje zatrzymana przez policję w Austin w Teksasie za marginalne wykroczenie drogowe. Ku jej zaskoczeniu i przerażeniu funkcjonariusz przekracza swoje kompetencje i niespodziewanie używa wobec niej siły. Poszkodowana próbuje dochodzić swych praw.

Traffic Stop to wstrząsający dokument HBO w reżyserii wyróżnionej nagrodą Emmy Kate Davis (Jockey). Obraz pokazuje sylwetkę pogodnej i pełnej ambicji kobiety, której życie niespodziewanie przewróciło się do góry nogami.

Premiera filmu na antenie HBO zaplanowana została na 15 marca na godzinę 21:55. Od 15 marca dokument dostępny będzie także w serwisie HBO GO. 

Z bliska widać bardziej
To jednak nie jedyne tematy, którym razem z HBO widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej. Program na marzec obfituje w inne poruszające filmy dokumentalne. Na antenie HBO oraz w serwisie HBO GO dostępne będą także: zdradzające skandaliczny sekret Radioaktywne St. Louis, dwuczęściowy obraz podsumowujący pięć dekad historii USA - Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, wzruszający portret królowej komedii romantycznych - Wszystko jest opowieścią oraz trzy krótkie dokumenty pod tym samym tytułem Ebola, o epidemii tej śmiercionośnej choroby.
 

Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi (Rolling Stone Magazine: Stories From The Edge) to podróż przez pół wieku historii Stanów Zjednoczonych z perspektywy kultowego magazynu Rolling Stone. Ten dwuczęściowy dokument filmowy to ukazany oczami autorów czasopisma świat, w którym rock ‘n’ roll był czymś więcej niż tylko gatunkiem muzycznym – był stylem życia, bycia, kulturalną siłą, która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i ukształtowała wiele pokoleń.

Ebola to zestaw trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych epidemii tego wirusa. Ich bohaterami są: Brytyjczyk, członek ekipy ratunkowej Lekarzy Bez Granic, liberyjska pracownica Czerwonego Krzyża, której zadaniem jest odbieranie ciał zmarłych z domów, oraz Abu – dwunastolatek zmuszony do rozpoczęcia życia na nowo po tym, jak wirus zabija ośmiu członków jego rodziny.
 

Wszystko jest opowieścią (Everything Is Copy - Nora Ephron: Scripted & Unscripte) to portret królowej komedii romantycznych Nory Ephron, autorki m.in. takich hitów jak Masz wiadomość, Bezsenność w Seattle czy Julie i Julia. Zmarła w 2012 roku Ephron była jedną z najbardziej znanych amerykańskich scenarzystek i reżyserek. Wyprodukowany przez telewizję HBO film o jej życiu i twórczości został wyreżyserowany przez dwójkę debiutantów - syna Ephron, Jacoba Bernsteina, i wspierającego go Nicka Hookera. Dokument otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Palm Springs.
 

Radioaktywne St. Louis (Atomic Homefront) to dokument produkcji HBO, który porusza kwestię odpowiedzialności organów państwa przed społeczeństwem, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego twórcy pokazują działania przedstawicieli lokalnej społeczności i aktywistów, którzy walczą o swoje prawa i prawdę. 
 
 

Plan emisji filmów dokumentalnych HBO i HBO GO w marcu:
  • Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, cz. 1 i 2
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO2 – część 1: 7 marca, g. 00:45; część 2: 14 marca, g. 01:25
  • Notatki z terenu
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO – 8 marca, g. 20:10; 9 marca, g. 13:20; 27 marca, g. 9:20
  • Traffic Stop
HBO GO – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.
HBO – 15 marca 2018 r., g. 21:55
HBO2 – 16 marca 2018 r. g. 23:15, 5 kwietnia 2018 r., g. 8:00
  • Radioaktywne St. Louis 
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO – 29 marca, g. 21:55
HBO2 – 30 marca, g. 22:50


Dokumenty dostępne wyłącznie w HBO GO:
  • Ebola – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.
  • Wszystko jest opowieścią – dostępny w serwisie od 22 marca 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 590 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ Optima Combo HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarno-kablowo-naziemny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama