reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Odbiorniki Linux: Multiroom poprzez sieć LAN

dodano: 2018-04-25 13:05
autor: Mariusz Kobiela | źródło: satkurier.pl

Linux Vu+ Zero Są sytuacje, gdzie nie ma możliwości instalacji kabla antenowego do pomieszczenia, w którym chcemy oglądać programy telewizyjne przy pomocy drugiego tunera. Sytuacja może wydawać się bez wyjścia, ale wtedy z pomocą przychodzą odbiorniki z oprogramowaniem opartym o system operacyjny Linux (E2).

multiroom Linux LAN


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W przeszłości platforma n oraz nc+ oferowały tzw. Multiroom Premium. Rozwiązanie oparte o odbiorniki linuksowe jest zbliżone do tamtego założenia. Taki multiroom pozwala, aby do instalacji z anteną satelitarną podłączony był tylko odbiornik główny, a pozostałe tunery - za pomocą kabla LAN. Liczba dekoderów dodatkowych jest uzależniona od liczby głowic w tunerze głównym. Zalecane jest, aby były to głowice typu FBC.

W przypadku korzystania z tunera typu Twin (dwie głowice) jedna z nich jest wykorzystywana do odbioru wyświetlanego kanału, druga do przesłania sygnału do odbiornika dodatkowego lub do nagrywania. Dlatego w przypadku takiego tunera można podłączyć tylko jeden tuner dodatkowy. Podczas nagrywania programu na odbiorniku głównym pojawia się dodatkowe ograniczenie: przesyłanie sygnału jest limitowane do tylko dwóch częstotliwości, jakie w danym momencie wykorzystuje tuner główny. Natomiast jeśli tuner dodatkowy korzysta już z sygnału, to po włączeniu nagrywania również będzie ograniczenie dostępności kanałów.

Korzystając z tunera głównego z głowicą FBC, nie ma takich ograniczeń. Można też zwiększyć liczbę tunerów dodatkowych. Zakładając, że jedno wejście głowicy FBC to 4 tunery (1 rzeczywisty i trzy wirtualne) i to podłączymy do konwertera Unicable, to maksymalną liczbę tunerów dodatkowych można wyznaczyć następująco: cztery głowice minus dwie głowice do wykorzystania przez tuner główny daje nam wynik dwie głowice. Czyli możemy podłączyć dwa tunery dodatkowe. Przykładowo, gdy wykorzystamy jako podstawowy tuner Vu+ Ultimo 4K z dwiema podwójnymi głowicami FBC, wtedy mamy do dyspozycji 16 głowic i możliwość podłączenia 14 dodatkowych tunerów. Tu warunkiem jest korzystanie z konwertera typu Unicable II.

Natomiast po zainstalowaniu głowicy DVB-T/T2/C Twin zyskamy dodatkową możliwość oglądania kanałów naziemnych lub kablowych na dodatkowych tunerach.

Aby korzystać z kanałów kodowanych w głównym tunerze, potrzebna jest karta kodowa, np. Smart HD+ lub tzw. Cameleon (karta Nagra) z dawnej Cyfry+. Wykorzystanie modułu nie da pożądanego rezultatu, ponieważ moduł może zdekodować tylko jeden kanał, przez co blokowane będzie wysyłanie sygnału do innych urządzeń.

Przedstawiamy sposób konfiguracji tunerów, aby skorzystać z wyżej opisanej funkcji. Do testu wykorzystano tunery Vu+ z oprogramowaniem VTi.
Aby wejść w menu konfiguracji, należy kolejno wybrać opcje: Menu → Konfiguracja → Szukanie kanałów → Dodaj zdalne kanały (streaming).
 

Po wybraniu tej opcji na ekranie uzyskujemy:
 

Tu mamy dwie możliwości wyszukania tunera głównego. Pod żółtym przyciskiem jest opcja ręczna, gdzie samodzielnie wpisujemy IP tunera lub jego adres np. domeny DDNS, nazwę użytkownika (standardowo: root) hasło, nr portu FTP, Telnetu i transcodingu, oraz włączenie korzystania z kanałów transkodowanych.
 

Pod niebieskim przyciskiem jest możliwość automatycznego wyszukania dostępnych w sieci tunerów linuksowych i wybrania, z którego będziemy strumieniować kanały.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Trio 4K

Nowy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K Combo z...

469 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament 2021 + książka ANTENY SATELITARNE

Promocyjny pakiet: roczna prenumerata SAT Kurier 2021 + książka tematyczna ...

109 zł Więcej...
reklama