reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstanie portugalski kosmodrom na Azorach?

dodano: 2018-03-16 22:41
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TS

Portugal_kosmos_kosmos_2018_360px.jpg Portugalia poważnie podchodzi do sprawy podboju kosmosu. Był to to jeden z tematów poruszonych ostatnio przez prasę portugalską po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym rezolucji Rady Ministrów zatwierdzającej ustanowienie krajowej strategii dotyczącej przestrzeni kosmicznej. Jest mowa o budowie portugalskiego kosmodromu na Azorach.

mapa_azory_portugal_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Portugalia stawia na kosmos" - taki tytuł można było przeczytać we wtorek 13 marca na pierwszej stronie portugalskiej „Diário da República”.

Do końca roku rozpocznie się międzynarodowy konkurs na pomysł  dotyczący instalacji na portugalskim archipelagu Azorów na Atlantyku, idealnego miejsca dla „pozycji geostrategicznej" czy też „bazy startowej satelitów" - takich określeń używa się w prasie portugalskiej.

Ten tzw. „azorski kosmodrom jest technicznie wykonalny", zgodne z badaniem American University of Austin, a to przyciągnie inwestycje zagraniczne.

W chwili obecnej sektor kosmiczny w Portugalii zatrudnia 1400 osób, osiągając obrót w wysokości 890 mln euro w latach 2006-2015. Wraz z ewentualnym utworzeniem portugalskiej agencji kosmicznej kraj ten marzy, aby „wzbogacić szkolny program nauczania" przyszłych pokoleń.

Jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej od ponad 17 lat, Portugalia szybko dostosowuje się i uczestniczy w programach kosmicznych.

Jednak ambicje tego kraju idą bardzo daleko, a władze Portugalii marzą o budowie bazy służącej startom rakiet do 2023 r. Miałby się on znajdować na archipelagu Azorów, szczególnie znanym z tego, że nie ma tam cyklonów. Mocna strona Azorów to także fakt, że wyspy znajdują się na środku Atlantyku, a część wysp nie jest zamieszkana, a tym samym sprzyja startom rakiet.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD60 S2X

AX 4K HD60 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

450 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...
reklama