reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Instalacje i konwertery Unicable/SCR: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2018-03-15 14:54 | aktualizacja: 2018-03-15 20:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Televes dLNB Po tym, gdy platforma nc+ zaoferowała swoim abonentom najnowsze dekodery 4K UltraBOX+, a wcześniej platforma Cyfrowy Polsat Evoboxa PVR, nagle wzrosło zainteresowanie konwerterami Unicable/SCR oraz najnowszymi rozwiązaniami instalacji antenowych od SCR po Wideband. To wszystko zmienia sytuację indywidualnych instalacji domowych i małych, zbiorczych instalacji antenowych.

Unicable 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

4. Co z odbiorem DVB-T instalacji z konwerterem Unicable?

Zawsze można do takiej instalacji podłączyć sygnał telewizji naziemnej DVB-T, najlepiej przez jakiś wzmacniacz SAT + TV przed wejściem na rozgałęźnik sygnału do poszczególnych tunerów. Są też multiswitche Unicable II, np. firmy Johansson czy Terra, które pozwalają na włączenie w tor sygnału DVB-T. Dobrze pokazuje to instalacja firmy Televes. Są też LNB GT-SAT z 1 lub 2 wejściami DVB-T.
 
Schemat instalacji na przykładzie urządzeń firmy Televes

5. Unicable I czy Unicable II? Czym to się różni?

Zaletą instalacji Unicable jest szeregowe podłączenie pojedynczym kablem koncentrycznym, co czasami bywa problemem. Najpierw był standard Unicable I, który pozwalał na wybór tylko 4 lub 8 kanałów (częstotliwości).

Konwerter Unicable II (dCSS – Digital Channel System Stacking), np. firm Inverto, Global Invacom, Televes pozwala na dostarczenie jednym kablem sygnału satelitarnego do 32 tunerów (nie jest tu ważne, w ilu odbiornikach czy dekoderach te tunery są zainstalowane jako głowice). Taki konwerter pracuje w dwóch standardach: Unicable I lub Unicable II. Tego typu konwerter jest programowalny.

Parametry (24 lub 32 częstotliwości), na jakich ma pracować, ustawiane są za pomocą oprogramowania, które za pośrednictwem programatora (miernika) zarządza urządzeniem. Można w miarę potrzeb konfigurować kanały pracy konwertera, o ile odbiornik to toleruje.

Przykładowo konwerter Inverto 5278 współpracuje z odbiornikami Evobox Cyfrowego Polsatu, umożliwiając pełne wykorzystanie możliwości dekodera. Wówczas odbiornik korzysta z 8 kanałów pracy. Przed podłączeniem konwertera do instalacji musi być skonfigurowany do pracy z konkretnymi urządzeniami. Współpraca z odbiornikiem Cyfrowego Polsatu również tego wymaga. Ten sam konwerter Inverto współpracuje także z odbiornikiem 4K UltraBOX plarformy nc+.

Zakres częstotliwości wejściowych SCR/Legacy: 10,7 – 12,75 GHz.
Wykorzystywane kanały SCR dla Unicable (I): 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz.


6. Na czym polega działanie konwertera Unicable?

Zwykle konwerter Unicable w komplecie z rozgałęźnikiem pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję sygnału zwykle do czterech odbiorników z Unicable (I). Odbiorniki pracują w pełni niezależnie. Warunkiem jest posiadanie przez nich funkcji Unicable, która polega na wykorzystaniu do transmisji sygnału 4 częstotliwości. Czasami te częstotliwości mogą być inne lub można je ustawiać w tunerze.

UWAGA!
W zestawie z LNB czasami jest podwójny rozgałęźnik x2. Jednak aby wykorzystać wszystkie kanały należy dokupić rozgałęźnik x4 (5-2400 MHz) oznaczony ALL PORT POWER PASS (wszystkie porty muszą przepuszczać napięcie stałe).

Znaki towarowe Unicable i Unicable II zostały zarejestrowane przez FTA Communications Technologies z Luksemburga, właściciela marki Inverto.
 

7. Czy można samodzielnie zbudować instalację z Unicable?

Jak najbardziej można, tylko trzeba dobrze doinformować się, jak to dobrze zaplanować, aby nie popełnić błędu, szczególnie gdy trzeba połączyć kilka dekoderów dwóch różnych platform albo kilka już istniejących dekoderów jednej platformy, ale z tzw. Multiroom, bo bywają z tym pewne ograniczenia lub problemy wynikające z oprogramowania dekoderów platform. Najbardziej uniwersalnie zachowują się tu niezależne odbiorniki na Linuksie, ale wtedy dla płatnej telewizji trzeba korzystać z modułów CAM CI+ platform.

8. Jak zamienić instalację tradycyjną na Unicable?

Zależy jaka instalacja kablowa i sama antena jest już zamontowana, bo to jest najbardziej istotne. Czasami to może się nie opłacać. Jeśli jednak jest poważniejszy problem w zainstalowanych w ścianach pojedynczych kablach koncentrycznych, to szeregowa instalacja Unicable wręcz może wybawić domowników przed brutalnym pruciem ściany, bo brakuje kabli dla dekodera Twin PVR, który mógłby niezależnie nagrywać, ale przy standardowej instalacji na jednym kablu nie uda się nagrać programu z innego kanału niż z tego, który się ogląda. Przy mądrym rozrysowaniu samej instalacji, może się okazać, że Unicable to wybawienie.

9. Jakie są podstawowe problemy instalacyjne przy Unicable?

Na pewno problemem jest niewiedza użytkownika czy instalatora, jakie dekodery/odbiorniki można zastosować i w jakiej konfiguracji z konwerterami Unicable/SCR. Sytuacja się komplikuje, gdy użytkownik nie umie lub nie ma w jaki sposób ustawić czy zaprogramować urządzeń w instalacji. Stopniowo będziemy starać się informować o problemach, poniekąd zmuszając platformy nc+ i Cyfrowy Polsat do drobnych zmian w oprogramowaniu dekoderów.

10. Czy istnieje konwerter Unicable Monoblock?

Na razie nie udało się wyprodukować czy też wymyślić konwertera Unicable Monoblock, choć kto wie, co przyniesie przyszłość. Może być problem z obciążeniem prądowym, ale może jakiemuś producentowi się to uda. Na razie to pewnego rodzaju porażka dla konkurencji Eutelsatu w Polsce, bo przy chęci zastosowania Unicable LNB oglądanie kanałów z pozycji 19,2°E lub innej poza 13°E nie bardzo będzie możliwe. Inna sprawa, że dekodery platform w ogóle nie wspierają przełączania satelitów przy użyciu Unicable, więc i tak nie pozwolą na oglądanie czegokolwiek poza Hot Birdem. Aby skorzystać z innych pozycji satelitarnych można pozostać przy klasycznej instalacji opartej o konwerter Quatro/Quad/Octo i ew. multiswitch. Można zastosować konwertery Wideband.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...