reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE chce większej konkurencji na rynku operatorów kablowych

dodano: 2018-03-13 10:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

UKE kabel światłowód 8 marca br. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje projektów decyzji określających warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej - kanalizacji kablowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej budynku. W praktyce oznacza to, że operatorzy zostaliby zmuszeni do udostępniania swojej infrastrukturę konkurentom. Zadowoleni z nowych przepisów mogliby być mniejsi operatorzy, którzy dziś nierzadko mają problemy z dostępem do istniejącej już infrastruktury technicznej. Doprowadziłoby to do wzrostu konkurencji i spadku kosztów inwestycji.

UKE kabel światłowód


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konsultacje UKE dotyczą następujących operatorów: Orange Polska, Netia, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, INEA i Toya. Kluczowym elementem konsultowanych rozstrzygnięć są dwa dokumenty: Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji kablowej oraz Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji telekomunikacyjnej budynku. Mają one stanowić uniwersalny zbiór zasad i reguł w zakresie ubiegania się o dostęp oraz korzystania z infrastruktury przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w celu realizacji szybkiej sieci telekomunikacyjnej. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni uzyskają możliwość efektywnego wykorzystania istniejących zasobów.
 

Konsultowane projekty decyzji stanowią realizację Strategicznych kierunków działań Prezesa UKE na lata 2017 – 2020. Działania regulatora mają na celu promowanie wspólnych inwestycji, wspieranie budowy i współkorzystania z infrastruktury oraz zapewnienie efektywnej współpracy międzyoperatorskiej. Projekty realizują założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Strategii Europa 2020, zbliżając nas do społeczeństwa gigabitowego. Projekty rozstrzygnięć wypełniają także założenia Dyrektywy o redukcji kosztów oraz ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Jak informuje UKE, przygotowanie projektów decyzji było poprzedzone analizą warunków współpracy oraz szeregiem warsztatów z uczestnikami rynku. Celem prezesa UKE jest zapewnienie skutecznego współkorzystania z infrastruktury, właściwe wyważenie praw i obowiązków podmiotów, które z niej korzystają oraz przedsiębiorców, którzy ją udostępniają.
 

Prezes UKE liczy, że uwagi i sugestie zgłoszone w ramach konsultacji pomogą opracować uniwersalne warunki dostępu do infrastruktury. Ostateczne decyzje doprowadzą do niedyskryminowania operatorów oraz przyczynią się do ograniczenia kosztów i wzrostu inwestycji z korzyścią nie tylko dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale przede wszystkim abonentów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł AlphaCrypt Light

Wielostrumieniowy (dekoduje 4 kanały HD jednocześnie) i wielosystemowy moduł CI....

339 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388 Dongle do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału HDTV np....

730 zł Więcej...

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...
reklama