reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Od 1.04 instalacje >3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo

dodano: 2018-03-15 14:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

dotacja_solar_fotowoltaika_360px.jpg Od 1 kwietnia 2018 r. planowane jest wejście w życie ważnych zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Z dokumentów  Operatorów sieci wynika, że na mikroinstalacje fotowoltaiczne zostaną nałożone nowe wymagania w kwestii ich przyłączenia do sieci.

Panele PV solary fotowoltaika


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Istotne jest to, że od 1 kwietnia instalacje PV powyżej 3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo. Systemy o mocy w zakresie 3-10 kWp muszą mieć możliwość odłączenia od sieci przez Operatora. Za to instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 10 kWp muszą umożliwiać Operatorom sieci sterowanie mocą czynną.

W związku z tym w branży fotowoltaicznej pojawiło się wiele pytań. Stowarzyszenie POLSKA PV wystąpiło do Operatorów Sieci z oficjalną prośbą o wyjaśnienie sposobu wprowadzania zapowiadanych zmian.

Pytanie brzmi:
Czy sterowanie mocą czynną i możliwość odłączenia mikroinstalacji od sieci może być zapewnione przez urządzenie zintegrowane z falownikiem, czy przez urządzenie zewnętrzne? Jak ma wyglądać komunikacja falowników z Operatorami?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV zauważa, że kierunek wprowadzanych zmian jest pozytywny. Podobne wymagania dotyczące przyłączania mikroinstalacji stosowane są chociażby w Niemczech. Jednak sposób i tryb wprowadzania tych zmian jest zdaniem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV zbyt szybki.

Nowe zasady przyłączania mikroinstalacji mogą być dużym wyzwaniem dla branży fotowoltaicznej. Jak zauważa Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV Bogdan Szymański – wymagania wszystkich Operatorów są spójne, co pozwoli wypracować jeden standard przyłączania takich systemów dla całego kraju.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...