reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstanie portugalski kosmodrom na Azorach?

dodano: 2018-03-16 22:41
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TS

Portugal_kosmos_kosmos_2018_360px.jpg Portugalia poważnie podchodzi do sprawy podboju kosmosu. Był to to jeden z tematów poruszonych ostatnio przez prasę portugalską po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym rezolucji Rady Ministrów zatwierdzającej ustanowienie krajowej strategii dotyczącej przestrzeni kosmicznej. Jest mowa o budowie portugalskiego kosmodromu na Azorach.

mapa_azory_portugal_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Portugalia stawia na kosmos" - taki tytuł można było przeczytać we wtorek 13 marca na pierwszej stronie portugalskiej „Diário da República”.

Do końca roku rozpocznie się międzynarodowy konkurs na pomysł  dotyczący instalacji na portugalskim archipelagu Azorów na Atlantyku, idealnego miejsca dla „pozycji geostrategicznej" czy też „bazy startowej satelitów" - takich określeń używa się w prasie portugalskiej.

Ten tzw. „azorski kosmodrom jest technicznie wykonalny", zgodne z badaniem American University of Austin, a to przyciągnie inwestycje zagraniczne.

W chwili obecnej sektor kosmiczny w Portugalii zatrudnia 1400 osób, osiągając obrót w wysokości 890 mln euro w latach 2006-2015. Wraz z ewentualnym utworzeniem portugalskiej agencji kosmicznej kraj ten marzy, aby „wzbogacić szkolny program nauczania" przyszłych pokoleń.

Jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej od ponad 17 lat, Portugalia szybko dostosowuje się i uczestniczy w programach kosmicznych.

Jednak ambicje tego kraju idą bardzo daleko, a władze Portugalii marzą o budowie bazy służącej startom rakiet do 2023 r. Miałby się on znajdować na archipelagu Azorów, szczególnie znanym z tego, że nie ma tam cyklonów. Mocna strona Azorów to także fakt, że wyspy znajdują się na środku Atlantyku, a część wysp nie jest zamieszkana, a tym samym sprzyja startom rakiet.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...