reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TEST: Edision HDMI Modulator Lite

dodano: 2018-04-11 13:43 | aktualizacja: 2018-04-11 14:42
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Edision HDMI Modulator Lite Pod koniec ubiegłego roku do redakcji trafiło ciekawe urządzenie – cyfrowy modulator, który może przekształcić dowolny sygnał z wyjścia HDMI o rozdzielczości do 1080p na strumień zgodny z DVB-T, czyli krótko mówiąc możemy z czegokolwiek z wyjściem HDMI stworzyć prosty multipleks DVB-T i wpuścić go w instalację.

Edision HDMI Modulator Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zastosowań takiego rozwiązania mogą być setki – od bardziej profesjonalnych, jak dołożenie określonego kanału do instalacji zbiorczej, którego normalnie w DVB-T znaleźć nie można, po stworzenie np. sieci z kanałem w szpitalach, marketach, sklepach (wystarcza np. prosty odtwarzacz multimedialny z wyjściem HDMI, wgrać pliki, wyjście podłączyć do modulatora i rozprowadzić sygnał), po zastosowania czysto domowe, np. udostępnienie monitoringu na kanale DVB-T w instalacji lub dodanie obrazu z komputera, playera, który będzie mógł być wyświetlony w dowolnym punkcie w mieszkaniu, gdzie tylko jest TV z DVB-T.
 

Szczególnie tym rozwiązaniem mogą zaciekawić się sklepy RTV, gdzie np. potrzeba wykonać instalację, aby na całej ścianie TV wyświetlić ten sam obraz w możliwie dobrej jakości. Rozdzielanie HDMI jest kłopotliwe i przy dużych ilościach wyjść – kosztowne, a mając sygnał np. z materiałem demo o wysokiej jakości, już w postaci gotowego multipleksu DVB-T – wystarcza tylko rozdzielić przewód koncentryczny, ew. wzmacniając sygnał w razie doraźnej potrzeby.

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

W niewielkim pudełku znajdujemy poza samym urządzeniem instrukcję, na razie po angielsku, niemiecku i grecku, zewnętrzny zasilacz (5 V, 2 A) oraz 4 śruby z kołkami umożliwiające montaż modulatora.

Samo urządzenie posiada solidną w całości metalową obudowę, przygotowaną do np. przykręcenia do ściany. Wszystkie gniazda ulokowano z jednej strony (od góry) i są to: wyjście zmodulowanego sygnału (na złączu typu „F”), port USB (służy m.in. do kopiowania i wgrywania konfiguracji), wejście HDMI (wersja 1.4a) i gniazdo dla zasilacza. Dodatkowo obok jest miejsce pozwalające na dokręcenie uziemienia.
 

Sterowanie podstawowymi funkcjami urządzenia odbywa się z panelu czołowego, na którym jest wyświetlacz LED (4 pozycje), przyciski: menu, klawisze kierunkowe lewo/prawo i góra/dół oraz przycisk blokowania panelu, a także 3 diody LED informujące o stanie pracy (urządzenie włączone, blokada, transmisja sygnału).

PODSTAWOWE CECHY

Producent – Edision – ma w ofercie dwa modele modulatorów DVB-T. Ten w wersji „lite” wyróżnia się wyjątkowo prostą obsługą, jeśli nasze oczekiwania spełniają podstawowe ustawienia. Nadal jednak możliwa jest zaawansowana konfiguracja, tylko że nie realizuje się jej z poziomu klawiszy panelu czołowego. Kluczem dla tego modelu było uzyskanie maksymalnej prostoty i to się producentowi udało. Mamy praktycznie sprzęt „włącz i zapomnij”.

Zanim jednak przejdziemy do prezentacji, jak urządzenie uruchomić, to kilka podstawowych informacji o możliwościach Edision HDMI Modulator Lite.

Modulator realizuje rekompresję materiału odebranego w HDMI w locie, jakość nie jest więc bezstratna, ale niezwykle wysoka, gdyż maksymalna przepływność wideo może wynieść do 26 Mbit/s. Stosowana jest kompresja wideo MPEG-4/H.264, z rozdzielczością do 1080p (w tej rozdzielczości do 30 klatek na sekundę), dźwięk może być transmitowany w kompresji MPEG lub AAC od 64 do 320 kbit/s.

Transmisja z modulatora może być realizowana na dowolnym kanale z zakresu VHF (5-12) lub UHF (21-69) z MER ponad 35 dB i poziomem wyjściowym podlegającym regulacji (domyślnie 90 dBmV). Obsługiwany jest LCN – można ustawić numer kanału, także taki, który nie będzie w konflikcie z już nadawanymi kanałami w polskim DVB-T – fabrycznie przygotowanych jest 50 identyfikatorów, z których każdy ma swoją nazwę, inne wartości SID, PID i LCN. Dzięki takim prekonfigurowanym ustawieniom możliwy jest szybki start korzystania z urządzenia, ale też łatwo zmienić zaawansowane ustawienia, co pokażemy w dalszej części naszego opisu. Urządzenie cechuje niski pobór energii elektrycznej, zewnętrzny zasilacz dostarcza do urządzenia 2 A przy 5 V i potrzebuje na wejściu 100~240 V, 50/60 Hz, 0,5 A. Dzięki temu, że zasilanie jest dostarczane z zewnętrznego zasilacza, to w razie jego awarii można go w prosty sposób zamienić, nie jest to żadne nietypowe rozwiązanie.
 

URUCHOMIENIE

Aby rozpocząć korzystanie z modulatora wystarcza tylko w większości przypadków:
  • podłączyć przewód HDMI z wyjścia urządzenia, z którego obraz i dźwięk chcemy zmodulować do DVB-T do wejścia w modulatorze
  • podłączyć przewód antenowy z wyjścia RF OUT modulatora do wejścia np. w TV z tunerem DVB-T
  • podłączyć zasilanie do modulatora

I to wszystko. Modulator uruchamia się bardzo szybko – ok. 4-7 sekund. Fabrycznie jest skonfigurowany do pracy na kanale 43, po wyszukaniu serwisu w TV zgłosi się on jako TV-1 na pozycji 1. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie sygnału z urządzenia, które jest podłączone przewodem HDMI, to zobaczymy na ekranie planszę z napisem „Signal Loss”. Może ona oznaczać, że albo w ogóle nie ma połączenia z urządzeniem albo ustawiono na nim niewspieraną rozdzielczość wyjściową (np. 4K – modulator jej nie obsługuje).

Stan pracy modulatora można obserwować także dzięki diodom na panelu przednim – po włączeniu powinna świecić się dioda pierwsza od lewej, a na wyświetlaczu powinien być wskazany wspomniany numer kanału („CH43”). Jeśli będzie sygnał z HDMI, to zaświeci się także dioda pierwsza od prawej.

W trakcie pracy urządzenie nagrzewa się nieznacznie, nie sprawia wrażenia, aby mogło mu grozić jakiekolwiek przegrzewanie, jednocześnie nie ma wewnątrz żadnego wentylatora, modulator pracuje całkowicie bezgłośnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...