reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - sen na Jawie

dodano: 2018-03-13 14:15 | aktualizacja: 2018-03-13 15:56
autor: Janusz Blamowski / Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Jawa antena „Podróże z anteną” ponownie przekroczyły równik i wybrały się do państwa z ponad 13 tysiącami wysp – Indonezji. To największy na świecie kraj wyznawców islamu, liczący sobie ponad 26 milionów mieszkańców, a najbardziej zaludnioną wyspę na świecie Jawę zamieszkuje ponad połowa ludności Indonezji.

Jawa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja na Jawie

Analogowa telewizja satelitarna w Indonezji została oficjalnie uruchomiona 16 stycznia 1994 r., dzięki firmie Indovision, która od 12 grudnia 2017 r. znana jest już jako MNC Vision.
 

Teraz, gdy od dawna w Indonezji jest telewizja cyfrowa, istnieje wielu operatorów płatnej telewizji satelitarnej, często nadając w pasmach S, C, i Ku, do tego kodując sygnał w nieznanych w Europie systemach:
  • MNC Vision – najstarsza platforma korzysta z satelity SES 7 – 108,2°E, w paśmie S, w MPEG-4, DVB-S2, kodując kanały w VideoGuard;
  • Transvision – platforma, która działa z satelity Measat 3B (91,5°E), w paśmie C i Ku, kodując sygnał w Irdeto 2;
  • Skynindo – platforma z satelity ChinaSat 10 (110,5°E) w paśmie C w MPEG-4, kodowanie w... StarGuide;
  • OrangeTV – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C i równolegle w paśmie Ku w MPEG-4, kodowanie w Irdeto;
  • Topas TV – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w MPEG-4 w paśmie C, koduje w nieznanych systemach StreamGuard/Tongfang;
  • K-Vision – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C, kodowanie w systemie Conax i Neotion SHL;
  • Matrix Garuda, z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C, koduje w systemie ABV;
  • BiG TV z japońskiego satelity JCSAT 4B (124,0°E), nadawana w MPEG-4 w wyższym paśmie Ku (12-12,65 GHz). Stosuje system Nagra MA.
 

W ofercie są takie kanały, jak HBO Asia HD, Cinemax Asia, beIN Sports Indonesia, CNN Indonesia, Fox Asia, ale także... TVN Asia (oczywiście nie ma żadnych związków z polskim TVN). Co jasne, na żadnej platformie w Indonezji nie ma polskiej stacji telewizyjnej. Z europejskich stacji są Euronews, France24, Sky News, RT, DW-TV.
 

Ponieważ to kraj islamski, to w ofercie żadnej platformy satelitarnej nie ma kanałów erotycznych. Co ciekawe naziemna telewizja cyfrowa w Indonezji korzysta z europejskich standardów DVB-T/T2.
 
Podpis

Indonezja od 1962 do 1989 r. miała jeden kanał rządowy – TVRI. Obecnie głównymi niekodowanymi, naziemnymi stacjami telewizyjnymi w Indonezji są: TVRI, RCTI, SCTV, MNCTV, ANTV, Indosiar, MetroTV, Trans TV, Trans7, tvOne, Global TV, Kompas TV, NET., RTV i iNews. Indonezja przyjęła format DVB-T, ale zdecydowała się na przejście na DVB-T2 dnia 1 stycznia 2012 r., gdy w Polsce wchodziła NTC w DVB-T.
 

Anteny satelitarne, jakie widuje się na Jawie, to głównie duże, siatkowe anteny na pasmo C (4 GHz) lub S (2,5 GHz). Są skierowane dla obserwatorów z Europy dość dziwnie, prawie idealnie w niebo, bo jest tam blisko równika. Wiele z tych anten ma kilka konwerterów na boczne satelity, bo platform jest kilka. Dużo mniej jest anten znanych u nas, czyli małych offsetowych na pasmo Ku. Najczęściej widuje się anteny z napisami Indovision (najdziwniejsze, bo na pasmo S) lub Transvision. Siatkowe są z siatki – najczęściej bez napisów. Co ciekawe cały system bankomatów w wyspiarskiej Indonezji jest oparty na transmisji satelitarnej. 25 sierpnia 2017 r. z powodu problemów z satelitą Telkom 1 (108°E) funkcjonować przestało 15 tys. bankomatów i urządzeń do przyjmowania płatności elektronicznych. Problemy komunikacyjne trwały przez cały weekend, a satelita działający od 1999 r. zakończył pracę. Trzeba było nagle przestawić 12 tys. anten VSAT.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...
reklama