reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zabezpieczono ponad milion złotych. Z sharingu?

dodano: 2018-03-20 14:31 | aktualizacja: 2018-03-21 20:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KPP w Krakowie

KPP w Krakowie sharing Policjanci powiatu krakowskiego, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, na swoim terenie zlikwidowali nielegalny punkt rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnej platformy cyfrowej metodą tzw. sharingu oraz zatrzymali 31-latka, który odpowie za ten proceder. W trakcie czynności zabezpieczyli również sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów nielegalnie rozsyłających sygnał.

KPP w Krakowie
KPP w Krakowie sharing


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wtorek, 13 marca policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie dotarli do źródła nielegalnego rozsyłania programów telewizyjnych metodą sharingu.

Trop doprowadził policjantów do domu wielorodzinnego znajdującego się na terenie powiatu krakowskiego. Podczas jego przeszukania, w jednym z pomieszczeń piwnicznych, którego drzwi były zabezpieczone szyfrowanym zamkiem, policjanci znaleźli sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz dekodery i komputery służące do odbioru i nielegalnego przekazu sygnału.
 

Jak się okazało, 31-letni mieszkaniec tego domu, zbudował tam całą infrastrukturę służącą do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. Do serwera wpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji, która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom, nieposiadającym wykupionego abonamentu do tych telewizji. Za uzyskiwany dostęp biorcy wnosili opłaty organizatorowi sharingu, w znacznie mniejszych kwotach, aniżeli musieliby zapłacić za tę usługę przy zawarciu legalnej umowy.

W trakcie przeszukania mundurowi znaleźli także gotówkę w kwocie blisko 180 tys. zł, którą mężczyzna ukrył w pudełkach po butach.
 

Całość sprzętu służącego do nielegalnego rozsyłania sygnału została przez policjantów zabezpieczona, a 31-latek został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Następnego dnia, w KPP Kraków, mężczyzna usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług, polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej (art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym). Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
 

W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie ponad 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu sharingu. Dodatkowo prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny.
 

Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że nielegalna działalność sharingu mogła trwać kilka lat, a sygnał w nielegalny sposób pobierało kilkaset osób.

Sprawa ma charakter rozwojowy i dopiero po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału, będzie możliwe precyzyjne określenie tych danych, jak i dokładne wyliczenie strat jakie poniosły pokrzywdzone firmy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Card sharing


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...