reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ważne tematy społeczne pod lupą HBO [wideo]

dodano: 2018-03-08 10:37
autor: Jakub Sulisz | źródło: HBO

Ebola HBO Najważniejsze wyzwania współczesnego świata takie jak przemoc w przestrzeni publicznej, dyskryminacja społeczna czy rasowa, zatajanie faktów mających niebagatelny wpływ na zdrowie setek ludzi to tematy filmów dokumentnych produkcji HBO emitowanych w marcu na antenach stacji i dostępnych w serwisie HBO GO. Jednym z nich jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy Traffic Stop.

Notatki z terenu HBO


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HBO jako producent filmów dokumentalnych znany jest z podejmowania ważnych kwestii, które poruszają widzów bez względu na ich narodowość czy światopogląd. Dokumenty te dotykają często kwestii drażliwych czy trudnych i odwołują się do uniwersalnych wartości, przez co wzbudzają zainteresowanie i emocje na całym świecie. W marcu na antenach HBO, a także w serwisie HBO GO widzowie znajdą kolejne premierowe produkcje.

Notatki z terenu (Notes from the Field) - ze szkoły prosto do więzienia
Jednym z najnowszych obrazów jest monodram z silnym dokumentalnym zacięciem oparty na bardzo dobrze przyjętej przez krytyków sztuce o tym samym tytule – Notatki z terenu (Notes from the Field). Zrealizowany przez HBO projekt dotyka problemu amerykańskiego systemu szkolnictwa, który często pcha uczniów z nizin społecznych do kryminału. Jego autorką i zarazem odtwórczynią jest Anna Deavere Smith (serial Siostra Jackie).

W swoim zekranizowanym monodramie przedstawia osiemnastu różnych bohaterów z krwi i kości – obecnych oraz byłych więźniów, działaczy społecznych, nauczycieli, polityków i innych. Każda z prezentowanych przez nią postaci pokazuje problem z innej perspektywy, oczami osoby inaczej zaangażowanej w walkę o lepszą przyszłość dla amerykańskiej młodzieży z nizin społecznych.

Notatki z terenu przerywają milczenie w kwestii edukacji, otwierając dyskusję o przyszłości szkolnictwa. Produkcja HBO pokazuje system, który często nie chroni dzieci z biednych rodzin przed przestępczym światem. Całość oparta jest na prawdziwych przeżyciach i wypowiedziach osób zaangażowanych w problem. Z myślą o książce, która jest puntem wyjście tego projektu, Deavere Smith zbierała materiały jeżdżąc po Stanach i przeprowadzając osobiste wywiady z dziesiątkami ludzi. Pytała ich o ułomności systemu sprawiedliwości, brutalność funkcjonariuszy policji czy walkę o prawa obywatelskie.

Polska premiera telewizyjna tego obrazu odbędzie się na antenie HBO już dzisiaj - 8 marca o godz. 20:10. Produkcja dostępna jest już także w HBO GO.
 

 
Traffic Stop - stróże prawa czy bezprawia
Innym ważnym dokumentem jest film Traffic Stop (Traffic Stop), wyróżniony nominacją do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, opowiadający o młodej afroamerykańskiej nauczycielce, która została brutalnie potraktowana przez policję. Bohaterką jest Breaion King, która jako pierwsza w rodzinie zdobyła tytuł magistra i wielkim zaangażowaniem i sercem podchodzi do swojej pracy. Pewnego czerwcowego dnia 2015 roku kobieta zostaje zatrzymana przez policję w Austin w Teksasie za marginalne wykroczenie drogowe. Ku jej zaskoczeniu i przerażeniu funkcjonariusz przekracza swoje kompetencje i niespodziewanie używa wobec niej siły. Poszkodowana próbuje dochodzić swych praw.

Traffic Stop to wstrząsający dokument HBO w reżyserii wyróżnionej nagrodą Emmy Kate Davis (Jockey). Obraz pokazuje sylwetkę pogodnej i pełnej ambicji kobiety, której życie niespodziewanie przewróciło się do góry nogami.

Premiera filmu na antenie HBO zaplanowana została na 15 marca na godzinę 21:55. Od 15 marca dokument dostępny będzie także w serwisie HBO GO. 

Z bliska widać bardziej
To jednak nie jedyne tematy, którym razem z HBO widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej. Program na marzec obfituje w inne poruszające filmy dokumentalne. Na antenie HBO oraz w serwisie HBO GO dostępne będą także: zdradzające skandaliczny sekret Radioaktywne St. Louis, dwuczęściowy obraz podsumowujący pięć dekad historii USA - Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, wzruszający portret królowej komedii romantycznych - Wszystko jest opowieścią oraz trzy krótkie dokumenty pod tym samym tytułem Ebola, o epidemii tej śmiercionośnej choroby.
 

Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi (Rolling Stone Magazine: Stories From The Edge) to podróż przez pół wieku historii Stanów Zjednoczonych z perspektywy kultowego magazynu Rolling Stone. Ten dwuczęściowy dokument filmowy to ukazany oczami autorów czasopisma świat, w którym rock ‘n’ roll był czymś więcej niż tylko gatunkiem muzycznym – był stylem życia, bycia, kulturalną siłą, która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i ukształtowała wiele pokoleń.

Ebola to zestaw trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych epidemii tego wirusa. Ich bohaterami są: Brytyjczyk, członek ekipy ratunkowej Lekarzy Bez Granic, liberyjska pracownica Czerwonego Krzyża, której zadaniem jest odbieranie ciał zmarłych z domów, oraz Abu – dwunastolatek zmuszony do rozpoczęcia życia na nowo po tym, jak wirus zabija ośmiu członków jego rodziny.
 

Wszystko jest opowieścią (Everything Is Copy - Nora Ephron: Scripted & Unscripte) to portret królowej komedii romantycznych Nory Ephron, autorki m.in. takich hitów jak Masz wiadomość, Bezsenność w Seattle czy Julie i Julia. Zmarła w 2012 roku Ephron była jedną z najbardziej znanych amerykańskich scenarzystek i reżyserek. Wyprodukowany przez telewizję HBO film o jej życiu i twórczości został wyreżyserowany przez dwójkę debiutantów - syna Ephron, Jacoba Bernsteina, i wspierającego go Nicka Hookera. Dokument otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Palm Springs.
 

Radioaktywne St. Louis (Atomic Homefront) to dokument produkcji HBO, który porusza kwestię odpowiedzialności organów państwa przed społeczeństwem, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego twórcy pokazują działania przedstawicieli lokalnej społeczności i aktywistów, którzy walczą o swoje prawa i prawdę. 
 
 

Plan emisji filmów dokumentalnych HBO i HBO GO w marcu:
  • Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, cz. 1 i 2
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO2 – część 1: 7 marca, g. 00:45; część 2: 14 marca, g. 01:25
  • Notatki z terenu
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO – 8 marca, g. 20:10; 9 marca, g. 13:20; 27 marca, g. 9:20
  • Traffic Stop
HBO GO – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.
HBO – 15 marca 2018 r., g. 21:55
HBO2 – 16 marca 2018 r. g. 23:15, 5 kwietnia 2018 r., g. 8:00
  • Radioaktywne St. Louis 
HBO GO – dostępny w serwisie
HBO – 29 marca, g. 21:55
HBO2 – 30 marca, g. 22:50


Dokumenty dostępne wyłącznie w HBO GO:
  • Ebola – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.
  • Wszystko jest opowieścią – dostępny w serwisie od 22 marca 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Triax TTW 006

Nowy, podwójny konwerter Triax TTW 006 o wsp. szumów 0,3dB...

69 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388N do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie na odległość sygnału...

699 zł Więcej...
reklama